Turčianska Štiavnička patrí k obciam, ktoré sa stali prímestským centrom chalupárstva a rekreácie. Okrem toho táto obec ponúka bývanie v peknom prostredí pre domácich obyvateľov. Samozrejme, nie všetko v Turčianskej Štiavničke je využité na sto percent. V obci je révaiovský park a kaštieľ, ktoré by bolo treba dostať do stavu, v akom sa nachádzal za čias, keď v ňom žil posledný gróf. Ale na to treba desiatky miliónov korún. Turčianska Štiavnička napriek tomu získala pozoruhodné ocenenie od Slovenskej agentúry životného prostredia v súťaži Dedina roku 2003, ktorá sa uskutočnila pod záštitou prezidenta SR Rudolfa Schustera a ministra životného prostredia Lászloa Miklósa. Bolo ním ocenenie za uplatňovanie výnimočných prístupov v obnove životného prostredia a krajinotvorbe. Do súťaže sa celkovo prihlásilo 23 obcí z celého Slovenska a Turčianska Štiavnička získala jednu z piatich cien. Víťaznou obcou sa stala Hrušov v okrese Veľký Krtíš a ostatné ocenené obce získali cenu na rovnakej úrovni. Bol to druhý ročník spomínanej súťaže.
„Rozhodli sme sa prihlásiť do tejto súťaže, ktorá sa uskutočňuje každé dva roky a potom prišla do Turčianskej Štiavničky komisia, ktorá hodnotila obec podľa rôznych kritérií. K nášmu pozitívnemu hodnoteniu prispel náučný chodník so serpentínami Teplica, upravený minerálny prameň, jarmočné stánky, vzhľad autobusových zastávok, zavedenie separovaného zberu tuhého komunálneho odpadu. Vysoko sa hodnotilo aj to, že sa nám v obci podarilo zlikvidovať všetky „čierne„ skládky komunálneho odpadu, čo je ale smutné, že ich nedisciplinovaní občania, a to nielen z Turčianskej Štiavničky, ale aj z iných obcí, znova pomaly zapĺňajú. Formulár, ktorý musela vyplniť v rámci tejto súťaže každá obec, obsahoval aj ďalšie dôležité údaje, napríklad o prírastku alebo úbytku obyvateľstva za posledné roky, kvalite bývania, životného prostredia, v kultúrnej oblasti zachovávanie ľudových tradícií, v spoločenskej oblasti úroveň komunikácie s občanmi, úroveň spolupráce s inými obcami v regióne na Slovensku a v zahraničí. V neposlednom rade sa hodnotili aj možnosti rekreácie a športového vyžitia v jednotlivých obciach,„ povedal nám starosta Turčianskej Štiavničky Peter Očka.
V kvalite bývania Turčianska Štiavnička zabodovala vďaka novej bytovke, ktorá podľa spomínanej komisie dobre zapadá do životného prostredia. V nej bývajú nájomníci od októbra minulého roka. Zo šestnástich nových bytov sú štyri jednoizbové bezbariérové a ostatné sú trojizbové. Aj vďaka novej bytovke v obci narástol počet obyvateľov. Turčianska Štiavnička sa podieľa aj na aktivitách združenia Turčianska vážsko – fatranská cesta, v ktorého členom sú Vrútky a všetky obce zo severnej časti dolného Turca ležiace pod krivánskou Malou Fatrou alebo pod Veľkou Fatrou. Veľkým plusom pre spomínanú turčiansku obec sú aj kvalitné tenisové dvorce, ktoré sú v obci v prevádzke približne dva roky. Keď komisia zosumarizovala všetky negatíva a pozitíva obcí medzi najlepšie zaradila aj Turčiansku Štiavničku.
Starostu Petra Očku sme sa opýtali aj na perspektívy rozvoja tejto obce. "V súčasnosti nikto nemôže zaspať na vavrínoch a žiť z minulosti. Aj históriu treba oživovať, vedieť ju zužitkovať tak, aby bola atraktívnou pre súčasníkov. V Turčianskej Štiavničke je azda najkrajší kaštieľ a anglický park v Turci, ale obidve spomínané atrakcie dlhé roky chátrali a vyžadujú si mnoho práce na ich obnove. Vedľa kaštieľa je aj dom básnika Jána Kostru, ktorý obec rekonštruovala, ale treba mu dať náplň pre jeho pravidelné využívanie. V ňom plánuje obec zriadiť okrem pamätnej izby aj hostinec so slovenskými ľudovými jedlami (bryndzové halušky, zemiakové placky), využila by sa tu aj klasická pec na pečenie domáceho chleba vykurovaná drevom..
Turčianska Štiavnička má 792 obyvateľov, ktorí majú k dispozícii veľký kultúrny dom, materskú a základnú školu. Sedem desiatok nezamestnaných tvorí v obci približne 20 percent ekonomicky aktívneho obyvateľstva. Chceme ich využívať najmä prostredníctvom obecných služieb. Z nezamestnaných si vyberám tých, ktorí sa osvedčili. Nie všetci v minulosti odvádzali kvalitnú prácu. S vybratými ľuďmi tento rok najskôr dáme do poriadku obec, až potom sa pustíme do ďalšej práce. Čo sa týka parku, s jeho majiteľom dobre spolupracujeme a naši nezamestnaní budú tento rok pracovať na skrášlení tejto atrakcie Turčianskej Štiavničky. Súčasný majiteľ kaštieľa (firma GUT) a révaiovského parku chce tieto nehnuteľnosti predať, čo sa mu zatiaľ nedarí. V parku vidieť prácu horára, ktorý je zamestancom firmy GUT. Park sa mení k lepšiemu, čo je dobré aj pre obec. Pravidelnú údržbu a obnovu si vyžaduje aj náučný chodník popri Teplici. Ten chceme rozšíriť o výhliadkový chodník ku Krížu a rybníky pri Teplici chceme v rámci drobných obecných služieb vyčistiť, aby sa v nich zvýšila hladina vody. Pracujeme aj na projekte plynofikácie kultúrneho domu, v rámci ktorého plánujeme využiť aj fondy EÚ. Pec na tuhé palivo je už zastaralá a súčasne s modernizáciou kúrenia bude treba kultúrny dom aj zatepliť, prípadne aj vymeniť okná. Tento kultúrny dom má viac ako 30 rokov a chceme ho prebudovať na tepelne úsporný, aby peniaze investované do uteplenia budovy sa nám vďaka ušetreným peniazom aspoň sčasti vrátili. Obec je otvorená aj pre spoluprácu s podnikateľmi v oblasti agroturistiky a turistiky, ale sama projekty tohto zamerania neutiahne," povedal nám na záver Peter Očka.
Dozvedeli sme sa od neho, že budovy základnej a materskej školy budú nútení v budúcnosti využiť efektívnejšie. Základná a materská škola sa majú spojiť do jednej budovy a v druhej by mohlo byť napríklad rehabilitačné, zdravotnícke alebo podobné zariadenie slúžiace na oddych a relax občanov. Táto vízia ale nie je variantom pre súčasnosť, ale pre blízku budúcnosť Turčianskej Štiavničky.
Braňo Gregor