Martin - Oblastné stredisko sociálnej rehabilitácie Únie slabozrakých a nevidiacich Slovenska (ÚNSS) v Martine – Priekope týždenne navštívi približne 25 zrakovo hendikepovaných osôb. K dispozícii tu majú okrem odborného poradenstva rozličné technické vybavenie, ktoré im pomáha vyvažovať ich ochorenie. Napríklad, televízna čítacia lupa je dobrou pomôckou nielen na čítanie dennej tlače, ale aj na čítanie faktúr, úradných listín a podobne. Návštevníci strediska môžu ďalej využívať počítač s klávesnicou slepeckého písma, klasický počítač i obyčajný kancelársky stroj či bežné optické lupy.
Okrem aktivít priamo v stredisku ÚNSS je garantom aj ďalších podujatí, ktoré pomáhajú skvalitniť život nevidiacich. Napríklad, niektorí členovia ÚNSS sa nedávno na Duchonke zúčastnili na zaujímavom kurze o obliekaní pod názvom Imidž.
Vedení radami odborníkov sa naučili, ako sa môžu aj oni pekne obliecť. Kurz bol určený pre tých, ktorí sú nevidiacimi buď od narodenia alebo od mladšieho veku. „Je to problém, aby boli vhodne zladení, čo sa týka farebnosti oblečenia, účesu, make-upu. V prvom rade sa snažíme poradiť im tak, aby im pristala farba oblečenia, určiť typ tváre, vhodný účes, typ postavy a farebnosť oblečenia. Snažíme sa, aby ich odev lahodil oku, aby nedochádzalo ku kontrastom, že žena bude mať oblečenú zelenú sukňu a červenú blúzu,„ povedala nám Milota Strončeková z Oblastného strediska sociálnej rehabilitácie Únie slabozrakých a nevidiacich Slovenska v Martine – Priekope. Napríklad, jedna zo žien mala požiadavku, že sa chce naučiť lakovať si nechty na rukách. Milote Strončekovej, ktorá vždy rada ochotne pomôže a poradí, neostávalo nič iné, len nájsť ten správny spôsob, aby jej požiadavke vyhovela.
V kuchyni tamojšieho strediska majú ľudia, ktorí prišli o zrak, možnosť naučiť sa pracovať s elektrospotrebičmi, odkrojiť si a natrieť maslom chlieb, pokrájať mäso a pod. Kuchyňa je vybavená elektrickými i plynovými platničkami. „Pokiaľ nás prijmú doma, je to výhoda, lebo ich učíme orientáciu a sebaobsluhu v ich prostredí, kde žijú, aj za prítomnosti ostatných členov rodiny,„ povedala nám M. Strončeková.
Pomoc a poradenstvo z ÚNSS je celkom zdarma. M. Strončeková je povinná poradiť zrakovo postihnutým všetko, čo majú vedieť v rámci ich postihnutia. V Turci žije viac ako 300 slabozrakých a nevidiacich, v ÚNSS je registrovaných bezmála dvesto z nich. (nki)