Piatok, 26. február, 2021 | Meniny má ViktorKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Potok Jordán znova vyschol, mizne z neho život (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

No neviem, nemá náhodou ten názov jordán niečo spoločné s biblickým jordánom, ktorý Mojžis prekročil tak, že "vyschol"? Ja len že či ten názov nepochádza zo skutočnosti, že potok pravidelne vysychá.
 

Máš nejaké vedomosti z Biblie,

ale na tvojom mieste by som druhý krát s nimi nevyrukoval na verejnosť. ;-)
Pred Mojžišom sa rozostúpilo Červené more, a v Jordáne krstil Ján Krstiteľ.
Mimochodom, rieka Jordán, ak budú takýmto tempom odčerpávať jej vodu, do niekoľkých rokov vyschne. Mám na mysli biblickú rieku, ktorá je hraničnou riekou na pomerne veľkom úseku medzi Izraelskom a Jordánskom.
 

 

Nie nemám len sa mi niečo zamarilo :-)
 

máš o trochu lepšie ako

ilavský diskutér :-)

Jordán sa rozstúpil pred Jozuem a nosičmi Archy, keď šli židia vraždiť obyvateľom, ktorí im zavadzali v Zemi zasľúbenej. Hospodin vraždenie podporovala a práva pôvodných obyvateľov neuznával. Takže pomohol zázrakom.

Jordán bol v biblických časoch ešte pomerne veľkou riekou, ale za sucha to bývalo slabšie. Gileadčania (židovský kmeň) v príbehu o Jeftovi vraždili Efraimčanov (tiež židovský kmeň, ktorý nevedel vysloviť Š) tak, že keď sa jeho príslušníci tvárili, že nie sú Efraimčanmi a že chcú prejsť cez brod Jordánu, tak ich nútili nazvať Jordán slovom šibolet (potok) a keď tí povedali sibolet, tak ich zabili. Táto veselá historka naznačuje, že aj v Jordáne bolo občas málo vody. Dnes už je to pravidlo.
 
Hodnoť

V Česku sa suchom zaoberá aj vláda.

Na Slovensku to vládu netrápi. Nič nerobí ani rezort pôdohospodárstva a ŽP. Žiadne opatrenia sa nechystajú, o žiadnych sa nevedie diskusia. Totálna pasivita.
 

Po 20 rokoch pasivity,

už konečne vláda prišla na to, že vodohospodárske stavby určené na zavlažovanie treba opätovne budovať, po tom, čo ich nechali bohapusto schátrať a rozkradnúť
 

Ale čoby nerobilo,

ťaží drevo kde sa dá aj nedá.
 

Tento potok tečie v poľnohospodárskej

krajine, kde sa určite za posledných 100 rokov neodlesňovalo. Jediné, o čom píše článok je to, že pri kolektivizácii (čo tiež nebolo včera) sa odstránili medze. To je tá posledná zmena, ale potok vyschol až teraz... Určite za to môžu lesníci...

V blízkosti môjho bydliska (BB) vysychá horná časť potoka, hoci jeho okolie od čias mojej mladosti značne zarástlo lesom. Predtým tam boli pasienky. Potoku to nijako nepomohlo.

Problém je, že zatiaľčo v iných krajinách sa suchom a klimatickou zmenou vlády zaoberajú, u nás len hľadáme nejakého fiktívneho vinníka, aby sme sa náhodou necítili vinní my sami. Problém Tirca je, že tohto roku tam spadlo zúfalo málo zrážok. Čo by asi v tom potoku malo tiecť?

Je smiešne, že sa tu nájdu aj takí, čo veria, že by pomohli hrádzky, ktoré by to málo vody ešte pomohli odpariť do atmosféry...
 

Nepoznáš to tu, ale vyriešil si to!

Pri tomto potoku žijem viac ako 60 rokov. Vždy mal stabilný prietok, hrávali sme na ňom hokej, v lete sme sa kúpali. Bolo tu už postavené plážové kúpalisko, neskôr zrušené. Problémom je to, že potok vždy tiekol meandrami cez rôzne močariská. Malý pozostatok - jazierko je za Košútami. Všetko ostatné zmizlo, polia sa odvodnili (a kam sa asi odviedla voda z polí?), postavili sa sídliská s betónom a asfaltom. Keď príde trochu silnejší dážď, voda, ktorá odtekala z močarísk a polí týždne a mesiace stečie za deň - dva a pritom vytopí dolný koniec Priekopy. A potom znovu tečie potok, ktorý sa už potokom ani nedá nazvať. Nie dnes, keď neprší dlhší čas, ale vždy. Voda, ktorá bola zadržiavaná prirodzeným spôsobom je teraz odvedená do umelého koryta potoka čo najrýchlejšie. A keďže je voda preč, ostalo nám sucho. Takže, podľa môjho názoru to nie je problém nízkych zrážok, ale prílišného odtoku.
Ja som hrával hokej celú mladosť na Jordáne, dnes je z neho potôčik so šírkou 1 meter. Syna som učil korčuľovať sa na starom Turci, dnes je tam postavené sídlisko Záturčie. Vnúčence sa budú korčuľovať iba na umelom ľade.
 
Hodnoť

 

Treba postavit hradzky, Tie to vyriesia.
 
Hodnoť

by sa nám zišli teraz Radičovej hrádzky

nestaráme sa o našu krajinu
 
Hodnoť

mali by tam nasadit bobrov

Ti vedia ako spomalit odtok vody do mora.
 


Už ste čítali?