Nedeľa, 11. jún, 2023 | Meniny má Dobroslava

Stáročné obete ľudského egoizmu

Zdravé stromy v parku pri necpalskom kaštieli museli ustúpiť plotu

Mnohé z národných kultúrnych pamiatok chátrajú, pretože štát sa o ich záchranu nedokáže starať v dostatočnej miere. Ak si objekt národnej kultúrnej pamiatky niekto kúpi a investuje do neho, je to určite pozitívny krok. Medzi takéto kultúrne pamiatky patrí aj nec­palský kaštieľ pri evanjelickom kostole, kde vládne čulý stavebný ruch. Svedčia o tom aj zablatené cesty, ktoré vedú ku kaštieľu. Jazdia po nich veľmi často nákladné automobily firmy, ktorá realizuje rekonštrukciu tohto kaštieľa. Ako sme sa dozvedeli od starostu Necpál Petra Majka, tento objekt je súkromným vlastníctvom Žilinčana, ktorému bude slúžiť ako rodinné sídlo.

SkryťVypnúť reklamu

Botanici sa nestačili čudovať

Všetko by bolo v poriadku, ale niektorým obyvateľom Necpál sa nepozdávalo, akým spôsobom robí firma, ktorá rekonštruuje objekt, úpravy parku. Telefonicky sa obrátili na pracovníkov Botanickej záhrady v Blatnici, ktorí prišli do parku pri nepalskom kaštieli, aby zistili, či obyvatelia Necpál majú naozaj pravdu. Obecný úrad povolil vyrúbať v parku jedenásť stromov. Podľa Jána Topercera, ktorý je vedeckým pracovníkom botanickej záhrady, týchto jedenásť stromov bolo zdravých, ale drastickejší bol zásah do pôdy. „V parku odhrnuli zeminu do veľkej hĺbky. Niekde to bolo pol metra až jeden meter, a to na veľké hromady, kde údajne chcú naviezť novú zeminu. Pôvodná pôda bola jedna z najúrodnejších v Turci, ak sa nahradí nejakým umelým substrátom, bude to veľmi nešťastné riešenie. Ani zásah do toku potoka nebol veľmi citlivý, povedal nám Ján Topercer.

SkryťVypnúť reklamu

„Lipy pri kostole patrili medzi najstaršie v Turci a bresty a javor, ktoré vyťali kvôli výstavbe plotu už nikto naspäť nevráti. Myslím si, že k historickej zeleni sa takto nemôžeme správať. Podľa mňa by štátne orgány pri výrube stromov a zásahu do parku nemali chýbať, nemožno sa spoliehať na to, že nejaká firma bude dodržiavať zákony. Stromy v parku vyrúbali veľmi rýchlo a ďalšie škody vznikli pri vyťahovaní pňov. Zásah, podľa toho, čo sme videli v povolení, sa uskutočnil inak, ako povolil odbor životného prostredia,„ pokračovala riaditeľka Botanickej záhrady v Blatnici Dana Bernátová.

Rýchlosť bola na škodu

„Je možné že pri kaštieli toho vyrúbali viac a výrub niektorých stromov je sporný. Zo stromov pri kostole stačilo vypíliť niekoľko konárov. Celá úprava parku prebehla veľmi rýchlo a bez projekčnej prípravy. Podľa mňa je to dôsledok deľby kompetencií medzi jednotlivými orgánmi štátnej správy a samosprávy. Jeden z nich má na starosti povolenia výrubu stromov, iný úpravu parku, zásahy do pôdy, ďalší zásahy do vodného toku. Dokonca niečo má na starosti okresné pracovisko pamiatkového úradu a iné Krajský pamiatkový úrad v Žiline. Ani my sme potom nevedeli, kto za čo zodpovedá. Nikto sa nehlási k zodpovednosti za celý park. Kompetentné orgány mali dať veľmi jasné podmienky, za ktorých sa môžu úpravy robiť a kontrolovať ich dodržiavanie. Ochrana celku potom uniká a zásah do parku je necitlivý a už vôbec nie je v súlade s úlohou, ktorú má plniť. Došlo k výrubu 100 až 200-ročných stromov, ktoré boli vzhľadom na svoj vek mimoriadne zdravé. Jediná lipa mala z vnútra vyhnité jadro, ale to je u týchto stromov bežné. Keďže obvodové drevo bolo zdravé, mohla rásť pokojne ešte ďalších päťdesiat až sto rokov. Tieto lipy plnili všetky funkcie stromu v prírode. Niekedy pracovníci odboru životného prostredia vycestujú kvôli jednému stromu, ktorý má priemer tridsať centimetrov a v Necpaloch došlo k vyrúbaniu minimálne jedenástich stromov, ktoré majú v priemere okolo metra a sú oveľa cennejšie. Zdá sa mi, že firma, ktorá robí v parku, vôbec nerešpektuje jeho kompozíciu a vlastnosti drevín. Park pri necpalskom kaštieli mal svoju koncepciu aj svoj vývoj a každý zásah do neho si vyžaduje nadväzovať na jeho minulosť, čo v tomto prípade chýbalo. Pritom takýchto parkov v Turci nemáme veľa. Je to biotop, v ktorom žijú určité vzácne živočíchy a rastliny. Aj v necpalskom kaštieli žijú pod strechou vzácne netopiere podkováre, ktoré pri úpravách stratia jeden z dôležitých biotopov. Myslím si, že aj túto situáciu treba riešiť. Dôležité nie sú len dreviny a rastliny, ale aj to, čo sa na ne viaže. Presne viem, aké živočíchy v parku žili a po čase dokážem povedať, ktoré sa odtiaľ stratili,„ vysvetlil nám škodlivosť zásahov v parku pri kaštieli Ján Topercer. Podľa Dany Bernátovej sa stromy a zeleň stávajú obeťou nášho chorého života, čoho typickým príkladom je zásah v necpalskom parku.

SkryťVypnúť reklamu

Od oboch odborníkov z Botanickej záhrady v Blatnici sme sa dozvedeli, že pri skrývke zeminy stavbári poškodili korene a kôru ďalších stromov. Bolo by zaujímavé vyčísliť podľa príslušných vyhlášok a sadzobníkov škodu. Bez nejakého plánu, ktorý by jasne definoval, aký bol východiskový a aký bude cieľový stav parku, by sa takéto úpravy parku vôbec nemali začať. Stanovenie náhradnej výsadby považujú obaja blatnickí botanici za alibizmus, lebo pár malých stromčekov nemôže v prírode ani zďaleka nahradiť zdravé 100-ročné stromy. Predpokladajú, že tento zásah bude cítiť v parku ešte desiatky rokov, lebo sa nemajú robiť naraz, ale pomaly a veľmi opatrne.

Pamiatkári úpravy parku zastavili

Navštívili sme aj starostu Necpál Petra Majka, ktorý nám povedal , že povolenie na výrub stromov dal len preto, že predtým ho mal od odboru životného prostredia okresného úradu predchádzajúci majiteľ kaštieľa. Pôvodne malo byť vypílených 24 stromov, ale Peter Majko dal povolenie iba na vypílenie jedenástich. Problém je ale v tom, že nikto nevie, koľko stromov už vypílil pôvodný majiteľ, preto nový vlastník pozemku mohol vypíliť aj ďalšie zo spomínaných 24 stromov. V súčasnosti už práce v parku nepokračujú, pretože Krajský pamiatkový úrad v Žiline dal stanovisko, že na tejto národnej kultúrnej pamiatke sa vykonáva nepovolená činnosť. KPÚ v Žiline k 12. novembru nedostal od majiteľa zámer obnovy a zmenu užívania parku a podľa písomného vyjadrenia, ktoré zaslal Obecnému úradu v Necpaloch vlastník svojou činnosťou ohrozil architektonické a historické hodnoty tejto národnej kultúrnej pamiatky. Peter Majko nám povedal, že majiteľ kaštieľa a parku rešpektoval toto rozhodnutie a zastavil všetky nepovolené činnosti a v súčasnosti sa uskutočňujú iba povolené stavebné práce.

B. Gregor

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
  3. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  4. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  5. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  6. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  7. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  8. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo
  1. Blúdia parazity aj vo vašom tele?
  2. Hráči získali päťtisíc eur a stretnú sa s Ronaldom
  3. Ojazdených elektromobilov je v SR 3x viac než pred covidom
  4. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
  5. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
  6. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  7. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  8. Super zábava, super deň
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 16 230
  2. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 777
  3. Ako znížiť vysoký cholesterol? 5 552
  4. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 204
  5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 122
  6. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska? 4 706
  7. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 4 639
  8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 3 879

Blogy SME

  1. Lórant Kulík: Konferencia: Menej známe osobnosti, spolky a udalosti na východnom Slovensku
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 63. - Arktída - Robert McClure a jeho štvorročná odysea pri pátraní po nezvestnej expedícii Johna Franklina
  3. Irena Šimuneková: Sandberg
  4. Miroslav Daniš: Andrej Podkonický, ďalší do partie
  5. Dávid Kyzek: Top 10 Slovákov pre Draft NHL 2023
  6. Vlasta Sedláková: Ako Slovan Fans zavraždili Daniela Tupého
  7. Ján Šeďo: Záznam z dopravnej nehody : "Poľahčujúca okolnosť - bol opitý".
  8. Jozef Varga: Krkavci / 12. /
  1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 24 014
  2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 10 706
  3. Vlasta Sedláková: Ako je to s naším štátnym dlhom? Je nižší ako za čias Fica a Pellegriniho. 9 143
  4. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 7 047
  5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 489
  6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 523
  7. Rastislav Puchala: Nezakazujme Bibliu! 5 156
  8. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 5 088
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 63. - Arktída - Robert McClure a jeho štvorročná odysea pri pátraní po nezvestnej expedícii Johna Franklina
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  4. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  7. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Absolventi gymnázia maturovali v roku 1973.

Prišiel aj ich bývalý 85-ročný triedny učiteľ.


Alžbeta Móricová 14 h
Fomat chce v sobotu doma zvíťaziť.

Ako Fomat doma porazí Nové Zámky tak bude zachránený. Rovnako dôležitý duel hrá doma Turčianska Štiavnička proti Rabči.


9. jún
Miesto zrevitalizovali dobrovoľníci.

Návštevníkom odkazujú, aby si doniesli vlastné drevo.


Alžbeta Móricová 9. jún
Odhadované náklady na opravu priecestia na ul. Robotnícka sú 747-tisíc eur.

Železnice zatiaľ presnú sumu rekonštrukcie nepoznajú.


9. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Prielomová vlna by sa valila Oravou.


9. jún

Dlhoročný hubár Peter Malicher sa pochválil svojim prvým tohtoročným úlovkom.


9. jún

Prípad sme preverili priamo na riaditeľstve Strediska sociálnych služieb.


8. jún

Vrcholný a neskorý stredovek nebol obdobím temna a vojen.


22 h

Blogy SME

  1. Lórant Kulík: Konferencia: Menej známe osobnosti, spolky a udalosti na východnom Slovensku
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 63. - Arktída - Robert McClure a jeho štvorročná odysea pri pátraní po nezvestnej expedícii Johna Franklina
  3. Irena Šimuneková: Sandberg
  4. Miroslav Daniš: Andrej Podkonický, ďalší do partie
  5. Dávid Kyzek: Top 10 Slovákov pre Draft NHL 2023
  6. Vlasta Sedláková: Ako Slovan Fans zavraždili Daniela Tupého
  7. Ján Šeďo: Záznam z dopravnej nehody : "Poľahčujúca okolnosť - bol opitý".
  8. Jozef Varga: Krkavci / 12. /
  1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 24 014
  2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 10 706
  3. Vlasta Sedláková: Ako je to s naším štátnym dlhom? Je nižší ako za čias Fica a Pellegriniho. 9 143
  4. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 7 047
  5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 489
  6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 523
  7. Rastislav Puchala: Nezakazujme Bibliu! 5 156
  8. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 5 088
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 63. - Arktída - Robert McClure a jeho štvorročná odysea pri pátraní po nezvestnej expedícii Johna Franklina
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  4. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  7. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)

Už ste čítali?