Zo smršti sa budú sučianski poľnohospodári spamätávať veľmi dlho
Predminulý týždeň v piatok sa prehnala dolným Turcom smršť, na akú sa nepamätajú ani najstarší Sučanci a Vrútočania. V Martine a Turčianskych Tepliciach už víchor nenapáchal toľko škody, ale aj napriek tomu spôsobil nemalé problémy. Napríklad v Turčianskych Tepliciach vietor začal prevracať na jarmoku stánky predávajúcich, ktorí ich ale stihli rýchlo zložiť a o niekoľko minút ich opäť postavili.
Spúšť v Agromajetku
a na cintoríne
Najväčšiu katastrofu zažili Sučanci. Ako nás informoval prednosta Obecného úradu v Sučanoch Vladimír Plžik, na sučianskom cintoríne vietor poškodil mnohé hroby a náhrobné kamene a starú lipu s obvodom kmeňa 1 až 1,5 metra zvalil do vodorovnej polohy a vytrhol pritom zo zeme aj jej korene. To ale nebolo všetko, zastávku pri starej Prefe odviala víchrica do poľa, na novom futbalovom ihrisku zvalila plot a zničila aj niekoľko reklamných tabúľ, veľkoplošných pútačov, dopravných značiek. Navštívili sme aj Agromajetok Sučany, kde, ako sme už v NŽT písali, spôsobila víchrica, ktorá vyzerala skôr ako tornádo, miliónové škody. Podľa definície je tornádo vírom, ktorý sa nachádza pod základňou búrkového oblaku a dotýka sa zemského povrchu. Rýchlosť vetra dosahuje pri tornádach od 400 do 650 kilometrov za hodinu a šírka lievika od 50 do 500 metrov. Okrem tornáda americkí vedci nedávno popísali silné zostupné prúdy na zadnej strane búrkového oblaku, ktoré nazvali „macroburst„ a „microburst„. Podľa nich ide o „pád„ studeného vzduchu do prízemných vrstiev atmosféry. Rýchlosť vetra pri týchto atmosferických javoch dosahuje 150 až 250 kilometrov za hodinu a čas ich pôsobenia dosahuje spravidla 5 až 30 minút. Podobne to vyzeralo aj v Sučanoch.
Vír, aký ešte Turčania nevideli
Minulý týždeň v pondelok sme navštívili poľnohospodársky podnik Agromajetok Sučany, ktorej hospodárskym dvorom sa prehnala víchrica minulý piatok medzi 15.50 h až 16.30 h. Sprevádzalo ju aj krupobitie. Ľadovec nepadal kolmo na zem ale takmer vo vodorovnom smere a dostal sa aj do chodby administratívnej budovy a dvere sa pre nápor vetra nedali zatvoriť.
„Čierňava sa ťahala na Sučany od strečnianskej úžiny a druhý prúd od Veľkého Fatranského Kriváňa. Pod Bukovinou sa zmenil smer oboch prúdov na severný víchor. Potom, keď vietor a ľadovec skončili dielo skazy, sme zisťovali straty na hospodárskom dvore a na úrode na poliach. Víchor nám strhol strechy z budov a celé humno na 10 tisíc metrov kubických sena sa pod náporom vetra rozsypalo ako domček z karát. Našťastie, nikto sa v nej neukrýval a vo vnútri nebola žiadna drahá poľnohospodárska technika, iba jediná vlečka. Živel strhol plechy na sýpke a poodtŕhal strešné krytiny azda zo všetkých budov. Nemohli sme sa dostať do hospodárskeho dvora, lebo po ceste boli popadané stromy, ktoré sme odpratali iba za pomoci ťažkej techniky,„ popísal nám veternú a ľadovcovú smršť Bohuslav Bačiak, výrobný riaditeľ Agromajetku Sučany. Jeden z pracovníkov Agromajetku Sučany bol v čase veternej smršti na poli. Napriek tomu, že sa zotmelo a dobre bolo vidieť iba na niekoľko metrov, smršť nám popísal ako tornádo. Myslel si, že vidí dym zo skládky pri väznici. Lievik sa ale pohyboval a bolo mu jasné, že to nie je dym, ale niečo, čo ešte v živote nevidel. Vošiel do traktora a postavil ho čelným sklom proti smeru vetra, aby ho smršť neprevrátila. Sprevádzalo ju krupobitie. Traktorista videl, že lievikovitý útvar spôsobuje vír. Ten putoval okolo väzenia a lámal stromy. Jeho šedý odtieň bol belší ako oblaky v pozadí. V tom čase na hlavnej ceste zastali všetky automobily. Vyzerá to tak, že vír spôsobili dva rôzne prúdy vetra, ktoré sa stretli pri Sučanoch. Bukovina udržala vír v priestoroch hospodárskeho dvora Agromajetku.
Desať minút hrôzy
Ešte dva dni po nej bola pri kravíne Agromajetku Sučany vrstva ľadovcových krúpov, ktorá pripomínala sneh. Podľa Bohuslava Bačiaka víchrica spôsobila tomuto poľnohospodárskemu podniku katastrofálne škody na budovách a úrode, ktoré odhadli na minimálne 3 milióny korún. Bola to podľa neho štvrtá sekera, ktorá dopadla na spomínaný poľnohospodársky podnik. Najskôr to bola likvidácia mliekárni, kvôli ktorej prišli o 3 milióny korún, potom im vymrzla repka za ďalšie 3 milióny korún a smršti padlo za obeť aj 35 hektárov kukurice. Takmer všetky škody bude musieť Agromajetok Sučany odstrániť na vlastné náklady. Niektoré budovy sú poistené, iné nie.
Sučianski hasiči zasahovali v jedenástich prípadoch. Štyrikrát vyťahovali vodu z pivníc, šesťkrát odstraňovali padnuté stromy a konáre, jedenkrát dávali preč ohnutý bilboard.
Martinskí hasiči sa od 15.30 h až do neskorých nočných hodín nezastavili. Počas búrky zasahovali v teréne štyrikrát. Odstraňovali padnuté a nalomené stromy na cestách a chodníkoch, odstraňovali reklamnú tabuľu v Martine – Záturčí, ktorá ohrozovala cestnú premávku. Na sídlisku Košúty II, na Ul. Cypriána Majerníka zachraňovali dvoch pracovníkov, ktorí pri prácach na fasáde bytového domu uviazli na pracovnej plošine vo výške 15-tich metrov. Zároveň pomáhali vodičom troch áut, ktoré tornádo „odvialo„. Po smršti hasiči uvoľňovali najmä elektrické vedenia a spiľovali polámané stromy a konáre. Vyťahovali aj automobil, ktorý uviazol na rozmočenej ceste pri Lipovci.
Víchor trhal na Severe plechy
Na martinskom sídlisku Sever víchrica vyvrátila asi dvadsať metrov vysoký topoľ aj s koreňmi a z domu na Jilemnického ulici 53 zobrala približne jednu tretinu strechy a odviala ju do blízkeho parku. Osemdesiatročná obyvateľka bytu na najvyššom desiatom poschodí Mária Mažgútová pre NŽT povedala, že takúto silnú víchricu za celý svoj život nezažila. Keď prišla smršť, bola doma celkom sama a veľmi ju vyľakalo, keď vietor vybil a vylomil okná. „Myslela som si, že ma vychytí z okna. Nastavila som vedro pod okná, všade tiekla voda. Všetko máme zatečené,„ dodala Mária Mažgútová. Ľubica Nagyová správkyňa spoločenstva vlastníkov bytov povedala, že čo najskôr oslovia poisťovňu. Zhodou okolností v tomto roku plánovali rekonštrukciu strechy a akurát pripravovali výberové konanie na dodávateľa na opravu strechy. „Počuli sme, ako niečo hučí, ako sa okná trasú a po chvíli, ako začína strecha búchať. Hneď som vedel, že sa niečo odtrhlo. Vietor išiel od severozápadu a strechu hodilo na juhovýchod, takže sme nevideli, ako padala. Keď to ustalo, išiel som sa pozrieť na strechu. Bývam na poslednom poschodí, bol to pre mňa šok,„ konštatoval Ivan Horník. Na paneláku na Hurbanovej ulici 18 víchor odtrhol plechy a zroloval asfaltovú krytinu na streche.
V depe odvialo strechu
Niekoľkomiliónové škody tornádo napáchalo aj v Rušňovom depe vo Vrútkach, kde vzalo celú pozinkovanú strechu na administratívnej budove a na dvoch ďalších objektoch ju sčasti poškodilo. Voda zaliala celé vrchné poschodie administratívnej budovy o rozlohe 800 m2. Škody v Rušňovom depe vyčíslili na tri milióny korún, pričom predpokladajú, že do opráv budú musieť investovať päťtisíc korún. .
Branislav Gregor
Monika Maruňáková