Nedeľa, 20. október, 2019 | Meniny má Vendelín

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Druhá strana nádeje

Kde a kedy ?

Popis

Fínskeho režiséra Akiho Kaurismäkiho slovenskému divákovi predstavovať netreba. Jeho osobitý rukopis je čitateľný už po pár minútach. Najmä jeho typický absurdný humor, ktorý dokáže aj v kontexte vážnej témy servírovať s kamennou tvárou. Vo svojom najnovšom filme Druhá strana nádeje sa rozhodol spracovať aktuálnu a v istom zmysle kontroverznú tému. Venuje sa utečencom. Ale islamizácie Európy sa neobáva.

Film je príbehom dvoch úplne odlišných postáv, dvoch rozdielnych svetov. Na jednej strane pragmatický obchodník a na druhej sýrsky utečenec. Na jednej strane Wikström, ktorý opúšťa ženu a ktorý svoje peniaze práve investoval do pofidérnej reštaurácie. A oproti nemu Khaled z Allepa, ktorý prichádza do Fínska žiadať o azyl. A práve v netradičnej reštaurácii v Helsinkách sa ich životy pretnú. Obchodník urobí zásadné rozhodnutie a človeku bez domova pomôže. Khaled ostáva v reštaurácii pracovať na čierno.

Väčšina deja sa točí okolo toho, ako sa Wikström snaží do svojej novej reštaurácie prilákať čo najviac zákazníkov. Nespočetné pokusy pripraviť nové jedlá, ktoré nikdy jeho kuchári nevarili, končia fiaskom. Práve v týchto pasážach vidieť tak oceňovaný nevtieravo absurdný humor režiséra a jeho schopnosť vytvárať optimistickú náladu v každej z maličkostí. Kaurismäkiho gagy sa popisujú ťažko. Napríklad ten, ako jeden zo zamestnancov vytrvalo umýva malé okienko vsadené do kuchynských dverí. Keď sa však z umývanie „akože“ unaví, ruku si prevesí cez rám neexistujúceho okna.