Utorok, 22. október, 2019 | Meniny má Sergej

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Štiavnický kotlík

Kde a kedy ?

Popis

A je to tu – 16. júl. Dátum, ktorý majú v kalendári výrazne označený všetci tí, ktorí si obľúbili Štiavnický kotlík. Pod touto značkou sa aj tentoraz – s prívlastkom turčiansky – skrýva podujatie plné recesie, zábavy a pohody v kruhu priateľov.

SUČANY. Poďme pekne po poriadku. Štiavnický kotlík bol preto štiavnický, lebo miestom jeho konania bol čarovný park pri kaštieli v Turčianskej Štiavničke. Park je už dávnejšie pre verejnosť zatvorený, a tak sa recesistické podujatie spojené s varením obľúbenej pochúťky sťahovalo pred dvoma rokmi do martinského Amfika, aby sa vlani jeho adresa zmenila na Ontário.

Kto je z Turca, tomu netreba hovoriť kde je Ontário

Kto je z Turca, vie, že ide o magické jazerá na spojnici Turčianske Kľačany – Sučany a okolo nich areál ako stvorený na masové podujatie. Zmestí sa do neho  priestor pre majstrov kuchárov s ich kotlíkmi, detský svet, piknik, parkovisko, sklad bicyklov, pódiá na kultúrne programy, miesto pre súťaže... To všetko blízko seba a zároveň sa tu ľudia nemusia tlačiť.

„V minulom roku sme si ho očekovali, vychytali muchy, tentoraz ideme na istotu. Štiavnický kotlík by už nič nemalo narušiť,“ hovorí  organizátor podujatia Jozef Stankovianský. „Hádam iba počasie. Ale manželka mi hovorí, že keď sme sa už toľko narobili, mal by nás Pán Boh odmeniť slnkom,“ žartom pridáva s presvedčením, že ľudia pri Ontáriu nájdu všetko, čo si spájajú so Štiavnickým kotlíkom. Tohto roku má prívlastok – turčiansky. To preto, aby sa nestratila značka a dobrý chýr, a potom aj preto, že odchodom zo štiavnickeho parku síce podujatie stratilo domicil, ale nie svoj obsah.

Ide nielen o najchutnejší obsah kotlíka

A ten je spojený hlavne so súťažou o najchutnejší obsah kotlíka. „Zatiaľ je prihlásených 60 tímov, ale môžu sa pridať aj ďalšie,“ pozýva organizátor. Pravidlá sú známe, vzorky ochutná porota a vyhrá porcia, ktorá bola v momente ochutnávky najlepšia,“ ozrejmuje a dodáva, že ozajstným koloritom súťaže nie je ani tak hlavná cena, ale zábava okolo kotlíkov, stretnutie s kamarátmi, hecovanie, koštovanie, ponúkanie a program okolo. A možno aj cena útechy. Preto sú pripravené sú fľaše s kyslými uhorkami. Nakoniec, pri ochutnávaní rôznych špecialít sa aj tie zídu. V areáli nebudú chýbať súťaže dospelákov a dospeláčic v bití klincov, pílení polien či pití piva, ale aj v jedení chleba s masťou a cibuľou a cibule samotnej. Všetko podriadené dobrej zábave. Aj tohto roku sa k organizátorom pripojila obec Sučany.

Deti sú osobitnými hosťami organizátorov

Pre deti je pripravený detský svet, teda areál so šiestimi profesionálnymi  animátormi, budú tam súťaže s Mimoňom a jeho dobrodružstvami, tvorivé dielne, skákačky, kolotoč, takže aj rodičia si budú môcť vydýchnuť. Pre rodiny budú k dispozícii piknikové plochy, kde si budú môcť rozprestrieť deku a stráviť peknú sobotu. O pol piatej príde na motorke Hviezdny prskolet Kevin a s ním Mimoň a jeho zlatý poklad.

„Každé dieťa dostane nejaký darček. Harley a jeho „filmový“ majiteľ bude pripravený na fotenie,“ opisuje jeden zo zlatých klincov programu J. Stankovianský.

Na jednom pódiu program skončí, na druhom začne

A čo kultúrny program?  Bude na troch pódiách. Na jednom koncertovanie skončí, na druhom začne. „Ľuďom bude stačiť iba otočiť hlavu doprava či doľava. Žiadne prestoje, žiadna zdĺhavá príprava aparatúry. Už od desiatej začneme podávať guľáš a špeciality a krátko po jedenástej je naplánovaný koncert kapely s príznačným menom Good Food. Popoludní vystúpi Deart, pred treťou Úsvit, po vyhodnotení kotlíka cimbalovka Drienča, hneď nato country kapela Divoké struny a hlavnou hviezdou už večera pri Ontáriu bude Verona z Prahy. Žiadny revival, ale originál,“ prízvukuje duša podujatia.

O deviatej večer bude zapálená štvormetrová vatra a od tej chvíle až do rána je areál určený pre oldies party. Podrobný program (aj pre deti) organizátori „zavesia“ na fejsbukovskú stránku kotlíka v tomto týždni.

Autom, na bicykli alebo autobusom

Organizátori sa poučili a pre ľudí, ktorí prídu na autách uľahčili prístup k Ontáriu. „Vyklčovali sme kríky siahajúce do cesty, nechali zasypať výmole a výtlky a dnes sa na ceste od Turčianskych Kľačian či od Sučian zmestia pohodlne vedľa seba dve autá,“ hovorí Stankovianský a prízvukuje, že ľudia sa pohodlne dostanú do areálu i z neho, len treba rešpektovať pokyny usporiadateľov.

„Máme dohodu aj s organizátormi MHD v Martine, dvadsaťsedmička do Turč. Kľačian sa zmení na kyvadlovku a ľudia sa po pätnástich minútach pohodlnej chôdze dostanú od Kľačian k Ontáriu. V doprave vypomôžu aj martinské strely,“ povzbudzuje k návšteve kotlíka. Aj cyklisti môžu byť bez starosti. Pre nich bude pripravené uložište bicyklov. Zmestí sa ich tu okolo dvesto.

Len aby sa ľudia bavili a bolo veselo

„Robíme všetko preto, aby sa ľudia bavili, aby bolo veselo, aby sa súťažilo s úsmevom na tvári...Všetko by to malo byť o srande – veď čosi už naznačila i pozvánka na viadukte nad cestou z Vrútok do Martina. Zavesili sme ju dole hlavou. Lebo o to ide – nebrať sa vážne. Ak  nie častejšie, tak aspoň vtedy, keď sa varí guľáš v štiavnickom kotlíku,“ prízvukuje J. Stankovianský.

„Aj keď okrem iných udelíme aj Cenu Andreja Vandlíka im memoriam, ktorý bol jedným z patrónov podujatia, určite nepôjde o nostalgiu, ale o pripomenutie toho, že život má svoje pokračovanie a mali by sme ho prežiť ako najlepšie vieme. Určite nie smutne. Na kotlíku urobíme všetko preto, aby bolo pohodovo a dobre,“ uzavrel pozvánku na podujatie.