Stáročné obete ľudského egoizmu

Zdravé stromy v parku pri necpalskom kaštieli museli ustúpiť plotu

Mnohé z národných kultúrnych pamiatok chátrajú, pretože štát sa o ich záchranu nedokáže starať v dostatočnej miere. Ak si objekt národnej kultúrnej pamiatky niekto kúpi a investuje do neho, je to určite pozitívny krok. Medzi takéto kultúrne pamiatky patrí aj nec­palský kaštieľ pri evanjelickom kostole, kde vládne čulý stavebný ruch. Svedčia o tom aj zablatené cesty, ktoré vedú ku kaštieľu. Jazdia po nich veľmi často nákladné automobily firmy, ktorá realizuje rekonštrukciu tohto kaštieľa. Ako sme sa dozvedeli od starostu Necpál Petra Majka, tento objekt je súkromným vlastníctvom Žilinčana, ktorému bude slúžiť ako rodinné sídlo.

SkryťVypnúť reklamu

Botanici sa nestačili čudovať

Všetko by bolo v poriadku, ale niektorým obyvateľom Necpál sa nepozdávalo, akým spôsobom robí firma, ktorá rekonštruuje objekt, úpravy parku. Telefonicky sa obrátili na pracovníkov Botanickej záhrady v Blatnici, ktorí prišli do parku pri nepalskom kaštieli, aby zistili, či obyvatelia Necpál majú naozaj pravdu. Obecný úrad povolil vyrúbať v parku jedenásť stromov. Podľa Jána Topercera, ktorý je vedeckým pracovníkom botanickej záhrady, týchto jedenásť stromov bolo zdravých, ale drastickejší bol zásah do pôdy. „V parku odhrnuli zeminu do veľkej hĺbky. Niekde to bolo pol metra až jeden meter, a to na veľké hromady, kde údajne chcú naviezť novú zeminu. Pôvodná pôda bola jedna z najúrodnejších v Turci, ak sa nahradí nejakým umelým substrátom, bude to veľmi nešťastné riešenie. Ani zásah do toku potoka nebol veľmi citlivý, povedal nám Ján Topercer.

SkryťVypnúť reklamu

„Lipy pri kostole patrili medzi najstaršie v Turci a bresty a javor, ktoré vyťali kvôli výstavbe plotu už nikto naspäť nevráti. Myslím si, že k historickej zeleni sa takto nemôžeme správať. Podľa mňa by štátne orgány pri výrube stromov a zásahu do parku nemali chýbať, nemožno sa spoliehať na to, že nejaká firma bude dodržiavať zákony. Stromy v parku vyrúbali veľmi rýchlo a ďalšie škody vznikli pri vyťahovaní pňov. Zásah, podľa toho, čo sme videli v povolení, sa uskutočnil inak, ako povolil odbor životného prostredia,„ pokračovala riaditeľka Botanickej záhrady v Blatnici Dana Bernátová.

Rýchlosť bola na škodu

„Je možné že pri kaštieli toho vyrúbali viac a výrub niektorých stromov je sporný. Zo stromov pri kostole stačilo vypíliť niekoľko konárov. Celá úprava parku prebehla veľmi rýchlo a bez projekčnej prípravy. Podľa mňa je to dôsledok deľby kompetencií medzi jednotlivými orgánmi štátnej správy a samosprávy. Jeden z nich má na starosti povolenia výrubu stromov, iný úpravu parku, zásahy do pôdy, ďalší zásahy do vodného toku. Dokonca niečo má na starosti okresné pracovisko pamiatkového úradu a iné Krajský pamiatkový úrad v Žiline. Ani my sme potom nevedeli, kto za čo zodpovedá. Nikto sa nehlási k zodpovednosti za celý park. Kompetentné orgány mali dať veľmi jasné podmienky, za ktorých sa môžu úpravy robiť a kontrolovať ich dodržiavanie. Ochrana celku potom uniká a zásah do parku je necitlivý a už vôbec nie je v súlade s úlohou, ktorú má plniť. Došlo k výrubu 100 až 200-ročných stromov, ktoré boli vzhľadom na svoj vek mimoriadne zdravé. Jediná lipa mala z vnútra vyhnité jadro, ale to je u týchto stromov bežné. Keďže obvodové drevo bolo zdravé, mohla rásť pokojne ešte ďalších päťdesiat až sto rokov. Tieto lipy plnili všetky funkcie stromu v prírode. Niekedy pracovníci odboru životného prostredia vycestujú kvôli jednému stromu, ktorý má priemer tridsať centimetrov a v Necpaloch došlo k vyrúbaniu minimálne jedenástich stromov, ktoré majú v priemere okolo metra a sú oveľa cennejšie. Zdá sa mi, že firma, ktorá robí v parku, vôbec nerešpektuje jeho kompozíciu a vlastnosti drevín. Park pri necpalskom kaštieli mal svoju koncepciu aj svoj vývoj a každý zásah do neho si vyžaduje nadväzovať na jeho minulosť, čo v tomto prípade chýbalo. Pritom takýchto parkov v Turci nemáme veľa. Je to biotop, v ktorom žijú určité vzácne živočíchy a rastliny. Aj v necpalskom kaštieli žijú pod strechou vzácne netopiere podkováre, ktoré pri úpravách stratia jeden z dôležitých biotopov. Myslím si, že aj túto situáciu treba riešiť. Dôležité nie sú len dreviny a rastliny, ale aj to, čo sa na ne viaže. Presne viem, aké živočíchy v parku žili a po čase dokážem povedať, ktoré sa odtiaľ stratili,„ vysvetlil nám škodlivosť zásahov v parku pri kaštieli Ján Topercer. Podľa Dany Bernátovej sa stromy a zeleň stávajú obeťou nášho chorého života, čoho typickým príkladom je zásah v necpalskom parku.

SkryťVypnúť reklamu

Od oboch odborníkov z Botanickej záhrady v Blatnici sme sa dozvedeli, že pri skrývke zeminy stavbári poškodili korene a kôru ďalších stromov. Bolo by zaujímavé vyčísliť podľa príslušných vyhlášok a sadzobníkov škodu. Bez nejakého plánu, ktorý by jasne definoval, aký bol východiskový a aký bude cieľový stav parku, by sa takéto úpravy parku vôbec nemali začať. Stanovenie náhradnej výsadby považujú obaja blatnickí botanici za alibizmus, lebo pár malých stromčekov nemôže v prírode ani zďaleka nahradiť zdravé 100-ročné stromy. Predpokladajú, že tento zásah bude cítiť v parku ešte desiatky rokov, lebo sa nemajú robiť naraz, ale pomaly a veľmi opatrne.

Pamiatkári úpravy parku zastavili

Navštívili sme aj starostu Necpál Petra Majka, ktorý nám povedal , že povolenie na výrub stromov dal len preto, že predtým ho mal od odboru životného prostredia okresného úradu predchádzajúci majiteľ kaštieľa. Pôvodne malo byť vypílených 24 stromov, ale Peter Majko dal povolenie iba na vypílenie jedenástich. Problém je ale v tom, že nikto nevie, koľko stromov už vypílil pôvodný majiteľ, preto nový vlastník pozemku mohol vypíliť aj ďalšie zo spomínaných 24 stromov. V súčasnosti už práce v parku nepokračujú, pretože Krajský pamiatkový úrad v Žiline dal stanovisko, že na tejto národnej kultúrnej pamiatke sa vykonáva nepovolená činnosť. KPÚ v Žiline k 12. novembru nedostal od majiteľa zámer obnovy a zmenu užívania parku a podľa písomného vyjadrenia, ktoré zaslal Obecnému úradu v Necpaloch vlastník svojou činnosťou ohrozil architektonické a historické hodnoty tejto národnej kultúrnej pamiatky. Peter Majko nám povedal, že majiteľ kaštieľa a parku rešpektoval toto rozhodnutie a zastavil všetky nepovolené činnosti a v súčasnosti sa uskutočňujú iba povolené stavebné práce.

B. Gregor

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 20 157
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 873
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 947
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 402
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 401
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 924
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 558
  1. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  2. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  4. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  5. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  6. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  7. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  8. Martin Borecky: Rakovina
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 315
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 655
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 454
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 925
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 378
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 336
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Takto sa deti rozlúčili so zimou a veria, že prebudili Živu – bohyňu jari a života.

Deti sa rozlúčili so zimou.


Jana Siráňová
Tomáš Pšenka.

Ani druhá hokejová liga nie je lacná záležitosť. Na pokrytie sezóny kluby míňajú šesťmiestne sumy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Prebudenie jari Vrícko

Aj do malej podhorskej dedinky zavítala jar.


(vm)
  1. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  2. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  4. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  5. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  6. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  7. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  8. Martin Borecky: Rakovina
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 315
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 655
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 454
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 925
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 378
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 336
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?