Piatok, 9. jún, 2023 | Meniny má Stanislava

Najúčinnejšia, najľahšia i najlacnejšia je „liečba rozumom„

Chronická obštrukčná choroba pľúc je a bude už v

Chronická obštrukčná choroba pľúc predstavuje stále rastúci problém ľudskej populácie. Podľa štatistík, týmto ochorením trpí vo svete okolo 600 miliónov ľudí a v počte úmrtí sa po roku 1999 dostalo na 5. miesto medzi najčastejšie príčiny smrti s počtom vyše 2,6 milióna ročne. Je to najrozšírenejšie chronické pľúcne ochorenie na svete, ktorého výskyt navyše veľmi prudko stúpa. Odborníci predpokladajú, že v roku 2020 sa dostane v rebríčku najčastejších príčin smrti až na 3. miesto. Aj preto svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila tento rok prvý raz deň venovaný tejto pľúcnej chorobe. Je ním 20. november.

SkryťVypnúť reklamu

Preto sme navštívili Doc. MUDr. Evu Rozborilovú, CSc., prednostku Kliniky tuberkulózy a pľúcnych chorôb Martinskej fakultnej nemocnice, aby sme sa porozprávali o tomto vážnom nebezpečenstve pre zdravie a život ľudí.

Pani docentka, mohli by ste bližšie predstaviť túto chorobu?

Charakterizuje ju chronický zápal sliznice priedušiek a pľúc. Opakované zápaly vedú k deformáciám a zúženiam priedušiek, čo sa prejaví nedostatočnou výmenou kyslíka medzi vonkajším vzduchom a organizmom. Hlavným príznakom ochorenia je postupne sa zhoršujúca dýchavica, kašeľ a fyzická nevládnosť.

V celom svete rastie počet úmrtí spôsobených práve touto chorobou pľúc. Možno hovoriť o tomto trende aj v prípade Slovenska?

Áno, celosvetové štatistiky sa týkajú aj Slovenska, ktoré patrí medzi krajiny s vysokým výskytom chronickej obštrukčnej choroby pľúc. Odhaduje sa, že postihnutých je 7 až 10 percent populácie. Častejšie sa vyskytuje u mužov vo veku nad 40 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa čísel, o ktorých sme hovorili, a podľa vysokého tempa rastu, možno chronickú obštrukčnú chorobu pľúc zaradiť medzi tzv. civilizačné. Čo ju vlastne zapríčiňuje?

Nemožno to určiť jednoznačne, pretože príčiny vzniku ochorenia sú multifaktoriálne. Ale za hlavný faktor vzniku a rozvoja považujeme fajčenie. Na Slovensku, podľa údajov Štatistického úradu SR z roku 2000, fajčí 43 percent dospelých ľudí a na ochorenia súvisiace s fajčením ročne zomiera približne 11 tisíc osôb. Je potrebné si uvedomiť, že fajčenie je chronicky pôsobiaca škodlivina, ktorej následky na zdravotný stav sa prejavia až po dlhodobej expozícii fajčiara na cigaretový dym. No, a až pätina fajčiarov - a hovorí sa, že toto číslo je podhodnotené - má chronickú obštrukčnú chorobu pľúc. Napriek tomu počet fajčiarov u nás stúpa nielen v dospelej populácii, ale najmä medzi mládežou. Stúpa aj počet fajčiacich žien.

SkryťVypnúť reklamu

Druhým faktorom, ktorý sa podieľa na vzniku ochorenia je znečistené pracovné a životné prostredie. Rôzne anorganické častice, ako je uhoľný a kremičitý prach, ale aj prach z cementu a rôznych kovov, ďalej plynné zložky v ovzduší - smog, sírovodík, chlór a organické častice, napr. baktérie či pliesne, sa môžu spolupodieľať na vzniku ochorenia. Účinok fajčenia však vysoko prevyšuje vplyv profesijnej expozície.

Spomenuli ste dva, ktoré sú ďalšie faktory?

Veľmi častou príčinou ochorenia sú opakované a hlavne nedoliečené zápaly dýchacích ciest nielen v dospelosti, ale aj v detskom veku. Nízka pôrodná hmotnosť a zlý socio-ekonomický status rodiny môže tiež prispievať k vzniku ochorenia. Dnes sa veľká pozornosť venuje aj prostrediu vnútri domu. Používanie tuhých palív pri vykurovaní a varení, spolu so zlým vetraním, sú považované za jeden z iritačných faktorov, ktoré sa môžu spolupodieľať na vzniku a rozvoji chronickej obštrukčnej choroby pľúc. Dokázaný je aj jej vzťah k výžive. Nedostatok vitamínov A, C, E a nenasýtených mastných kyselín, ako aj zvýšený prívod soli, to všetko môže byť spojené s obštrukciou dýchacích ciest. No, a okrem vonkajších môžu k ochoreniu prispievať aj genetické faktory.

Ako môže človek rozpoznať, že jeho organizmus bol napadnutý touto nebezpečnou chorobou?

Žiaľ, vo včasných štádiách ochorenia pacient nemusí mať ťažkosti, preto je aj veľmi zložité stanoviť, kedy sa vlastne ochorenie začalo. Napríklad, fajčiar ranný kašeľ nepovažuje za chorobný, až námahová dýchavica, zvyšujúca sa únava a nevýkonnosť donútia človeka, aby vyhľadal lekára. V priemere to ale býva až po 20 rokoch od začiatku ochorenia. Táto choroba je charakterizovaná nedostatočným okysličovaním životne dôležitých orgánov, preto pristupujú ťažkosti srdca, obličiek, mozgu... Je veľmi dôležité, aby pacient vyhľadal lekára čo najskôr, aby mohol byť kompletne vyšetrený, aby sa dal stanoviť stupeň závažnosti ochorenia a začala sa liečba.

Čísla o prudkom raste a podiele tejto choroby na úmrtnosti nasvedčujú, že s liečbou je to zrejme zložité...

Napriek tomu, že za posledných 10 rokov boli prijaté národné smernice pre diagnostiku a liečbu chronickej obštrukčnej choroby pľúc, počet pacientov sa zvyšuje, a to má veľké dôsledky nielen pre pacienta, ale pre celú spoločnosť. Zhoršuje sa kvalita života a zvyšuje sa úmrtnosť. Ochorenie pre svoj chronický a progresívny priebeh je veľmi ťažko liečiteľné, ale dá sa mu predchádzať.

V čom spočíva samotná liečba?

Pacient sa v prvom rade musí vyvarovať všetkých rizikových faktorov, ktoré sa môžu podielať na rozvoji ochorenia. Prestať fajčiť je jedným z najdôležitejších krokov v jeho ďalšom osude. Lekár by mu mal pri tom pomôcť - či už pravidelným poukázaním na škodlivé účinky fajčenia, alebo použitím farmakologických prostriedkov, ako sú nikotínové náplasti, žuvačky, prípadne bupropion - liek, ktorý znižuje túžbu po nikotíne. Pacient by mal tiež obmedziť pobyt vonku v dobe zhoršeného počasia a zhoršenia emisnej situácie v ovzduší.

Základ farmakologickej liečby tvoria úľavové lieky, ktoré rozširujú priedušky a zlepšujú výdych pacienta. Podávanie liekov inhalačnou cestou, či už vo forme kvapôčkových sprejov, alebo vo forme práškovej, má jednoznačnú prednosť pred tabletkovým podávaním. Liek sa priamo dostane do dýchacích ciest, veľmi rýchlo pôsobí a má minimum vedľajších účinkov, pretože sa do organizmu dostane menšie množstvo látky. K nefarmakologickej liečbe patrí fyzioterapia a pohybová liečba. Denným cvičením je potrebné zvýšiť adaptáciu organizmu na telesnú záťaž a dychovou gymnastikou zlepšiť funkciu dýchacieho ústrojenstva. V pokročilých štádiách ochorenia prichádza do úvahy aj chirurgická liečba, ktorá spočíva v resekcii zmeneného pľúcneho tkaniva, prípadne v transplantácii pľúc.

Vráťme sa k myšlienke, že chronická obštrukčná choroba pľúc je ťažko liečiteľná, ale dá sa jej predchádzať. Mali ste na mysli zbavenie sa zlozvyku fajčenia?

Áno, odvykanie od fajčenia je najúčinnejším a ekonomicky aj najvýznamnejším opatrením pre väčšinu ľudí. Jednoznačne znižuje riziko vzniku ochorenia a zastavuje progresiu. Preto my, lekári, presadzujeme, aby aj v našej spoločnosti boli prijaté opatrenia, ktoré by obmedzili fajčenie nielen u dospelej populácie, ale najmä medzi mládežou.

Pripravil: (ab)

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
  3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
  4. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
  5. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  6. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  8. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  1. Ojazdených elektromobilov je v SR 3x viac než pred covidom
  2. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
  3. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
  4. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  5. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  6. Super zábava, super deň
  7. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  8. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 15 628
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 9 578
  3. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 751
  4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 816
  5. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 150
  6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 4 799
  7. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 4 362
  8. Ako znížiť vysoký cholesterol? 4 225

Blogy SME

  1. Vladimír Krátky: Fico liezol na Úrad vlády cez plot.
  2. Miroslav Kocúr: Prečo Ukrajina nie je ruské "dieťa" ani ruský domov
  3. Ján Šeďo: "Dneprogres" zaplavil Záporožie v roku 1941, "Kachovka" dnes.
  4. Tomáš Kraus: Deň víťazstva
  5. Roland Šipoš: Vzťahy
  6. Monika Mezeiova: Krásy stredného veku
  7. Marián Viskupič: Veronika, digitalizácia, eurofondy...tri slová, obyčajné slová
  8. Samuel Zubo: Neziskovky vyzývajú voličov v zahraničí: Voľte poštou! - mobilizácia voličov začala.
  1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 16 876
  2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 9 731
  3. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 9 691
  4. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 948
  5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 5 941
  6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 294
  7. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 774
  8. Rastislav Puchala: Zakázať Bibliu? 4 416
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  4. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Diskusiu vysielame naživo v utorok 13. 6. 2023 o 19.00 h.


22 h
Lovec hradov Lukáš maleček na hrade Kreuzenstein v Rakúsku.

Navštívte pamiatky v blízkom okolí Slovenska.


18 h
Z dopravných priestupkov prevažuje prekročenie rýchlosti.

Kontroly pribudnú aj v ďalších lokalitách.


20 h
Na programe podujatia bolo 15 zápasov.

Večer Colosseum fight night bol nezabudnuteľný, pričom diváci mohli vidieť pätnásť „našľapaných“ zápasov.


Sabína Reichlová 8. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Z mesta uviedli, že na "túto iniciatívu skupiny občanov" nebudú reagovať.


TASR 23 h

Opel zrejme dostal na mokrej ceste šmyk.


23 h

Prípad sme preverili priamo na riaditeľstve Strediska sociálnych služieb.


20 h

Medzi Kriváňom a Mýtnou je aktuálne najviac stavebnej techniky na Slovensku.


7. jún

Blogy SME

  1. Vladimír Krátky: Fico liezol na Úrad vlády cez plot.
  2. Miroslav Kocúr: Prečo Ukrajina nie je ruské "dieťa" ani ruský domov
  3. Ján Šeďo: "Dneprogres" zaplavil Záporožie v roku 1941, "Kachovka" dnes.
  4. Tomáš Kraus: Deň víťazstva
  5. Roland Šipoš: Vzťahy
  6. Monika Mezeiova: Krásy stredného veku
  7. Marián Viskupič: Veronika, digitalizácia, eurofondy...tri slová, obyčajné slová
  8. Samuel Zubo: Neziskovky vyzývajú voličov v zahraničí: Voľte poštou! - mobilizácia voličov začala.
  1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 16 876
  2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 9 731
  3. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 9 691
  4. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 948
  5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 5 941
  6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 294
  7. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 774
  8. Rastislav Puchala: Zakázať Bibliu? 4 416
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  4. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?