V 38. čísle NŽT, ktoré vyšlo 23. septembra, sme vás informovali o predaji Necpalskej doliny, jednej z najkrajších turčianskych dolín, ktorá sa nachádza vo Veľkej Fatre. Túto informáciu nám vtedy potvrdila Zuzana Jenčová , ekonómka Biskupského úradu v Banskej Bystrici, ktorý je vlastníkom doliny. V článku sme okrem iného uviedli: „Rímskokatolícka cirkev sa tak rozhodla po dôkladnom zvážení. K vzdaniu sa tejto peknej časti Turca ju priviedla predovšetkým finančná otázka. Na starostlivosť o tento kus kraja o výmere 2400 hektárov tak, aby boli dodržané všetky podmienky vyplývajúce zo zákona, po finančnej stránke jednoducho nestačí. Podľa ekonómky Biskupského úradu v Banskej Bystrici Zuzany Jenčovej Necpalskú dolinu ešte donedávna prenajímali zahraničnej spoločnosti zaoberajúcej sa lesníckou činnosťou. Podľa nej sa ale nájomca nestaral patrične o zverené lesy a dokonca porušil zákon. Predkupné právo na pozemok má štát. Ostáva ešte 30 dní, ako sa k ponuke banskobystrického biskupského úradu vyjadrí.„
Nič som neporušil
Po desiatich dňoch od uverejnenia tejto správy prišiel do redakcie NŽT Ing. Ľubomír Pádej, ktorý na spomínaný článok zareagoval a konštatoval, že sme neuviedli objektívne informácie. Konkrétne vyjadril nesúhlas s vetou: „Podľa nej sa ale nájomca nestaral patrične o zverené lesy a dokonca porušil zákon.„
Poslal následne redakcii NŽT list, z ktorého vyberáme: „Aj keď nebol nikto konkrétne menovaný, Necpalská dolina je však v tomto regióne spájaná s mojím menom. O tieto lesy sa starám už 17 rokov ako odborný lesný hospodár. To znamená, že som zodpovedný pred zákonom za každú prácu, čo sa v lese urobí. Preto aj túto uverejnenú vetu každý, kto sa zaoberá danou tematikou, priraďuje automaticky k môjmu menu. Za celé moje pôsobenie v Necpalskej doline sa tu vystriedalo veľa kontrol. Či už periodických vykonaných štátnou správou, alebo náhodných - vlastníkom alebo užívateľom. V ani jednom prípade neboli nájdené nedostatky. Vždy bola hodnotená starostlivosť o les ako primeraná a odborne na vysokej úrovni zo strany odboru lesného hospodárstva. Aj posledná kontrola vykonaná pracovníkmi Neosolia S. C. M. zameraná na pestovateľské práce a spracovanie kalamity 24. júna tohto roku konštatovala kvalitné vykonanie prác. Výsledky kontrol sú archivované na Okresnom úrade, odbore pozemkového poľnohospodárstva a lesného hospodárstva v Martine a Krajskom úrade, odbore pozemkového poľnohospodárstva a lesného hospodárstva v Žiline.„
Nikto nás nestíha
Ľubomír Pádej pôsobí ako odborný lesný hospodár. Svoju činnosť vykonáva ako živnostník, ale zároveň je zamestnancom firmy WH Danubius Rožňava, ktorá je nájomníkom a užívateľom Necpalskej doliny.
Firma WH Danubius Rožňava je slovenským subjektom v stopercentnom vlastníctve rakúskeho občana Wernera Welza. Na Slovensku pôsobí už jedenásty rok a je slovenskej lesníckej verejnosti dostatočne známa. Konateľ tejto spoločnosti Ing. Vladimír Miklóšik sa vyjadril, že firma uzavrela v roku 2000 nájomnú zmluvu s firmou Neosolium S. C. M. Žiar nad Hronom, ktorá má v správe cirkevné majetky. Zmluva má platnosť až do konca roku 2049. Ďalej v liste uvádza: „V prípade, že sa dokonca porušil zákon, alebo sú indície z porušenia zákona, platí pre každého tzv. oznamovacia povinnosť, ktorú má každý občan SR. Ani v tomto smere nemôžeme potvrdiť existenciu nejakého stíhania.„ To znamená, že ak vlastník pri kontrole prenajímaného majetku má podozrenie, že prenajímateľ porušil nejaký zákon, obráti sa na štátnu správu so žiadosťou o vykonanie štátnej kontroly. Okresný úrad v Martine zatiaľ ale žiadny podnet od majiteľa Necpalskej doliny neobdržal.
Firma sa daným článkom cíti dotknutá. Vladimír Miklóšik konštatoval, že sme poškodili jej meno nielen medzi odbornou lesníckou verejnosťou na Slovensku ale aj u zahraničných partnerov a na verejnosti.
Nás sa to netýka
Oslovili sme Odbor pozemkového poľnohospodárstva a lesného hospodárstva Okresného úradu v Martine, ktorý na danom pozemku vykonáva v rámci štátneho dozoru pravidelné kontroly. Ani po niekoľkých telefonátoch i po jednom osobnom stretnutí so zamestnancom vyššie uvedeného odboru sa nám nepodarilo získať oficiálne stanovisko. Vedúca odboru OPPLH OÚ v Martine Darina Kalabusová, s ktorou sme sa dvakrát telefonicky spojili, sa odmietla k danej skutočnosti vyjadriť, pretože: „Ten článok sa nášho odboru absolútne netýka, preto nie je pre nás potrebné zaujímať k nemu stanovisko.„ Je to dosť zvláštny postoj, pretože zo zákona vyplýva, že okrem vlastníka a užívateľa vykonáva v lesnom hospodárení kontroly aj štátna správa, a to OPPLH. Darina Kalabusová zdôraznila, že z článku vôbec nevyplýva, o aký zákon ide, či o hospodársky, lesný a podobne. Napokon sa nám z neoficiálnych zdrojov OPPLH podarilo zistiť, že Ľubomír Pádej a spoločnosť WH Danubius v spomínanej oblasti zákony, nad ktorými OPPLH vykonáva štátny dozor, neporušili.
Ospravedlňujem sa
Keďže nám ekonomická riaditeľka Zuzana Jenčová z Biskupského úradu v Banskej Bystrici, ktorá nám pôvodne poskytla informácie k dotknutému článku, tiež nedala oficiálne stanovisko pre údajnú pracovnú zaneprázdnenosť, oslovili sme riaditeľa tejto inštitúcie Jozefa Hrtúsa. Povedal nám: „Usilujeme sa s firmou WH Danubius Rožňava vysporiadať naše vzťahy a vysvetliť si nedorozumenia. Dúfame, že sa dohodneme.„ O aké nezhody išlo, o tom sme sa od neho nič bližšie nedozvedeli. O tom, či zákon spomínaná firma alebo Ľubomír Pádej v Necpalskej doline porušili, nám nevedel povedať. Konštatoval len, že Zuzana Jenčová redakcii poskytla informácie v hektickom období tesne pred návštevou pápeža Jána Pavla II. Narýchlo získané informácie, vraj, mohli spôsobiť, že si ich dostatočne neoverila. Pred dvoma týždňami nám Zuzana Jenčová v telefonickom rozhovore povedala, že je ochotná ospravedlniť sa spoločnosti WH Danubius i Ľubomírovi Pádejovi za dezinformáciu.
Trváme na zmluve
Aj napriek tomu, že sme o údajne porušenom zákone pátrali na štátnej správe i u vlastníka pozemkov v Necpalskej doline, stále sme nemali v celej veci jasno. Spojili sme sa preto aj s druhou stranou, s konateľom lesníckej spoločnosti Vladimírom Miklóšikom. Dozvedeli sme sa od neho, že 31. júna tohto roku obdržala spoločnosť WH Danubius od cirkvi výpoveď vyššie uvedenej dlhodobej zmluvy na nájom Necpalskej doliny. Spoločnosť zareagovala tak, že podala na Okresnom súde v Banskej Bystrici žalobu na biskupský úrad. V nej napadla váhu dôvodov, ktoré boli uvedené vo výpovedi. Trojmesačnú výpovednú lehotu využili zástupcovia firmy na rokovania so zástupcami vlastníka pozemkov. Posledné z týchto stretnutí sa konalo v utorok 21. októbra na Biskupskom úrade v Banskej Bystrici. Zdá sa, že medzi vlastníkom a nájomcom budú vzťahy opäť urovnané. „Trváme na uzavretej zmluve,„ dodal na záver nášho rozhovoru Vladimír Miklóšik.
(nk)