Pondelok, 14. október, 2019 | Meniny má Boris

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Očista

Kde a kedy ?

choreografia, réžia:  Zuzana Ďuricová Hájková
hudba:  Claude Debussy, Matej Háasz
výprava:  Marek Gašpar Šafárik
svetelný dizajn:  Ján Čief
premiérové obsadenie: Tibor Trulik, Lenka Rajchmanová, Jakub Jeňo, Maria Hernando Blasco, Julia Kannewischer a Štefan Chlebo a.h.

aktuálne obsadenie: Tibor Trulik, Lenka Rajchmanová, Jakub Jeňo, Julia Kannewischer, Michaela Mirtová, Ján Jamrich a.h.

Popis

Očista je predstavením v dvoch dejstvách, ktoré uchváti tanečným prejavom a naplní dušu silným pocitom úľavy, pokoja a radosti. Úprimný jazyk, ktorým sa predstavenie vyznačuje hovorí o tom, ako voda očisťuje ľudské telo i dušu. O tom, ako človek ušpinený a zablatený v skutkoch či fyzickom stave prejde očistným rituálom prinášajúcim oslobodenie, radosť a znovuzrodenie, vďaka ktorému je schopný pokračovať vo svojom živote. Tento  povznášajúci akt očistenia sa môžu s tanečníkmi zažiť aj diváci.
Na vzniku predstavenia sa podieľal  silný element minulosti v podobe skladby More hudobného skladateľa Clauda Debussyho. Skladba bola východiskovým motívom, ktorý ovplyvnil ďalší hudobný aspekt predstavenia - hlboko intímnu a sugestívnu hudbu slovenského skladateľa a hudobníka Mateja Háasza.

„OČISTA má potichu  hovoriť o tom, že jedine cez vnútornú očistu jedinca sa môžeme pohnúť ďalej, získať vytrvalosť, odvahu postúpiť, nevzdať sa a pokračovať.“