Utorok, 22. október, 2019 | Meniny má Sergej

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Blatnica

Blatnica

Popis


Obec leží v centrálnej časti  Turca, na styku  Turčianskej kotliny a pohoria  Veľká Fatra. Poloha v ústí  Blatnickej dolinya na okraji  národného parku vytvára z Blatnice ideálne východiskové miesto na turistiku i cykloturistiku. Preteká ňou Blatnický a Gaderský potok.  Nesporne najvzácnejšou pamiatkou  je vykopaný  meč slovenského veľmoža z polovice 8. storočia. Pochádza z Mohyly z časti Sebeslavce a patril bojovníkovi z radov vysoko postavenej staroslovenskej šľachty. Blatnický meč vyrobili z damascénskej ocele a kovali ho tradičným spôsobom na drevenom uhlí. Jeho rúčka je zo strieborného plechu, pozlátená 24-karátovým zlatom a sú do nej vsadené červené  rubíny. Roľník, ktorý meč našiel v 19. storočí [chýba zdroj ], ho odovzdal grófovi Révaiovi (Révay) v Blatnici a ten ho venoval budapeštianskemu múzeu, kde je vystavený dodnes. Posledný raz mohli Slováci vidieť originál Blatnického meča v roku 2002 počas výstavy „Stredná Európa okolo roku 1000“ na  Bratislavskom hrade. Jeho kópia je vystavená v  Slovenskom národnom múzeu v expozícii pod Hradom. [chýba zdroj ]

Nad obcou sa nachádzajú zrúcaniny hradu Blatnica, prvýkrát písomne spomínaného v roku 1300. Obývaný bol do roku 1790, odvtedy pustol a poslednými majiteľmi bola rodina Révaiovcov.

V Blatnici stojí aj barokovo-klasicistický kaštieľ z 1. polovice 18. storočia a zachované ľudové domy s murovanými bránami.

Aktuálne hráme

Blatnica na mape

Otvoriť mapu v novom väčšom okne