Utorok, 7. február, 2023 | Meniny má Vanda

Ukrivdených je viac

Poslanci martinského parlamentu majú v rukách „h

Sklamanie nad rozhodnutím primátora Martin Stanislava Bernáta o tom, že Základnej škole na Tomášikovej ulici povolil otvoriť prvý ročník, aj napriek rozhodnutiu bývalého zriaďovateľa (okresného úradu) o útlme, vyjadril riaditeľ Základnej cirkevnej školy Antona Bernoláka v Martine Ján Chabada. Škola, ktorej zriaďovateľom je rímskokatolícka cirkev, už jedenásť rokov prechádza po kľukatom chodníku problémov, z ktorých stále nenachádza východisko. Nemá vlastnú budovu, vlastné miesto vo veľkom meste, a teda ani vo svete vzdelania. A počet detí, ktorých rodičia majú záujem o vyučovanie v nej, neustále stúpa.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa to začalo

V blížiacom sa školskom roku nastúpilo do prvého ročníka ZCŠ A. Bernoláka 33 detí. Okrem nich sa prihlásilo do vyšších tried 34 ďalších žiakov. Stúpol teda aj počet tried zo štrnástich v predchádzajúcom školskom roku na 16. Začiatok školského roka bol pre školu aj o to smutnejší, že cez prázdniny zomrela dlhoročná riaditeľka školy Magdaléna Jelínková. Neustále hľadala spôsoby, aby mohla ZCŠ pôsobiť za rovnakých podmienok ako hociktorá štátna škola, v jednej budove, s vhodnými priestormi pre učiteľov i žiakov.

Brány ZCŠ A. Bernoláka sa prvýkrát otvorili 2. septembra 1991. Už vtedy bola úplnou základnou školou s 213 žiakmi v ôsmich triedach. Odbor školstva, mládeže a telesnej výchovy Okresného úradu v Martine vtedy prisľúbil, že sa pousiluje uvoľniť pre jej potreby funkčnú budovu školy v tej časti mesta, kde je menší počet detí a kde sa nachádza viac škôl.

SkryťVypnúť reklamu

V prvom školskom roku sa žiaci učili na dvoch miestach v meste. Prvý ročník sa vyučoval v bývalej dvojtriednej Materskej škole na Ul. A. Kmeťa, druhý v budove Osobitnej školy na Bernolákovej ulici. V školskom roku 1992/93 sa do prvého ročníka prihlásilo až 38 žiakov. Keďže škola nemala nové priestory, počas prázdnin svojpomocne postavili pomocou drevených priečok na chodbe osobitnej školy dve triedy. V školskom roku 1998/99 bola priestorová situácia školy už katastrofálna. 12 tried vyučovalo v troch vzdialených školách - v priestoroch ZŠ na Čapajevovej ulici, ZŠ na Ul. A. Kmeťa a ZŠ na Mudroňovej ulici. Tento stav nám vylíčil dekan Róbert Krajčík, zástupca zriaďovateľa cirkevnej školy.

Hľadanie

vhodného objektu

20. februára 2001 sa zástupcovia rodičov, vedenie školy i zástupca zriaďovateľa cirkevnej školy zúčastnili na rokovaní s prednostom OÚ v Martine o riešení priestorových problémov školy v dôsledku dostavby ZŠ na Ulici A. Stodolu v Martine – Záturčí. Dohodli sa na postupnom prirodzenom prechode tried cirkevnej ZŠ A. Bernoláka do budovy jednej školy – na Tomášikovej ulici v Martine. Postupné premiestňovanie sa zdôvodnilo nepriaznivým demografickým vývojom i ekonomickými - finančnými dôvodmi. 15. mája minulého roku sa konalo pracovné stretnutie vedúcej Oddelenia školstva, mládeže a telesnej kultúry Okresného úradu v Martine Ľubice Schafferovej so zástupcami okresného úradu, mestského úradu, ZŠ A. Bernoláka a ZŠ na Tomášikovej ul. Na základe monitoringu kapacitného vyťaženia ZŠ mesta Martin sa na stretnutí rozhodlo postupne prideliť pre výchovno-vyučovacie účely žiakov ZŠ A. Bernoláka triedy ZŠ Tomášikovej ul. O tri dni neskôr sa stretli zástupcovia uvedených škôl, OÚ, MÚ na ZŠ Tomášikovej ul. Upresnili tu pridelenie niektorých priestorov školy ZCŠ od 1. septembra 2001.

SkryťVypnúť reklamu

Začiatkom novembra 2001 sa na rokovaní na OÚ zúčastnil aj zriaďovateľ školy biskup Rudolf Baláž. Tu sa definitívne určilo postupné pridelenie priestorov ZŠ na Tomášikovej ul. pre potreby ZCŠ A. Bernoláka. Vedúca odboru školstva Ľubica Schafferová 21. decembra 2001 podpísala rozhodnutie o nových školských obvodoch s platnosťou od 1. januára tohto roku. Zároveň zrušila obvod ZŠ na Tomášikovej ul.

Nový zriaďovateľ

Po 1. júli tohoto roku, kedy zo zákona o prechode pôsobnosti z orgánov štátnej správy na obce a na vyššie územné celky prešiel výkon štátnej správy z okresného úradu na mesto Martin, sa ale od daných dohovorov prekvapivo upustilo. 17. júla sa stretol primátor Stanislav Bernát s vedením obidvoch škôl. ZŠ na Tomášikovej ul. neprestávala bojovať o svoju existenciu, ZŠ A. Bernoláka o priestory. S. Bernát sa k danému stretnutiu vyjadril: „Okresný úrad na jednej strane vydal zriaďovaciu listinu pre plnoorganizovanú školu, na druhej strane jej zrušil administratívny obvod. A to si predsa protirečí. Pýtal som sa Milana Ftáčnika, ktorý mi povedal, že administratívny obvod zo zákona nemôžeme zrušiť. Okrem toho v rámci mesta si môžu rodičia predsa dať svoje dieťa na akúkoľvek školu. Škola má predsa plnú právnu subjektivitu a ja jej ju nebudem brať. Život ukáže, ako sa tá škola bude vyvíjať, akých bude mať pedagógov. Nevidím preto žiadny dôvod, aby ZŠ na Tomášikovej ul. neotvorila prvý ročník.“

V júli sa teda zainteresovaní dohodli na tom, že ZŠ na Tomášikovej ul. uvoľní ZCŠ najmenej dve triedy, ďalšie sa budú postupne uvoľňovať, ako bude cirkevná škola potrebovať. Primátor sa ďalej vyjadril, že najlepšie riešenie vidí v postavení novej budovy pre cirkevnú školu. Navrhol aj miesto – vedľa katolíckeho kostola na Severe. „Treba to vidieť ako spoločenskú objednávku. Veď tam nechodia deti len z mesta, ale z celého okresu a možno budú aj z troch. Mesto zo svojho rozpočtu školstvo podrží.“

Zamotané ako uzol

Róbert Krajčík má na to iný názor: „ Nová budova školy stojí okolo 150 až 200 miliónov korún. Celých jedenásť rokov sa cirkevná škola mohla cítiť ukrivdená nedostatočnými priestormi a teraz chce­me ukrivdiť ostatným školám? My budeme mať novú budovu a oni budú v starých? Veď, ak sa bude investovať do výstavby, tak neostane na opravu a zveľadenie existujúcich školských budov? Čo sa bude robiť s budovami školy, ktoré určite postupne pre nedostatok žiakov nebudú môcť všetky fungovať? Prečo odťahovať riešenie na ďalšie roky, keď sa už riešenie našlo?“

Podľa rozhodnutia bývalého zriaďovateľa odboru školstva, mládeže a telesnej kultúry Okresného úradu v Martine mala ísť teda ZŠ na Tomášikovej ulici do postupného útlmu. Z toho dôvodu vyšiel začiatkom roku aj zákaz zápisu žiakov do prvých ročníkov a zároveň zrušil obvod tejto základnej školy. Proti tomuto rozhodnutiu bolo nielen vedenie školy, ale aj združenie rodičov a priateľov školy, ktorí zorganizovali petíciu i stretnutia s predstaviteľmi okresného úradu a mesta Martin. Napriek tomu na školu prichádzali žiadosti rodičov o prijatie detí do prvých ročníkov, hoci boli deti na zápise na iných školách.

Presun kompetencií v oblasti školstva pod samosprávu 1. júla, ale situáciu zmenil. Do prvého ročníka predsa len žiaci nastúpili. Sú to hlavne deti, ktorých súrodenci túto školu už navštevujú. V tomto školskom roku teda školu začalo navštevovať 320 žiakov v 16 triedach. Oproti predchádzajúcemu školskému roku je to ale pokles o 68 detí. Riaditeľka školy Viera Húšťová, vedenie, učitelia a rodičia chcú ale využiť svoje právo a bojovať za školu ďalej. Faktom je, že podľa (nedávno zrušeného) administratívneho obvodu má v najbližších piatich školských rokov najväčší počet budúcich prvákov v porovnaní s okolitými školami práve táto škola.

Kto robí rozdiely?

Jedna zo štvrtých tried cirkevnej školy v tomto roku ide už na štvrté miesto. Ako prváci sa učili v priestoroch ZŠ na Ul. A. Kmeťa, ako druháci ZŠ na Čapajevovej ul., ako tretiaci ZŠ na Ul. Mudroňa a teraz sa učia v priestoroch ZŠ na Tomášikovej ul. Napriek takému sťahovaniu po celom meste žiadne dieťa z tejto triedy neodchádza, lebo rodičia si vážia cirkevnú školu a jej kvalitnú výchovu.

V tomto školskom roku sa tvrdý oriešok, podarilo ako - tak rozlúsknuť. Ale na obidvoch stranách zostala krivda. Obidve strany sa však snažia o to, aby na danú situáciu nedoplatili deti. „ZŠ A. Bernoláka už dvanásty rok čaká na to, čo zostane. Kto je zodpovedný, že sú dva rôzne pohľady na deti zo štátnych škôl a deti zo ZŠ A. Bernoláka?“ pýtajú sa zástupcovia vedenia školy, učitelia i rodičia.

O tom, či sa predsa len nebude uvažovať o stavbe novej budovy školy, by mali rozhodnúť mestskí poslanci na jednom z najbližších zasadnutí. Celú problematiku ale pravdepodobne vyrieši až čas.

Monika Vajdová

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Môjobchod posilňuje svoju pozíciu v Košickom kraji
 2. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 3. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 4. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 5. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 6. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 7. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 8. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 1. Ako vyzerá inteligentný bytový dom? Tajomstvo je v technológiách
 2. Podporujme imunitu aj vysokočistým beta glukánom
 3. Môjobchod posilňuje svoju pozíciu v Košickom kraji
 4. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 5. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 6. O2 predstavilo novú generáciu O2 Paušálov
 7. Nadácia COOP Jednota podporila Nemocnicu s poliklinikou Brezno
 8. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 14 482
 2. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 248
 3. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 2 988
 4. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 497
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 141
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model 543
 7. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 530
 8. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 495

Blogy SME

 1. Elena Antalová: "Pobavíme še" na nových klamstvách oficiálnych politických uspávačov hadov ešte často krát. Žiaľ, po smiechu býva plač.
 2. Jozef Sitko: Budaj bol môj spoločník a potom konateľ v F. F. PRESS
 3. Jozef Stasík: Ak demokracia a sloboda nezabezpečia prosperitu, prehrajú
 4. Jozef Mikloško: Päť ročných období (nová kniha)
 5. Igor André: Dve poznámky ku „rómskemu Kanaánu“ vo Veľkej Británii
 6. Olívia Lacenová: Spoločnosť Philips sa rozhodla rapídne zvýšiť ziskovosť: Prepustí 6000 zamestnancov
 7. Ján Šeďo: Iba "nový Dzurinda" má šance byť zjednotiteľom.
 8. Jozef Ďanovský: Kult prekonávania sa
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 28 918
 2. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 17 239
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 9 061
 4. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 4 462
 5. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 3 865
 6. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 2 580
 7. Ľudmila Križanovská: Veľká Británia a USA sú najväčšie zlo na svete 2 388
 8. Ján Valchár: Irán, F-16 a vrcholný výkon čečenských bojovníkov 2 327
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 3. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 4. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 5. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 7. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Hádzanári po prestávke naskočili do zápasového kolotoča.

Martinčania sa musia vyrovnať aj so stratou Kristiána Uhriňáka.


14 h
Prónayovský kaštieľ a kúria prejdú rekonštrukciou.

Dedina s filmovou minulosťou si zobrala úver.


15 h
Martinské hokejistky odohrali cez víkend dve vyrovnané stretnutia.

Futbalové zápasy sa rušili jeden po druhom, hokejistky odohrali dve vyrovnané stretnutia. Stolní tenisti Valče vyzvali Čadcu v súboji o prvé miesto tabuľky, florbalisti spoznali prvého finalistu.


5. feb
Workshop o klíčkovaní a fermentovaní navštívilo zatiaľ najviac ľudí.

Naučili sa klíčkovať či fermentovať zeleninu.


5. feb

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Elena Antalová: "Pobavíme še" na nových klamstvách oficiálnych politických uspávačov hadov ešte často krát. Žiaľ, po smiechu býva plač.
 2. Jozef Sitko: Budaj bol môj spoločník a potom konateľ v F. F. PRESS
 3. Jozef Stasík: Ak demokracia a sloboda nezabezpečia prosperitu, prehrajú
 4. Jozef Mikloško: Päť ročných období (nová kniha)
 5. Igor André: Dve poznámky ku „rómskemu Kanaánu“ vo Veľkej Británii
 6. Olívia Lacenová: Spoločnosť Philips sa rozhodla rapídne zvýšiť ziskovosť: Prepustí 6000 zamestnancov
 7. Ján Šeďo: Iba "nový Dzurinda" má šance byť zjednotiteľom.
 8. Jozef Ďanovský: Kult prekonávania sa
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 28 918
 2. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 17 239
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 9 061
 4. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 4 462
 5. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 3 865
 6. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 2 580
 7. Ľudmila Križanovská: Veľká Británia a USA sú najväčšie zlo na svete 2 388
 8. Ján Valchár: Irán, F-16 a vrcholný výkon čečenských bojovníkov 2 327
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 3. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 4. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 5. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 7. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)

Už ste čítali?