Aj v Turci sa zamestnanci viacerých podnikov pridali k protestu odborov
Martin – Štyri zásadné požiadavky odborov – zvýšenie minimálnej mzdy, zachovanie súčasného systému odmeňovania zamestnancov verejného sektora, garantovanie primeraného hmotného zabezpečenia v starobe, nezvyšovania celkového daňového zaťažovania občanov a zachovanie daňovej spravodlivosti, boli hlavným motívom, pre ktorý sa Konfederácia odborových zväzov rozhodla minulý piatok vyhlásiť celoslovenský hodinový výstražný štrajk. Do štrajku sa zapojila väčšina odborových zväzov a ako sme zisťovali, zapojilo sa do neho aj viacero odborárov, zamestnancov z turčianskych fabrík.
Do hodinového výstražného štrajku sa zapojili napríklad aj odborári Základnej organizácie Strojár z bývalých ZŤS. Ako NŽT povedal predseda základnej organizácie František Ladňák, do štrajku sa zapojili nielen členovia odborov, ale aj ďalší zamestnanci z pôsobnosti odborovej organizácie, ktorí podporujú požiadavky Konfederácie odborových zväzov. Štrajku sa, podľa neho zúčastnilo asi okolo 800 odborárov a zamestnancov. Asi 150 z nich sa zišlo na spoločnom stretnutí, ktoré sa uskutočnilo na nádvorí fabriky. „Tam sme ich informovali o situácii a o nesplnených požiadavkách zo strany vlády, ktoré nás doviedli k tomuto kroku, aby sme vyjadrili svoju nespokojnosť so súčasnou situáciou,„ povedal nám František Ladňák.
Zisťovali sme, či sa štrajku zúčastnili aj odborári a zamestnanci martinského Volkswagenu Slovakia. Informácie sme ale v martinskom závode nedostali. Odporučili nás, aby sme sa obrátili na oddelenie pre styk s verejnosťou priamo do sídla firmy – do Bratislavy. Tam sme zistili, že informácie tohto druhu poskytuje iba agentúra. Od nej sme sa dozvedeli, že vo VW Slovakia sa štrajk neuskutočnil a minulý piatok tam došlo iba k symbolickému zastaveniu výroby na 15 minút. Toto zastavenie výroby podľa informácií vôbec neovplyvnilo výrobu vo Volkswagene. Podľa informácie od predsedu Základnej organizácie OZ Kovo v akciovej spoločnosti Vývoj Martin, aj zamestnanci tejto spoločnosti podporili vyhlásený hodinový výstražný štrajk.
Odborári z akciovej spoločnosti ŽOS Vrútky sa, podľa predsedu odborovej organizácie v ŽOS Ivana Matušku, hodinového výstražného štrajku nezúčastnili. Ako však NŽT povedal, sú pripravení podporiť ďalšie aktivity KOZ. „Sme solidárni s touto akciou, ale v súčasnej situácii, keď bojujeme o zákazky, nie je štrajk tým vhodným prostriedkom, ktorý by nám pomohol,„ zdôraznil Ivan Matuška
Do piatkového jednohodinového štrajku sa zapojili aj odborári v Martinskej fakultnej nemocnici. Predáčka odborovej organizácie v MFN Ľubica Šusteková nám povedala, že sa zdravotníci vopred dohodli na forme štrajku. Samozrejme tak, aby starostlivosť o pacienta nebola ohrozená. Urgentný príjem bol teda stále v pohotovosti. Počas hodinového štrajku medzi ôsmou a deviatou hodinou rannou sa na zdravotníckych pracoviskách konali prevádzkové schôdze. Vedúci pracovníci využili tento čas na informovanie podriadených o pripravovaných zmenám v MFN v súvislosti s pracovným pomerom zamestnancov a na diskusiu. Podľa Ľ. Šustekovej vedenie MFN súhlasilo so zvolenou formou štrajku. Odborári v nemocnici informovali o štrajku aj verejnosť, a to vyvesením oznamov: „Štrajkujeme za svoje práva... Ďakujeme za pochopenie!„
Riaditeľ turčianskej regionálnej poľnohospodárskej komory Dušan Grajciar nám povedal, že poľnohospodári v Turci sa štrajku nezúčastnili, ale má ich podporu. (jk,bg,nk)