Monika Maruňáková
V uplynulých dvoch týždňoch zaznamenali hasiči na celom Slovensku obrovský nárast požiarov trávnatých a krovinatých porastov v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Vyvrcholenie nastalo v pondelok 24. marca, kedy na území celej Slovenskej republiky museli hasiči zasahovať 157-krát pri požiaroch, z čoho bolo až 21 lesných. Martinskí hasiči v období od 17. do 23. marca vyšli k požiarom 29-krát. Z tohto počtu sa až 24 týkalo vypaľovania trávy a krovín. Len cez víkend od 22. do 23. marca museli vyštartovať až ku dvadsiatim oznámeným požiarom trávy. V nedeľu popoludní v Martine - Záturčí plamene zachvátili až desať hektárov trávnatých polí. Podobná „ohnivá“ situácia bola aj v okrese Turčianske Teplice. Dokonca, v Slovenskom Pravne plamene v utorok 25. marca ohrozovali lesný porast. Po rušnom začiatku minulého týždňa si prezident Hasičského a záchranného zboru SR povedal, že už toho bolo dosť a rozhodol sa rázne zmeniť taktiku. Hasiči od stredy minulého týždňa priamo vo vytypovanom teréne intenzívne vykonávali kontroly a previerky. O spoluprácu požiadali aj Mestskú políciu v Martine a obecné úrady niektorých obcí. V Martine boli najstráženejšími miestami Košúty a Záturčie.
S týmto, vraj, typickým slovenským fenoménom, sa stretávame každoročne na jar. Slováci sa tohto (zlo)zvyku, či skôr tradície, skrátka nedokážu vzdať asi tak ako veľkonočnej oblievačky. Ale tá je o niečom inom.
Toto dnes už nezmyselné vítanie prichádzajúcej jari ohňom pramení ešte z dávnych dôb, kedy ľudia zúrodňovali pôdu vypaľovaním trávneho a krovinatého porastu. Odvtedy už prešlo pekných pár storočí, ale tento bláznivý zvyk akoby zázrakom prežil. A dnes dostal nový rozmer. Pretože ľudia v Košútoch, vraj, vypaľujú trávne plochy preto, lebo ich psom prekáža vysoká tráva. Inokedy sa zasa deti hrajú so zápalkami a len tak zo zábavy si založia oheň. Však to robia aj dospelí... Plamene zhltnú veľké množstvo hmyzu a chrobákov ukrytých v zemi, hlodavcov, ale aj semená kvetov a liečivých bylín. Zanechávajú za sebou čiernu spúšť a prázdne ulity slimákov. Ohňom šokovaná tráva sa síce opäť zazelenie, ale za akú cenu. A to si tí, čo zakladajú tieto požiare, ani neuvedomujú, že môžu svojou nerozvážnosťou spôsobiť ešte väčšie škody. Môže sa zmeniť, napríklad, smer vetra a odviať plamene priamo do lesa, prípadne na blízko stojaci dom. Takisto sa pri chvíľke nepozornosti pôsobením dymu môže udusiť aj človek. Nehovoriac už o tom, že v prípade vzniku veľkého požiaru môžu vzniknúť obrovské škody.
Asi je ale márne vôbec o tom rozprávať...