Sobota, 18. november, 2017 | Meniny má Eugen
Pridajte si svoje mesto

Všetko najlepšie!

Kde a kedy ?

Popis

Venovanie s podpisom Ľudovíta Štúra, obraz cisárovnej Alžbety Bavorskej v uhorskom šľachtickom kroji (1866), diela K. Sokola, M. Benku, V. Hložníka, vzácnu zbierku 937 šľachtických a nešľachtických pečatí rakúskej proveniencie zo 16. až 18. storočia a mnoho ďalších cenných dobových artefaktov sprístupní Literárne múzeum SNK pri príležitosti výstavy "Všetko najlepšie!", ktorá potrvá od 16. júna do 3. septembra 2016.

Naše Literárne múzeum oslavuje 50. narodeniny. Táto výstava je obrazovou retrospektívou jeho histórie. Vyše 120 umelecko - dokumentárnych veľkoformátových fotografií z Literárneho archívu SNK, Literárneho múzea SNK a Archívu Matice slovenskej, ako aj výber kníh, malieb, zvukových a vecných pamiatok na spisovateľov priblíži návštevníkom inštitúciu, ktorá je jedinečná svojho druhu na Slovensku a pod rôznymi názvami funguje ako ústredné literárne pracovisko.

Expozícia predstavuje našich literátov prostredníctvom prvých knižných vydaní, pričom viaceré dopĺňajú osobné venovania. Príkladom je kniha s podpisom Ľ. Štúra - v roku 1837 ju od neho dostal usilovný študent prešporského lýcea Mikuláš Petrikovich. Medzi najstaršie maľby, ktoré sa v zbierkach múzea nachádzajú zas patrí obraz neznámeho talianskeho maliara Učenec s knihou z roku 1751. Literárne múzeum SNK ale uchovávava aj bohatý fond audiovizuálnych zbierok, na ktorých sú zaznamenané hlasy spisovateľov či interpretácie ich diel. 

Organizujete zaujímavú akciu?

Dajte nám o nej vedieť mailom na redakcia@nasturiec.sk

Odporúčame

Krása dozrievania

Slávnostný program pri príležitosti 35 rokov činnosti Detského folklórneho súboru Turiec, Kino Strojár Martin.

Iné

Vianočný koncert sláčikového kvarteta Košickej filharmónie

Vianočný koncert, Kultúrny dom Turčianske Teplice

Koncert