Vrútocká radnica dala začiatkom augusta poistiť majetok škôl a školských zariadení s právnou subjektivitou, ktorý prešiel 1. júla 2002 v rámci presunu kompetencií do vlastníctva mesta a pod správu škôl. Tento majetok má trhovú hodnotu 113 miliónov korún. „Okrem nedostatku finančných prostriedkov, ktoré školy pociťujú, dochádza v poslednom období vplyvom starnutia objektov a poveternostných podmienok k stále väčšiemu poškodeniu, príp. zničeniu budov škôl a školských zariadení. Ide predovšetkým o víchrice, krupobitie a snehové kalamity, ktoré zanechávajú strechy škôl, ich fasády, vrátane okien v dezolátnom až havarijnom stave,„ povedal NŽT prednosta Mestského úradu vo Vrútkach Branislav Zacharides. Po konzultáciách s riaditeľmi škôl sa rozhodli, že uprednostnia poistenie budov škôl s právnou subjektivitou proti nasledovným rizikám: požiar, úder blesku, výbuch, zrútenie lietadla, víchrica, krupobitie, prípadné vytopenie z prasknutého vodovodného potrubia i proti následkom ťarchy snehu. Jednotlivé subjekty si určili okruh hnuteľného majetku, ktorý je poistený okrem vyššie uvedených rizík aj proti krádeži vlámaním alebo lúpeži. Poistenie škôl odsúhlasili poslanci mestského zastupiteľstva na poslednom augustovom zasadnutí. Poistná suma je 105-tisíc korún ročne. Polovicu uhradia z mestskej pokladne, druhú polovicu zaplatia školy z vlastných rozpočtových zdrojov.
Zabezpečenie školského majetku poistnou zmluvou je novinkou. V minulosti, keď ešte existovala školská správa a aj neskôr, keď školy patrili pod odbor školstva okresného úradu sa poistky rušili, pretože boli finančne náročné. A tak, keď sa niečo závažne stalo, napríklad, keď víchrica rozbila okná, museli siahnuť do finančných prostriedkov školy.
Základná školy na Ulici M. R. Štefánika mala záujem, podľa riaditeľky Eriky Repkovej, predovšetkým o asekurovanie skla. Škola je dvojpodlažná a 70 percent tvoria okná. Len cez tieto prázdniny neznámi páchatelia rozbili osem okien, čo predstavuje asi päťtisíc na opravách. Peniaze za robotu ušetrili, pretože zasklieval školník. Od začiatku roka investovali do opravy poškodených oblokov takmer desaťtisíc korún. Poistná zmluva by možno bola výhodná, ale riaditeľku odradila suma. Poistka znamená naviac niekoľko tisíc korún.
„Vzniká tu problém, ako tú polovicu nákladov na poistku zaplatíme, pretože v nákladoch nie je zohľadnená ani úrazová poistka, ktorú škola musí deťom zaplatiť, a dokonca ani nárast platieb za energie,„ povedala Erika Repková. V predchádzajúcich rokoch, keď neboli školy právnymi subjektami, bola poistná zmluva o úrazoch uzavretá medzi ministerstvom školstva a poisťovňou.
Úrazová poistka je tiež veľmi dôležitá, pretože škola má povinnosť odškodniť úraz žiaka, ak sa stal v škole. Neraz sa stane, že sa dieťa potkne a spadne zo schodov, inokedy sa žiaci pobijú a pod. „Nemám zatiaľ predstavu o tom, koľko to bude peňazí. Buď mi pomôžu rodičia z prostriedkov Rady školy, alebo každé dieťa si určitou čiastkou prispeje a zvyšok réžie zaplatí škola. Samozrejme, ak budeme mať peniaze. Poistiť žiakov musím, lebo si myslím, že je to tak isto dôležité ako poistiť majetok,„ dodala Erika Repková.
Ďalšou finančnou záťažou pre školy sú každoročné povinné školenia pre zamestnancov - bezpečnosť a ochrany zdravia pri práci, školenie prvej pomoci, povinné revízie vykurovacích zariadení kotolne. Len do opravy kotolne dala škola v tomto roku niekoľko tisíc korún a bude musieť vynaložiť ďalšie. Zatekajúca strecha nad plynovou kotolňou môže spôsobiť haváriu. „Budeme to musieť nejako zabezpečiť,„ konštatovala E. Repková. Treba oplotiť z jednej strany školský areál, pretože občania si z Ulice 1. čsl. brigády prechádzajú cez rozkradnuté pletivo a skracujú si cestu.
„Nedávno bolo v televíznych novinách povedané, že vláda peniaze pre školstvo ešte uvoľní. Najlepšie by bolo, keby peniaze zo štátnej pokladnice smerovali rovno k nám, aby sme nemuseli čakať na to, kedy a koľko nám prisunú a rozmýšľať, čo skôr urobiť. A to už na také veci, ako je krieda, základné potreby na laboratórne práce, na to sa už pomaly skladajú deti,„ dodala E. Repková.
Riaditeľ ZŠ na Čachovskom rade Ivan Hajko nám tiež povedal, že pôvodne mal záujem aj o poistenie proti následkom škôd na skle. Cez prázdniny zaznamenali šesť zámerne vybitých okien. Oprava vyšla na osemtisíc korún. Z vybranej časti hnuteľného majetku do zmluvy zakotvili poistenie techniky, počítačov a audiovizuálnej techniky. Vyjadril sa aj ku krádežiam, na ktoré sa ale poistenie nevzťahuje. Podľa neho škola na tom z tohto hľadiska nie je až tak zle v porovnaní s inými školami. „Budovu sa snažíme udržiavať. Cez leto sme svojpomocne omietli steny a lepili sme diery na streche,„ konštatoval I. Hajko. Okrem toho ešte potrebujú natrieť odkvapové rúry a parapetné dosky. Čo sa týka úrazového poistenia žiakov, škola bude musieť požiadať o pomoc Radu školy. ZŠ šetrí, ako sa len dá. „V rozpočte nie sú financie, hľadáme cesty, ako by to bolo najvýhodnejšie a najlacnejšie,„ dodal I. Hajko
Monika Maruňáková