Hra s ohňom je nebezpečná

Je hasičská technika v stave zasiahnuť?

Martin - Predstavte si, že hasičom niekto náhlivým hlasom telefonuje, že mu horí dom, no operátor mu pokojne oznámi: „Áno, zahasíme vám to, ale bude vás to stáť dvadsaťtisíc. Skôr, ako vyrazíme, pošlite nám faxom alebo mejlom výpis z vášho účtu.„ Určite absurdná predstava... Nič takého sa nestane, Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) zasahuje všade tam, kde treba, okamžite, bez dlhých rečí, s plným nasadením a účinne. Sú to profesionáli, na ktorých je jednoducho spoľahnutie. A zďaleka nezasahujú iba pri požiaroch, aj v Turci už viac ako polovicu výjazdov tvoria zásahy pri dopravných či iných nehodách. Zachraňujú hodnoty, ale najmä zdravie ľudí a ich životy. A zlyhanie ich techniky by mohlo mať doslova katastrofické následky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Počet vyhovuje, štruktúra nie

Aj preto, že HaZZ je financovaný z peňazí daňových poplatníkov, malo by nás zaujímať, ako sa štát stará o to, aby bol tento zbor dobre pripravený na svoju nezastupiteľnú úlohu. Ozývajú sa hlasy, že slovenskí hasiči na tom nie sú dobre. Ich technika je už, vraj, prežitá. Je to reálny problém aj v Turci.

Veliteľ hasičských staníc v Martine i Turčianskych Tepliciach Dušan Krištof, oficiálne vedúci prevádzkovo-technického oddelenia OR Hasičského a záchranného zboru v Martine, hovorí: „Spokojní môžeme byť napríklad s automatizovaným systémom, ktorý nám umožňuje čo najrýchlejší a plynulý výjazd k prípadu. Od vyhlásenia poplachu musí zásahová jednotka do jednej minúty vyraziť. Operátor stlačením tlačidla poplachu na počítači naštartuje automatický systém, ktorý spúšťa vzduchotechniku, otvára príslušnú bránu, zapína semafory na križovatkách, čiže robí pre vozidlo zelenú vlnu. Diaľkové bezdrôtové ovládanie semaforov sme mali ako prví na Slovensku. Počet mobilnej techniky nepotrebujeme zvyšovať. Potrebujeme ale zmenu štruktúry.

SkryťVypnúť reklamu

Potrebovali by sme prejsť od vozidiel špeciálne hasičských, na univerzálnejšie. Platí to aj o výškovej hasičskej technike. V Turci máme momentálne k dispozícii dva automobilové rebríky s dosahom 30 metrov, čiže pri maximálnom vysunutí sme schopní dostať sa po deviate podlažie. Samozrejme, je to technika zastaralá, hasiči musia hadice ťahať so sebou, druhí im ich musia nadväzovať, a potom, nie všade sa dá s rebríkom dôjsť a aj jeho použitie je často rizikové, najmä pri väčších požiaroch. My by sme, aj vzhľadom na výškovú zástavbu v Martine a Vrútkach, potrebovali plošinu. Mali sme jednu z roku 1972, už je vyradená. Plošina je oveľa praktickejšia a účinnejšia ako rebrík. Potrebovali by sme aspoň jeden menší a ľahší automobil, ktorým by sme mohli lepšie manévrovať pri menších požiaroch v meste. Dnes používame iba výnimočne kompaktné prúdy, väčšinou hasíme oveľa účinnejšími rozprášenými prúdmi, teda menším množstvom vody. Čiže zišlo by sa nám jedno menšie vozidlo.„

SkryťVypnúť reklamu

Deduškovia vo fraku

Všetky potreby turčianskych hasičov sú priamo úmerné „žičlivosti„ štátneho rozpočtu. Ak vláda prijme úsporné opatrenia, netýkajú sa len školstva či zdravotníctva, ale rovnako aj ich. A často ich ešte viac... Keď však nazriete do priestrannej garáže hasičskej stanice v Martine, zdá sa, že všetko je v absolútnom poriadku, autá naleštené, pripravené na všetko... Ale už dlhšie vieme, že ak tieto vozidlá sú vôbec schopné výjazdu, tak to jedine zásluhou príslušníkov HaZZ, ktorí sa o ne vzorne starajú, opravujú a vlastne ich udržujú takpovediac pri živote. Vek týchto vozidiel (dvadsať rokov a viac) i morálne opotrebovanie je veľké. Na hasičskú techniku sa totiž kladú zvláštne nároky, väčšinou „odpočíva„ v garáži, ale v prípade potreby, či je leto alebo zima, noc alebo deň, musí za pár sekúnd naštartovať a byť akcieschopná na plný výkon. Je to veľmi špecifické zaťaženie i opotrebovanie, pretože každý štart je vlastne „studený„. Čiže, ani netreba dodávať, že poriadna generálka (ak nie výmena) strojového parku by sa zišla aj v Martine.

Dušan Krištof dodáva: - Už dlhší čas akútne žiadame, aby bola obnovená základná zásahová technika. Minimálne by sme potrebovali kompletné rekonštrukcie vozidiel na podvozkoch LIAZ. Rozhodujúce komponenty, ako sú nádrže, podvozky, čerpadlá a podobne, ľudovo povedané odchádzajú. To som hovoril o vozidlách, ktoré majú okolo dvadsať rokov. Tie, čo už majú takmer tridsať, už potrebujeme vymeniť. Okrem dvoch novších automobilov značky Mercedes, ktoré súvisia so špeciálnymi činnosťami, od roku 1988 žiadna iná technika do Martina neprišla... Uvedomujeme si ale, že to všetko, o čom som tu hovoril, to sú „ťažké„ milióny korún. Napr. výšková technika, ktorú by sme potrebovali, stojí okolo 35 miliónov. A nájsť dnes 35 miliónov v štátnom rozpočte, to nie je jednoduchá vec. Navyše, ak sa v posledných rokoch vynaložilo celoplošne na Slovensku veľa peňazí na vybavenie súvisiace s prechodom na záchranársku činnosť a na budovanie hasičských staníc v menších okresoch.

Šetrenie na zlom mieste

Pre záchranársku činnosť majú profesionálni hasiči v Martine dva novšie automobily. Mercedes Sprinter je určený pre záchranu na ceste, je schopný desať minút hasiť vysokotlakým rozprášeným prúdom. Toto vozidlo je vybavené strihacím a rozpínacím hydraulickým zariadením a kvalitným zdravotníckym materiálom, napríklad aj špeciálnym počítačom na zistenie základných životných funkcií obetí havárií. Druhý Mercedes Unimog je zase určený pre hasenie lesných požiarov v ťažkoprístupných terénoch. Týchto špeciálnych vozidiel do lesných terénov je na celom Slovensku iba šesť a jedno sa dostalo aj do Martina. Navyše, martinskí hasiči ako jediní v Žilinskom kraji majú aj potápačskú skupinu. Kto to pozná, vie, že jej vybavenie stojí balík peňazí. Len jedna maska s komunikačným zariadením stojí okolo päťdesiattisíc, nehovoriac už o špeciálnych oblekoch.

Aká je teda situácia v Turci? Podobná ako aj inde na Slovensku. Niečím sa môžeme pýšiť, za iné za skôr hanbiť. A pretože pri práci profesionálnych hasičov a záchranárov nejde o nič menej, ako o životy a zachránené milióny, nemal by tu šetriť ani správca našich peňazí, v tomto konkrétnom prípade ministerstvo vnútra. Už sa na hasičoch šetrilo dosť.(ig)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  8. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  1. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  2. Zlatý sen vo vzduchu
  3. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  4. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  5. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  6. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  8. Zvieratá presne vedia, aké bude počasie
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 253
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 221
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 043
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 739
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 619
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 822
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 177
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 631
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (9. - 15.5.1925)
  2. Elena Antalová: Koho som ešte nedokázal nasrdiť? "Majiteľ"sveta z mesta T.
  3. Ján Valchár: Plánuje Maďarsko vojnu?
  4. Daniel Jankech: Čo spája voličov Róberta Fica?
  5. Jozef Pivarník: Ficov kultúrny kiks: Keď premiér "rusofóbne" kritizuje ruskú klasiku!
  6. Ján Šeďo: Zomrel Jiří Bartoška...
  7. Daniel Balko: Dnešná Moskva oslavuje vojnu, nie jej obete. Napokon, bola pri jej vzniku.
  8. Ján Šeďo: Stalin s "Číňanom a Brazílčanom", Slovák sa nezmestil do záberu.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 36 523
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 618
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 19 745
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 331
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 959
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 717
  7. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 965
  8. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 969
  1. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  2. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  3. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  4. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  5. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  6. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  7. Tupou Ceruzou: Zámočky
  8. Věra Tepličková: K. J. Erben: Vodník (úryvok z českej balady so šťastným slovenským koncom)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Svadba je jedným z najkrajších dní v živote – ale jej plánovanie môže byť poriadne vyčerpávajúce. Pripravili sme pre vás overené tipy, vďaka ktorým si celý proces užijete rovnako ako samotný obrad.


Pečivo od MINIT ulahodí aj skutočným fajnšmekrom.


Diviaky siahali na ihrisku lídra tabuľky po bode.

Vo štvrtok hrali Vrútky dôležitú dohrávku v Trstenej. V prvej triede spravil výrazný krok k záchrane Kláštor, Ďanová dala Trebostovu gól už v tretej minúte.


Fomat nemusel z Podkoníc odchádzať naprázdno.

Martinčania prehrali najtesnejším rozdielom v Podkoniciach, o bod ich pripravila konštrukcia brány.


Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (9. - 15.5.1925)
  2. Elena Antalová: Koho som ešte nedokázal nasrdiť? "Majiteľ"sveta z mesta T.
  3. Ján Valchár: Plánuje Maďarsko vojnu?
  4. Daniel Jankech: Čo spája voličov Róberta Fica?
  5. Jozef Pivarník: Ficov kultúrny kiks: Keď premiér "rusofóbne" kritizuje ruskú klasiku!
  6. Ján Šeďo: Zomrel Jiří Bartoška...
  7. Daniel Balko: Dnešná Moskva oslavuje vojnu, nie jej obete. Napokon, bola pri jej vzniku.
  8. Ján Šeďo: Stalin s "Číňanom a Brazílčanom", Slovák sa nezmestil do záberu.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 36 523
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 618
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 19 745
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 331
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 959
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 717
  7. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 965
  8. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 969
  1. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  2. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  3. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  4. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  5. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  6. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  7. Tupou Ceruzou: Zámočky
  8. Věra Tepličková: K. J. Erben: Vodník (úryvok z českej balady so šťastným slovenským koncom)

Už ste čítali?