Streda, 23. október, 2019 | Meniny má Alojzia

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Amfiko Martin

Amfiko Martin

Amfiko, Šoltésovej 25, Martin

Popis

Už šestnástu letnú sezónu prevádzkuje amfiteáter martinská reklamná a mediálna agentúra VL MEDIA. Amfiteáter patrí mestu Martin,agentúra ho má od roku 2001 od mesta v prenájme. V roku 2008 mesto s pomocou európskych fondov areál amfiteátra zrekonštruovalo. Vďaka tomu je dnes amfiteáter krásnym a dôstojným priestorom, vhodným na organizáciu veľkých kultúrnych akcií.

Od svojho vzniku v šesťdesiatych rokoch patril amfiteáter medzi kultové priestory pre niekoľko generácií mladých Martinčanov. Takmer každý večer ho zapĺňali stovky a tisíce ľudí, pre ktorých to bolo jedna z mála možností oddychu a zábavy, bez ohľadu na to, aký film sa večer hral. Medzi najznámejšie akcie patril Filmový festival pracujúcich a 700. výročie vzniku mesta Martin, kde vystúpil vtedajší Zlatý Slávik Peter Nagy, na ktorého sa prišlo pozrieť podľa odhadov až 15 000 ľudí, čo si dnes už kapacitne nevieme predstaviť.

Zlaté časy zažíval amfiteáter aj začiatkom deväťdesiatych rokov, keď sa k nám po revolúcii dostali do distribúcie zahraničné filmy. Amfiteáter v tomto období prevádzkoval pán Alexander Zacharides. Neskôr doľahla na naše mesto a aj na amfiteáter ťažká ekonomická situácia a ľudia takmer prestali chodiť do kina. Napriek týmto ťažkým rokom sa partii ľudí okolo správcu Ľuba Móresa podarilo uchovať areál vo veľmi dobrom technickom stave za čo sme dnes vďační.

V roku 2001 sa nájomcovia rozhodli využiť reklamný a mediálny potenciál agentúry a pokúsili sa navrátiť život a ľudí do tohto priestoru.  Za tento čas tu zorganizovali niekoľko hudobných festivalov a kultúrnych akcií, z ktorých najznámejšie sa asi stali Nočné vlny (roky 2001 až 2004). V posledných rokoch tu organizovali festival elektronickej hudby Dirty Bass a retro disco akciu Funky Party. Každe leto organizuje v Amfiku Matica Slovenská tradičné Matičné slávnosti.

Letnému kinu vytvorili značku Amfiko a prvému premietaniu leta značku Prvé Amfiko. Zámer oživenia vyšiel, a Amfiko sa v posledných rokoch tešil priazni množstva divákov. V roku 2010 sa stalo najnavštevovanejším letným kinom na Slovensku. Na mnohé filmy chodia stovky divákov, vďaka čomu má rôzne rekordy v návštevnosti. Napríklad na film Avatar prišlo až 2000 divákov, čo je slovenský porevolučný rekord v počte divákov na jednom filme.

V súčasnosti je Amfiko konfrontované s problémom digitalizácie premietacej techniky. V roku 2012 prestali distribučné spoločnosti vyrábať filmy na klasických filmových 35 mm kotúčoch, a tak kiná, ktoré nemajú digitálne premietačky už nemajú čo premietať.

Aktuálne hráme

Amfiko Martin na mape

Otvoriť mapu v novom väčšom okne