Triatlon má v Turci nadšencov

Predminulý víkend sa v Turci uskutočnil prvý ročník amatérskych pretekov v triatlone. Organizátori ním nadviazali na nultý ročník, ktorý bol akýmsi pokusom zistiť, či je v Turci dostatok amatérskych športovcov, ktorí sú schopní merať si sily a schopnosti v jednom z najnáročnejších športov, v triatlone. Podujatie dopadlo nad očakávanie, dokonca vyznačovalo sa masovou účasťou (na štarte, bolo 100 pretekárov – z nich 16 žien), a tak sme sa o ňom porozprávali s jeho hlavnými organizátormi Erikom Ďurčom a Jurajom Benčatom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pustili ste sa do organizovania I. ročníka turčianskeho amatérskeho triatlonu, prečo ste sa rozhodli práve pre tento náročný šport?

Erik Ďurčo: - My sme najprv nechceli robiť nejaké veľké podujatie, skôr sme mali zámer urobiť preteky pre menší okruh priateľov – vyznávačov tohto športu. Lenže už na minulom – nultom ročníku sa ukázal veľký záujem, čo nás napokon popohnalo nadviazať naň organizovaním prvého ročníka. Ním sme chceli dať šancu mnohým záujemcom, ktorí si chceli vyskúšať tento náročný šport.

Pred pretekmi ste ale mali v propozíciách poistku, že na štart pripustíte sto pretekárov…

Juraj Benčat: - Predpokladali sme, že sa podujatia zúčastní viac pretekárov ako v nultom ročníku, to sa nám splnilo. Na štart sa skutočne postavilo presne sto nadšencov triatlonu. Súťažilo sa len v dvoch kategóriách – muži a ženy, pričom obe kategórie mali rovnakú trasu.

SkryťVypnúť reklamu

Aké bolo vekové rozpätie súťažiacich?

Juraj Benčat: - Najmladší pretekár mal asi trinásť rokov, ale keďže sme vek nezisťovali, neviem vám presne odpovedať, kto z nich bol najstarší, ale rozhodne na štarte boli aj staršie ročníky, a to aj v kategórii žien.

Triatlon je mimoriadne namáhavý šport, poriadne preverí fyzičku pretekárov. Ktorá disciplína bola, podľa vás, najťažšia pre súťažiacich?

Erik Ďurčo: - Koľko ľudí, toľko chutí. Určite pre každého z pretekárov sa našlo niečo ľahšie, niečo ťažšie v disciplínách - plávanie, cyklistike, alebo behu. Ale asi nielen trate preverili súťažiacich, ale aj slnečné počasie – veľké teplo.

Bolo to podujatie pre amatérov, zúčastnili sa ho aj nejaké známe tváre, myslíme predovšetkým aktívnych pretekárov?

SkryťVypnúť reklamu

Juraj Benčat: - Zúčastnili sa viacerí. Medzi štartujúcimi boli špičkoví slovenskí pretekári z Turca Július Lamoš, Peter Mikoláš, ale prišli aj pretekári z Banskej Bystrice. Na trati bolo dosť známych tvári, ktoré sa zúčastňujú aj špičkových triatlonových podujatí. Narátali sme v štartovom poli asi desať profíkov, ostatní boli amatéri.

Turcu praje príroda na organizovanie pretekov takéhoto rangu, azda jediným vážnym problémom je to, že tu nie je väčšia vodná nádrž, taká, v ktorej by sa mohlo bez obáv plávať a v ktorej by sa mohla uskutočniť plavecká disciplína…

Erik Ďurčo: - Skutočne by bol ideál­ny, keby tu bola väčšia vodná nádrž. Prostredie je tu ako šité pre tento šport. Turčianska kotlina je krásna cyklistická a bežecká trasa, priam ideálna.

Z tohto pohľadu asi bolo ťažké organizovať práve plávanie v plaveckom bazéne kúpaliska Sunny…

Juraj Benčat: - Vyriešili sme to tak, že boli dva štarty. Prvý sa mal uskutočniť o 9. h, ale pre veľký počet účastníkov sa predlžila prezentácia, a tak sa štart z éteru, prostredníctvom rádia Rebeca, uskutočnil o pätnásť minút neskôr. Napriek krátkemu meškaniu sme všetko zvládli.

Čo považujete za najväčšie pozitívum prvého ročníka?

Erik Ďurčo: - Okrem toho, že sa uskutočnil, rozhodne aj účasť a výkony amatérskych triatlonistov, lebo boli tiež obdivuhodné. Nás, organizátorov, teší, že účastníci boli spokojní s organizáciou a priebehom akcie. Zvládali sme ju aj vďaka dobrým dušiam, ktoré nám pomohli. Dúfam, že na budúci rok bude tých, čo nám pomôžu ešte viac.

Takže, máte chuť organizovať ďalší ročník?

Juraj Benčat: - Áno. Dokonca máme viac nadšenia pre organizovanie druhého ročníka. (jk)

Obdiv patril všetkým

Stovka pretekárov a pretekárok sa zúčastnila I. ročníka turčianskeho amatérskeho triatlonu. V popredí výsledkovej listiny síce boli triatlonoví profíci, ale úctu a obdiv si zaslúžili všetci, ktorí dobehli do cieľa.

Výsledky - muži: 1. Tomáš Jurkovič (Nerus Žilina) 1:50:11, 2. Július Lamoš 1:51:28, 3. Peter Mikoláš

1:52:30 (obaja Trian Banská Bystrica), 4. Richard Pouš (Vrútky) 2:04:19,

5. Lukáš Ondraška (Nitra) 2:04:19, 6. Maroš Horínek (Bratislava)

2:04:46, 7. Marcel Kováčik (Banská Bystrica) 2:08:34, 8. Martin Jurkovič (Žilina) 2:10:03, 9. Miroslav Kovalík (Martin) 2:12:30

– najlepší amatér, 10. Roman Martinčík (Banská Bystrica) 2:13:01. Ženy: 1. Iveta Janásková (Trian Banská Bystrica) 2:29:37, 2. Martina Ivanová (Poprad) 2:30:09, 3. Kristína Lapinová (UMB Banská Bystrica) 2:37:55. Organizátori ešte ocenili - z kategórie mužov Ľubomíra Hamzu a Petra Kustru a v kategórii žien Tatianu Jesenskú a Júliu Stykovú.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 845
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 515
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 583
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 448
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 330
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 274
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 3 251
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 031
  1. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Druhá časť.
  2. Peter Slamenik: Černák
  3. František Kukura: Vízia upadnutia Slovenska do bezvýznamnosti
  4. Ján Chomík: Blázni
  5. Jozef Foltýn: Netanjahu je vojnový zločinec, terorista a fašista v jednej osobe
  6. Anna Miľanová: Myslím, mladí ľudia myslia kriticky, ale sú nepochopení, neakceptovaní
  7. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  8. Jaroslav Furman: Ospravedlnenie
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 25 009
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 162
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 009
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 257
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 822
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 367
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 989
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 5 670
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Futbalové súťaže pomaly vrcholia, a tak je každý gól dôležitý.

Na derby sa teší Bystrička i Vrútky, do Žabokriek pricestuje líder tabuľky.


Nová tribúna ma kapacitu približne 500 miest.

Metropola Turca by mohla o rok privítať našu kompletnú atletickú špičku.


Milan Lasica.

Predaj vstupeniek na Dotyky a spojenia je spustený.


TASR
Tánička Altusová a Vladko Suchanič spoločne s moderátormi markizáckeho Telerána Simonou Ondrušovou a Marekom Polomským.

Majú radi hory, nahrávajú podcasty o nich a nedávno boli o svojej turistickej a moderátorskej vášni rozprávať aj v markizáckom Teleráne.


  1. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Druhá časť.
  2. Peter Slamenik: Černák
  3. František Kukura: Vízia upadnutia Slovenska do bezvýznamnosti
  4. Ján Chomík: Blázni
  5. Jozef Foltýn: Netanjahu je vojnový zločinec, terorista a fašista v jednej osobe
  6. Anna Miľanová: Myslím, mladí ľudia myslia kriticky, ale sú nepochopení, neakceptovaní
  7. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  8. Jaroslav Furman: Ospravedlnenie
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 25 009
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 162
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 009
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 257
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 822
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 367
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 989
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 5 670
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.

Už ste čítali?