Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Najúspešnejší film poľskej histórie bude aj na Febiofeste v Martine (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Väčšina katolíckych Poliakov je v skutočnosti neveriacich, ako ukázal prieskum

Poliaci sú považovaní za jeden z najkatolíckejších národov na svete. Samotná cirkev uvádza, že z temer 38 miliónovej populácie je až 90 percent veriacich.
Z predvianočného prieskumu vplyvnej agentúry TNS, zverejneného 11.12.2013, však vyplynulo, že väčšina Poliakov je neveriacich.
Napríklad vo zmŕtvychvstanie Krista podľa prieskumu verí len 47 % Poliakov a len o 1% viac sa domnieva, že Ježiš bol ozaj ukrižovaný. „Aj iné údaje sú pro katolícku cirkev šokujúce,“ glosoval list Gazeta Wyborcza.
Ešte viac v rozpore sú totiž Poliaci s vierou v Ducha svätého, v ktorého existenciu verí 40% z nich, v posledný súd 39 % a v nepoškvrnené počatie Panny Márie 38 %. V to, že existujú anjeli, verí len 35 %, na večné muky v pekle 31 % a v spravodlivosť a blaženosť na nebesiach 30 %. Najmenej Poliakov - 28 % - verí v diabla.
„Krátko povedané, je to dráma. Skutočne veriacich katolíkov v Poľsku je možno 30 percent. Ostatní súhlasia s akousi formou katolíckeho konformizmu, ktorý s kresťanstvom nemá veľa spoločného.“
 


Už ste čítali?