História obce Turčiansky Peter nie je až taká známa, ako viacerých väčších obcí Turca. V historických štúdiách sa jej nevenovalo až toľko pozornosti. Bolo to aj dosť logické, pretože obec nikdy nebola križovatkou kupeckých či poštových ciest. Napriek tomu ale história obce, o ktorej prvá oficiálna zmienka pochádza z roku 1327 (ide ale zrejme o omyl, ktorý sa stal chybným prepisom roku 1323 na jeden z oficiálnych dokumentov) nezostala zaprášená. V jej novoveku to bolo najmä vďaka nedávno zosnulému Jánovi Junasovi, ktorý svojmu rodisku, ale rovnako aj celému Turcu, venoval viacero kníh a množstvo publicistických článkov uverejnených aj v NŽT. Na pravdivom historickom základe vystaval aj množstvo veselých kuplet, ktorými sa roky Peterčania zabávali najmä vo chvíľach, keď sa rok stretal s rokom. Na ním už prešliapanú cestu sa vydal aj ďalší rodák z Turčianskeho Petra – Daniel Buocik, venujúci sa svojmu koníčku archeológii, ktorý spracoval históriu obce a svoju prácu daroval obecnému úradu. Azda raz sa aj táto jeho niekoľkoročná práca, ktorú s novým poznaním historických udalostí a súvislostí stále ešte dopĺňa, dočká, že jej rukopis „prejde tlačou„.
Od prvej pečate k erbu
Turčiansky Peter bol donedávna jednou z mála turčianskych obcí, ktoré ešte nemali svoj vlastný erb. Jediným erbom, ktorý mal tak trochu bližšie k obci, bol azda len erb rodu Dávidovcov pochádzajúcich práve z tejto obce. Na ňom je zobrazený medveď a tri ruže. „Bolo prirodzenou ambíciou dopracovať sa k vlastnému erbu obce, ktorý by vychádzal z historického kontextu jej dejín,„ hovorí starosta Turčianskeho Petra Stanislav Šalaga. „Oslovili sme predsedu heraldickej komisie Ministerstva vnútra SR Petra Kartousa, ktorý zadal túto úlohu turčianskemu rodákovi Ladislavovi Vrteľovi a na sklonku minulého roku bol nový erb na svete.„
V štúdii k vypracovaniu erbu obci Turčiansky Peter v úvode jej autor Ladislav Vrteľ okrem iného píše: „História Turčianskeho Petra dosiaľ nie je dôsledne spracovaná. Najstaršia písomná zmienka o obci sa zvykne spájať s chotárnou listinou z roku 1323, pričom tá však už svedčí o vyvinutej obci, ktorá má za sebou dlhú históriu. Obec vznikla na území, ktoré roku 1309 daroval magister Donč Tomášovi - synovi Dionýza. Podľa tradície však stál v obci kostol už na začiatku 12. storočia, aj keď išlo skôr o situáciu, že pri kostole sv. Martina už po roku 1104 vzniklo osídlenie tvoriace základ budúcej dediny, pomenovanej podľa patróna kostola. Spojenie obce s patrocíniom miestneho kostola našlo vyjadrenie aj v starej obecnej symbolike. Poznáme ju podľa otlačku pečatidla na dokumente z roku 1870. Pečať je okrúhla, jej kruhopis je slovenský a znie PECET OBCE SV. PETRA. V strede pečatného poľa sú dva skrížené kľúče apoštola sv. Petra.„
Práve táto pečať sa stala základom a aj motívom pre vypracovanie historicky prvého erbu obce. Jeho podoba je : „V modrom štíte kľúče – pravošikmý strieborný prekrížený zlatým – oba s trojoblúkovým i prstencami, sprevádzané troma zlatostredými a zlatokališnými ružičkami – hore striebornou, po bokoch červenými.„
Oba kľúče v erbe symbolizujú sv. Petra, v erbe sa nachádzajú aj tri ružičky – turčiansky symbol, ktorý vo svojom erbe majú viaceré obce a najnovšie aj región Turca na znaku Žilinského samosprávneho kraja. Dve ruže sú červené a ruža v strede je biela. K tomuto sa pridali farby, žltá znázorňuje zlatú, biela znázorňuje striebornú a ďalej modrá a červená farba. Tieto štyri farby sú symbolom obce.
Heraldická komisia Ministerstva vnútra odporučila prijať obecnúmu zastupiteľstvu nový erb v takejto forme a zapísať ho do Heraldického registra Slovenskej republiky. Popri erbe má Turčiansky Peter zásluhou heraldikov aj ďalšie oficiálne symboly obce – krátku zástavu, koruhvu, znakovú zástavu, kombinovanú alebo tiež „veľkú“ koruhvu, vlajku obce, pečať obce a zástavu obce.
Na patróna
slávnostné odhalenie
„Na patróna Turčianskeho Petra – v predvečer sviatku Petra a Pavla – sa uskutoční v obci slávnostné zhromaždenie, na ktorom odhalíme nový erb. Ten bude umiestnený nielen na budove obecného úradu, ale aj na začiatku a konci obce. Súčasťou osláv, ktoré budú tiež oficiálnym pripomenutím si aj výročia prvej písomnej zmienky o obci, bude, samozrejme, aj zábava. Jedným z jej hlavných programov bude Turčianske repete,„ povedal nám starosta obce Stanislav Šalaga.
Obec na slávnosť pozvala aj svojich rodákov dnes už žijúcich v iných kútoch Slovenska. Medzi pozvanými je napríklad aj bývalá poslankyňa NR SR Viera Rusková, ktorá výraznou mierou finančne podporila organizovanie tejto slávnosti. „Nás teší, že sa stále hlási k našej obci, čo výrazne prejavila aj na prvom plese Turčanov v Bratislave, kde povedala, že najkrajšie rána sú v Turčianskom Petre, keď nad ním vychádza slnko. Bez jej podpory, ale rovnako podpory aj ďalších, predovšetkým miestnych podnikateľov – spomeniem Mariana Kubíka, Jána Daneka, ale aj Roľníckeho družstva z Belej-Dulíc i ďalších, by sme ťažko mohli len z vlastného rozpočtu osláviť túto, pre našu obec významnú historickú udalosť, „ zdôraznil Stanislav Šalaga.
Slávnosť Turčianskopeterčanov bude v sobotu 28. júna spojená aj s prezentáciou miestnych ľudových umelcov a remeselníkov. Predstavia sa najmä keramikár Ivan Bakarič a umelecký rezbár Juraj Šimon, ale pozvaní sú aj ľudoví umelci z blízkeho okolia. Napochybne, aj táto udalosť, rovnako ako mnohé veľké udalosti minulých rokov, odohrávajúce sa v malej turčianskej obci - bude zachytená v pokračovaní kroniky jej dejín, ktoré dnes píšu súčasníci.
Ján Kŕč