Streda, 16. október, 2019 | Meniny má Vladimíra

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Všetko najlepšie!

Kde a kedy ?

Popis

Venovanie s podpisom Ľudovíta Štúra, obraz cisárovnej Alžbety Bavorskej v uhorskom šľachtickom kroji (1866), diela K. Sokola, M. Benku, V. Hložníka, vzácnu zbierku 937 šľachtických a nešľachtických pečatí rakúskej proveniencie zo 16. až 18. storočia a mnoho ďalších cenných dobových artefaktov sprístupní Literárne múzeum SNK pri príležitosti výstavy "Všetko najlepšie!", ktorá potrvá od 16. júna do 3. septembra 2016.

Naše Literárne múzeum oslavuje 50. narodeniny. Táto výstava je obrazovou retrospektívou jeho histórie. Vyše 120 umelecko - dokumentárnych veľkoformátových fotografií z Literárneho archívu SNK, Literárneho múzea SNK a Archívu Matice slovenskej, ako aj výber kníh, malieb, zvukových a vecných pamiatok na spisovateľov priblíži návštevníkom inštitúciu, ktorá je jedinečná svojho druhu na Slovensku a pod rôznymi názvami funguje ako ústredné literárne pracovisko.

Expozícia predstavuje našich literátov prostredníctvom prvých knižných vydaní, pričom viaceré dopĺňajú osobné venovania. Príkladom je kniha s podpisom Ľ. Štúra - v roku 1837 ju od neho dostal usilovný študent prešporského lýcea Mikuláš Petrikovich. Medzi najstaršie maľby, ktoré sa v zbierkach múzea nachádzajú zas patrí obraz neznámeho talianskeho maliara Učenec s knihou z roku 1751. Literárne múzeum SNK ale uchovávava aj bohatý fond audiovizuálnych zbierok, na ktorých sú zaznamenané hlasy spisovateľov či interpretácie ich diel.