Pondelok, 21. október, 2019 | Meniny má Uršuľa

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

30. výročie Folklórneho súboru Kriváň

Kde a kedy ?

 

Popis

Slávnostný program k 30. výročiu založenia Folklórneho súboru Kriváň z Turian. Folklórny súbor Kriváň z Turian (ďalej len FS Kriváň) bol založený v r oku l986 v Turanoch. Po niekoľkoročnej prestávke sa v marci 2010 stretli bývalé členky FS Kriváň a začali obnovovať repertoár súboru. Prvýkrát po odmlke sa súbor predstavil na Turčianskej cvendžale v roku 2010, ktorá bola venovaná aj spomienke na turianskych muzikantov Martina Struhárňanského a Júliusa Buricu.

Súbor má tanečnú a spevácku zložku, ktorú tvorí 25 členov. Repertoár súboru tvoria piesne a tance z regiónu Terchová, oblastí Východného Slovenska a samozrejme rodného Turca. So súborom úzko spolupracuje cimbalová ľudová hudba Michala Rusnáka, ktorá vznikla v júni 2011 (v repertoári má okrem hudobných čísel pre súbor aj úpravy piesní z Turca a ostatných regiónov Slovenska), Terchovská muzička Kriváň a sólista inštrumentalista Ladislav Rybár. Činnosť súboru vo veľkej miere podporuje Mestský úrad Turany a Združenie turčianskych muzikantov ZTUM. Súčasnou vedúcou súboru je Alena Rusnáková, rodená Struhárňanská.

Dňa 17. decembra 2016 v kinosále v Turanoch oslávi FS Kriváň 30. výročie vzniku. Slávnostný program sa bude konať o 14. h pre verejnosť a o 17. h pre pozvaných hostí a priaznivcov súboru. V programe, ktorý je zároveň aj predvianočným koncertom, vystúpia okrem jubilanta: Ľudová hudba Michala Rusnáka, Terchovská muzička Kriváň a hosť Folklórni nadšenci Oprášené krpce.