Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Láskavá reflexná masáž

Citlivé plôšky na nohách vraj veľa napovedia o zdravotnom stave človeka

Július Pataky a jeho manželka Beáta patria medzi špičku odborníkov na reflexnú terapiu. Maséri z Martina, ale aj z blízkeho i vzdialeného okolia, ktorí sa zaujímajú alebo sa chcú naučiť zvládnuť aj túto formu masáže, mali to šťastie, že s touto dvojicou mohli pobudnúť tri dni v príjemnom prostredí martinských Strání. Na kurz reflexnej terapie sa prihlásilo 45 záujemcov, čo je iste celkom slušný počet.

Reflexná terapia je stará metóda liečenia. Je založená na zdanlivo jednoduchom princípe. Tlačením a hladením reflexných plôšok na ľudskom tele sa dá zistiť nielen zdravotný stav človeka, ale dá sa mu aj pomôcť v jeho chorobe. Najpoužívanejším miestom na takúto masáž sú chodidlá a práve tie poznajú manželia Patakyovci veľmi dobre. Sú síce Slováci, ale už 16 rokov žijú v Prahe. U nás sú známi predovšetkým ako autori publikácií – Učebnice reflexní terapie, Reflexná diagnostika a katalóg reflexných plôch. Druhá kniha prišla na trh koncom minulého roka. Okrem komplexnej metodiky ako robiť reflexnú diagnostiku obsahuje diagnostický formulár, vyhodnotenia i odporučenia. Hlavné je prepojenie reflexoterapie so psychoterapiou. Na podklade čínskeho pentagramu sú v knižke vytypované súvislosti medzi dysfunkciami jednotlivých orgánov a psychikou. Napríklad, ak sa na reflexnej plôške pečene objaví bolesť, tak ide potlačené emócie v súvislosti s nerozhodnosťou, u obličiek je to neúprimnosť vo vzťahoch.... Aj o tom sme s oboma manželmi hovorili.

Skryť Vypnúť reklamu

V čom vlastne spočíva princíp reflexnej terapie?

B. Patakyová: - Reflexnou terapiou na chodidle sa dá diagnostikovať zdravotný stav. Princíp je v tom, že na chodidlách sú miesta (reflexné plôšky), ktoré priamo komunikujú s príslušnými orgánmi a časťami tela. V prípade, že reflexná plôška bolí, je to znamenie, že zodpovedajúci orgán je nejakým spôsobom oslabený. Oblasť nohy je rozdelená na časti, ktoré sú jednotlivo priradené k celému telu, napr. k hlave, pľúcam, pečeni, obličkám, vaječníkom, maternici a pod. Na tele máme viac takýchto miest, ale hovorí sa, že reflexné plôšky na nohách sú najúčinnejšie, lebo sú najďalej od centra – od mozgu. Na chodidle sú reflexné zóny, niektoré reagujú viac, niektoré menej.

Reflexnej terapii sa venujete už dvanásť rokov. Ako ste sa k nej dostali?

Skryť Vypnúť reklamu

B. Patakyová: - Naším učiteľom je Jiří Janča z Ostravy, ktorý je u nás v reflexnej terapii priekopníkom. Snažíme sa jeho učenie ďalej rozvíjať.

J. Pataky: - Motivovalo ma nielen stretnutie s Jiřím Jančom, s ktorým sme sa po prvýkrát stretli dva roky po nežnej revolúcii v Prahe na jeho autogramiáde. K reflexnej terapii ma určite „dokopal„ aj môj vlastný zdravotný stav. Bol som celé mesiace v nemocnici. Choroba človeka naštartuje a privedie ho k záujmu o vlastné zdravie.

Za tie roky sa u vás vystriedalo množstvo ľudí. Ako by ste charakterizovali zdravotný stav slovenskej populácie?

B. Patakyová: – Hoci sme obidvaja Slováci, dlhšie žijeme v Čechách. Ale chodíme aj na Slovensko, lebo tu je záujem o reflexnú terapiu. Stretávame, samozrejme, veľa chorých ľudí. Teší nás ale, že ľudia už pracujú na sebe a hľadajú metódy, ako si pomôcť. A práve reflexná terapia im môže byť užitočná, pretože je jednoduchá a účinná. Môže ju robiť v podstate každý.

Skryť Vypnúť reklamu

J. Pataky: – Ľudia majú najčastejšie problémy s chrbticou. Väčšinou sa blokáda začína od krčnej chrbtice. Stuhnutosť šije sa prejavuje, napríklad, bolesťou hlavy. Potom sa bloky šíria do ďalšej časti chrbtice. A končí sa to zablokovaním krížovej časti, až kratšou nohou. Najväčší vplyv na chrbticu má ale psychika. Citové napätia, stresy sa prejavujú stuhnutím svalov najprv na krku a šiji, potom sa stuhnutie šíri ďalej. Pomáha len meditácia. Hneď ráno, ako sa zobudíme, mali by sme si sadnúť a dýchať do brucha. Stačí päť minút denne. Pri meditácii je dôležité udržať si rovný chrbát a vedomé dýchanie do brucha. Ak toto cvičenie budeme robiť každé ráno, sme na dobrej ceste k lepšej psychickej kondícii. Strnulosť svalstva vyplýva priamo zo životného štýlu. Väčšina ľudí žije tak, že ráno vstane, sadne si do auta, v práci k počítaču, príde domov sadne si pred televízor a večer si ľahne. Ľudia sa málo hýbu. My s manželkou a deťmi holdujeme cvičeniu. Pravidelne cvičíme päť Tibeťanov, z jógy cvičíme pozdrav slnku, pestujeme jogging. To dostatočne stačí na stres. Pohyb zároveň prečistí pečeň, obličky a pankreas.

Čo máme robiť, ak nás začne bolieť krčná chrbtica a nemáme poruke maséra, ktorý ovláda reflexnú terapiu?

J. Pataky: - Okamžite si pomôcť, znamená mať nejaké informácie. Jedna z najlepších informácií, podľa nás, je, že sa krčná chrbtica premieta do pravého palca, do jeho hlavného kĺbu. Keď sa ten masíruje, točí sa ním a povyťahuje sa, tak sa uvoľní krčná chrbtica.

Môže človek pomocou tejto metódy aj sám prísť na to, či náhodou nespeje k chorobe, alebo či už nie je chorý?

J. Pataky: -Ak človek pozná reflexné zóny, tak si dokáže oslabené miesto v tele zistiť aj sám. Stačí stláčať jednotlivé body na chodidlách. Ak ho niekde bolí, vie, že práve našiel miesto, ktoré je oslabené. Ale tým, že si daný bod stláča, už sa aj, jednoducho povedané, lieči.

Aký je, podľa vás, názor lekárov na reflexnú terapiu?

B. Patakyová: - Ak zoberieme Slovensko a Čechy, v Čechách sú viac prístupnejší alternatívnej liečbe. Je to ale zložité porovnať, pretože všade sú rôzni ľudia. Samozrejme, spolupracujeme aj s lekármi.

J. Pataky: - Mnohí lekári žijú v zaužívanom spôsobe diagnostiky a liečby, ktorý má svoje pravidlá. A ani nemajú čas zaujímať sa o niečo iné. Život ich k tomu ani netlačí, ale vo svete je to inak.

Dá sa takýmto spôsobom pomôcť aj malým deťom?

J. Pataky: – Dá sa im fantasticky pomôcť. Napríklad, masáž reflexnej plôšky uvoľňuje lymfatické cesty, obnovuje, alebo zlepšuje činnosť obličiek, ktoré sa najviac podieľajú na detoxikácii organizmu. U malých detí by sa nemali používať silné lieky alebo antibiotiká. U starých ľudí už ale nezaberajú. Práve u nich a u detí je reflexná metóda ideálna na liečenie, pretože dokáže vyvolať alebo naštartovať samoliečebné sily v človeku.

Určite sa vás pri práci pacienti pýtajú, ako sa majú stravovať, aby boli zdraví. Aké sú najnovšie trendy vo výžive?

B. Patakyová: - So stravou je to ťažké, pretože ľuďom chutí niečo iné a niečo iné je pre nich zdravé. Podľa nášho názoru človek môže jesť všetko, ale s mierou. Nemali by sme prechádzať v jedení do extrémov. Napríklad, ľudia si povedia, že ovsené vločky sú zdravé, a potom ich jedia denne. Strava by mala byť pestrá. Ak už má človek zdravotné problémy, mal by rozhodne porozmýšľať o tom, ako sa stravuje. Pýtame sa ľudí, ktorí k nám chodia a sú chorí, ako sa stravujú. Zdravotné problémy majú najmä ľudia, ktorí pijú veľa mlieka, jedia mliečne výrobky a nadmerne používajú biely cukor.

J. Pataky: - V systéme stravovania je dôležité to, že keď už prídu nejaké zdravotné problémy, (napríklad, nachladnutie, nádcha, angína, bolesti v chrbtici), tak okamžite nasadíme hladovku. Prestaneme jesť, aby sa telo mohlo dať do poriadku. Pri ľahších slabostiach stačí už nejesť po tretej hodine. Do rána telo jedlo spracuje. Je to inakšie vynikajúca metóda na schudnutie.

Odborníci tvrdia, že agresivita v ľuďoch stúpa. Súvisí to aj so zrýchleným životným tempom. Dá sa vôbec na nohe stlačiť bod proti agresivite?

B. Patakyová: - Veľkú agresivitu pozorujem, napríklad, u detí v školách. Je spôsobená nevyváženosťou mozgových hemisfér, jednostrannosťou myslenia, prílišnou racionalitou a veľkým tlakom na ľavú hemisféru. A pravá pologuľa sa málo podporuje. Napríklad, v reflexnej terapii máme bod C2 , ktorý, keď sa stlačí, „naštartuje„ pravú hemisféru. Nachádza sa na ľavej vonkajšej časti chodidla nohy, približne dva prsty pred vonkajším členkom. Dobre sa hľadá na bruchu bod C1. Je tri prsty pod pupkom, pod tridsaťstupňovým uhlom od osi tela vľavo. Tam treba silne, ale s citom a pomaly, stlačiť do hĺbky.

Ako môžeme pôsobiť na reflexné body?

J. Pataky: - Hovoríme tomu „láskavo vlezlo„. Vyjadruje to spôsob stlačenia. Láskavo – s plným sústredením sa palec položí na pokožku. „Vlezle„ – plynulo sa zvyšuje tlak do potrebnej miery, potom sa rýchlejšie uvoľní, a potom sa stlačí v priebehu desiatich sekúnd vo frekvenciách sekundu a pol.

Ak by ste mali porovnať zdravotný stav dnešnej mladej generácie s tou, ktorá bola, povedzme, pred dvadsiatimi rokmi, sú medzi nimi nejaké rozdiely?

B. Patakyová: – To my samozrejme nemôžeme hodnotiť, ale je smutné, že v ordinácii máme veľa mladých ľudí. Majú rôzne problémy, ale často to býva skolióza. Príčinu vidíme v zlej látkovej výmene. Zle pracuje pečeň (neschopnosť aktivovať napríklad horčík), pankreas, obličky a štítna žľaza. Telo nedostane, čo potrebuje, je tam obrovské napätie a chrbtica sa začne meniť. Do ordinácie k nám prichádzajú aj menšie deti, najčastejšie s nádchou. Lekári ju liečia antibiotikami. Radíme matkám, aby upravili svojim ratolestiam životosprávu a aby posilnili pečeň. Tá má rada horčiny – pestrec mariánsky, púpavu a zinok a vitamín A.

Komu by ste odporučili ísť na reflexnú diagnostiku?

J. Pataky: – Každému. Na základe tohto vyšetrenia by si mohol pomáhať. Reflexná terapia má takú výhodu, že sa ňou dajú liečiť choroby, o ktorých ešte nevieme. Napríklad, obličky pol roka pred ochorením bolesťou v reflexnej plôške ukazujú, že sú v dysfunkcii. A človek ešte nemusí mať žiadne problémy.

B. Patakyová: - Zaiste sú mnohí, ktorí neveria, že keď si niečo stlačia na nohe, môžu sa vyliečiť. Výhodou alternatívnej medicíny je, že človeka berie ako celok a hľadá hlbšie súvislosti.

Monika Maruňáková

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 2. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 3. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 4. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 5. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 6. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 7. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 8. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 9. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Väčšina fajčiarov dalo deťom cigarety, ak si vypýtali
 3. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 10. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 755
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 13 714
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 733
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 660
 5. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 250
 6. Aká je chémia vôní 9 145
 7. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 633
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 594
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 041
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 7 998
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Deti vyučovali známe osobnosti, Vinczeová, Piško či Fischer

Hodinu so žiakmi základnej školy v Kláštore pod Znievom mala aj moderátorka Adela Vinczeová či novinárka Zuzana Kovačič Hanzelová. Na hodine, ktorú viedol kardiochirurg Fischer, nedýchali nielen žiaci, ale ani učitelia.

Netradičné vyučovanie v Kláštore pod Znievom.

FOTO: Vianočný stromček už v Martine svieti, prišiel aj Mikuláš

Krátko po 16. hodine sa v Martine rozžiarila vianočná výzdoba. Otvorili sa aj vianočné trhy, Mikuláš rozdal deťom sladkosti.

Vianočný stromček na Divadelnom námestí v Martine.

Na páračkách v škôlke

Deti sa učili niečo o starých tradíciách. Nechýbal spev, tanec a nezabudnuteľné zážitky.

Deti mali oblečené aj tradičné kroje.

II. TRIEDA: Ak klesne počet účastníkov pod osem, môže nastať problém

Cestu po turčianskych futbalových kluboch sme zakončili návštevou troch klubov druhej triedy. Vyspovedali sme zástupcov Krpelian, Podhradia a Malého Čepčína. Bavili sme sa aj o tom, ako dlho ešte bude fungovať druhá trieda.

Podhradiu prišli v niektorých zápasoch pomôcť aj hráči áčka.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na stanici v Nitre napadli muža po tom, ako upozornil na rúško

Incident sa stal v čakárni na autobusovej stanici.

Zdravotná sestra z Čadce prekonala COVID-19: Myslela som si, že zomriem

Pri pociťovaní príznakov sa začala liečiť sama. Bola to chyba.

AKTUÁLNE: V Čadci našli ďalších utečencov

Ich strastiplná cesta sa skončila na Kysuciach.

Aktualizované o vyjadrenie Park Snow Donovaly a predsedu NR SR

Na Donovaloch otvorili lyžiarsku sezónu. Nie je jasné, ako dlho potrvá

Minister Doležal konštatoval, že minimálne do pondelka (7. 12.) môžu byť otvorené všetky lyžiarske strediská. Na pandemickej komisii očakáva vecnú a konštruktívnu diskusiu o osude tohtoročnej lyžiarskej sezóny.

Už ste čítali?