Streda, 16. október, 2019 | Meniny má Vladimíra

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Dožinky

Kde a kedy ?

Najdôležitejším a zároveň pracovne najnáročnejším obdobím leta bývala v minulosti žatva. Keď sa skončila, oslavovalo. Priestor na takúto symbolickú oslavu ponúka 28. augusta Múzeum slovenskej dediny v martinských Jahodníckych hájoch. Podujatie sa začne o 10. h.

„V dožinkovom sprievode sa predstaví folklórny súbor Drotár z Dlhého Poľa. Jeho členovia odprezentujú  zvyky pri poďakovaní sa za úrodu a návštevníkom ukážu aj mlátenie obilia cepmi. Folklórna skupina Turčianska Štiavnička predvedie v hudobno-dramatickom pásme ako sa kedysi piekol chlieb a nebudú chýbať ani ukážky a ochutnávka,“ predstavuje nosné body programu Radovan Sýkora.

Dopľňa ďalej, že návštevníci uvidia ukážky niektorých poľnohospodárskych prác spojených so zberom a spracovaním obilia, ako napríklad mlátenie obilia na mláťačke, jeho čistenie na rajtári, mletie na žarnove alebo rezanie slamy na sečku kosovou rezačkou.

„Atmosféru podujatia bude spríjemňovať ľudová hudba Borka z Martina, ale aj tradičné jedlá pripravované z obilnej múky, pohánky a prosa. O 13.30 h. sa v drevenom kostole z Rudna uskutočnia Evanjelické služby Božie,“ pozýva do skanzenu R. Sýkora. 

Popis

Celodenné podujatie oslavujúce úrodu v Múzeu slovenskej dediny v martinských Jahodníckych hájoch.