Utorok, 3. august, 2021 | Meniny má JergušKrížovkyKrížovky

Ukrivdených je viac

Poslanci martinského parlamentu majú v rukách „h

Sklamanie nad rozhodnutím primátora Martin Stanislava Bernáta o tom, že Základnej škole na Tomášikovej ulici povolil otvoriť prvý ročník, aj napriek rozhodnutiu bývalého zriaďovateľa (okresného úradu) o útlme, vyjadril riaditeľ Základnej cirkevnej školy Antona Bernoláka v Martine Ján Chabada. Škola, ktorej zriaďovateľom je rímskokatolícka cirkev, už jedenásť rokov prechádza po kľukatom chodníku problémov, z ktorých stále nenachádza východisko. Nemá vlastnú budovu, vlastné miesto vo veľkom meste, a teda ani vo svete vzdelania. A počet detí, ktorých rodičia majú záujem o vyučovanie v nej, neustále stúpa.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako sa to začalo

V blížiacom sa školskom roku nastúpilo do prvého ročníka ZCŠ A. Bernoláka 33 detí. Okrem nich sa prihlásilo do vyšších tried 34 ďalších žiakov. Stúpol teda aj počet tried zo štrnástich v predchádzajúcom školskom roku na 16. Začiatok školského roka bol pre školu aj o to smutnejší, že cez prázdniny zomrela dlhoročná riaditeľka školy Magdaléna Jelínková. Neustále hľadala spôsoby, aby mohla ZCŠ pôsobiť za rovnakých podmienok ako hociktorá štátna škola, v jednej budove, s vhodnými priestormi pre učiteľov i žiakov.

Brány ZCŠ A. Bernoláka sa prvýkrát otvorili 2. septembra 1991. Už vtedy bola úplnou základnou školou s 213 žiakmi v ôsmich triedach. Odbor školstva, mládeže a telesnej výchovy Okresného úradu v Martine vtedy prisľúbil, že sa pousiluje uvoľniť pre jej potreby funkčnú budovu školy v tej časti mesta, kde je menší počet detí a kde sa nachádza viac škôl.

Skryť Vypnúť reklamu

V prvom školskom roku sa žiaci učili na dvoch miestach v meste. Prvý ročník sa vyučoval v bývalej dvojtriednej Materskej škole na Ul. A. Kmeťa, druhý v budove Osobitnej školy na Bernolákovej ulici. V školskom roku 1992/93 sa do prvého ročníka prihlásilo až 38 žiakov. Keďže škola nemala nové priestory, počas prázdnin svojpomocne postavili pomocou drevených priečok na chodbe osobitnej školy dve triedy. V školskom roku 1998/99 bola priestorová situácia školy už katastrofálna. 12 tried vyučovalo v troch vzdialených školách - v priestoroch ZŠ na Čapajevovej ulici, ZŠ na Ul. A. Kmeťa a ZŠ na Mudroňovej ulici. Tento stav nám vylíčil dekan Róbert Krajčík, zástupca zriaďovateľa cirkevnej školy.

Hľadanie

vhodného objektu

20. februára 2001 sa zástupcovia rodičov, vedenie školy i zástupca zriaďovateľa cirkevnej školy zúčastnili na rokovaní s prednostom OÚ v Martine o riešení priestorových problémov školy v dôsledku dostavby ZŠ na Ulici A. Stodolu v Martine – Záturčí. Dohodli sa na postupnom prirodzenom prechode tried cirkevnej ZŠ A. Bernoláka do budovy jednej školy – na Tomášikovej ulici v Martine. Postupné premiestňovanie sa zdôvodnilo nepriaznivým demografickým vývojom i ekonomickými - finančnými dôvodmi. 15. mája minulého roku sa konalo pracovné stretnutie vedúcej Oddelenia školstva, mládeže a telesnej kultúry Okresného úradu v Martine Ľubice Schafferovej so zástupcami okresného úradu, mestského úradu, ZŠ A. Bernoláka a ZŠ na Tomášikovej ul. Na základe monitoringu kapacitného vyťaženia ZŠ mesta Martin sa na stretnutí rozhodlo postupne prideliť pre výchovno-vyučovacie účely žiakov ZŠ A. Bernoláka triedy ZŠ Tomášikovej ul. O tri dni neskôr sa stretli zástupcovia uvedených škôl, OÚ, MÚ na ZŠ Tomášikovej ul. Upresnili tu pridelenie niektorých priestorov školy ZCŠ od 1. septembra 2001.

Skryť Vypnúť reklamu

Začiatkom novembra 2001 sa na rokovaní na OÚ zúčastnil aj zriaďovateľ školy biskup Rudolf Baláž. Tu sa definitívne určilo postupné pridelenie priestorov ZŠ na Tomášikovej ul. pre potreby ZCŠ A. Bernoláka. Vedúca odboru školstva Ľubica Schafferová 21. decembra 2001 podpísala rozhodnutie o nových školských obvodoch s platnosťou od 1. januára tohto roku. Zároveň zrušila obvod ZŠ na Tomášikovej ul.

Nový zriaďovateľ

Po 1. júli tohoto roku, kedy zo zákona o prechode pôsobnosti z orgánov štátnej správy na obce a na vyššie územné celky prešiel výkon štátnej správy z okresného úradu na mesto Martin, sa ale od daných dohovorov prekvapivo upustilo. 17. júla sa stretol primátor Stanislav Bernát s vedením obidvoch škôl. ZŠ na Tomášikovej ul. neprestávala bojovať o svoju existenciu, ZŠ A. Bernoláka o priestory. S. Bernát sa k danému stretnutiu vyjadril: „Okresný úrad na jednej strane vydal zriaďovaciu listinu pre plnoorganizovanú školu, na druhej strane jej zrušil administratívny obvod. A to si predsa protirečí. Pýtal som sa Milana Ftáčnika, ktorý mi povedal, že administratívny obvod zo zákona nemôžeme zrušiť. Okrem toho v rámci mesta si môžu rodičia predsa dať svoje dieťa na akúkoľvek školu. Škola má predsa plnú právnu subjektivitu a ja jej ju nebudem brať. Život ukáže, ako sa tá škola bude vyvíjať, akých bude mať pedagógov. Nevidím preto žiadny dôvod, aby ZŠ na Tomášikovej ul. neotvorila prvý ročník.“

V júli sa teda zainteresovaní dohodli na tom, že ZŠ na Tomášikovej ul. uvoľní ZCŠ najmenej dve triedy, ďalšie sa budú postupne uvoľňovať, ako bude cirkevná škola potrebovať. Primátor sa ďalej vyjadril, že najlepšie riešenie vidí v postavení novej budovy pre cirkevnú školu. Navrhol aj miesto – vedľa katolíckeho kostola na Severe. „Treba to vidieť ako spoločenskú objednávku. Veď tam nechodia deti len z mesta, ale z celého okresu a možno budú aj z troch. Mesto zo svojho rozpočtu školstvo podrží.“

Zamotané ako uzol

Róbert Krajčík má na to iný názor: „ Nová budova školy stojí okolo 150 až 200 miliónov korún. Celých jedenásť rokov sa cirkevná škola mohla cítiť ukrivdená nedostatočnými priestormi a teraz chce­me ukrivdiť ostatným školám? My budeme mať novú budovu a oni budú v starých? Veď, ak sa bude investovať do výstavby, tak neostane na opravu a zveľadenie existujúcich školských budov? Čo sa bude robiť s budovami školy, ktoré určite postupne pre nedostatok žiakov nebudú môcť všetky fungovať? Prečo odťahovať riešenie na ďalšie roky, keď sa už riešenie našlo?“

Podľa rozhodnutia bývalého zriaďovateľa odboru školstva, mládeže a telesnej kultúry Okresného úradu v Martine mala ísť teda ZŠ na Tomášikovej ulici do postupného útlmu. Z toho dôvodu vyšiel začiatkom roku aj zákaz zápisu žiakov do prvých ročníkov a zároveň zrušil obvod tejto základnej školy. Proti tomuto rozhodnutiu bolo nielen vedenie školy, ale aj združenie rodičov a priateľov školy, ktorí zorganizovali petíciu i stretnutia s predstaviteľmi okresného úradu a mesta Martin. Napriek tomu na školu prichádzali žiadosti rodičov o prijatie detí do prvých ročníkov, hoci boli deti na zápise na iných školách.

Presun kompetencií v oblasti školstva pod samosprávu 1. júla, ale situáciu zmenil. Do prvého ročníka predsa len žiaci nastúpili. Sú to hlavne deti, ktorých súrodenci túto školu už navštevujú. V tomto školskom roku teda školu začalo navštevovať 320 žiakov v 16 triedach. Oproti predchádzajúcemu školskému roku je to ale pokles o 68 detí. Riaditeľka školy Viera Húšťová, vedenie, učitelia a rodičia chcú ale využiť svoje právo a bojovať za školu ďalej. Faktom je, že podľa (nedávno zrušeného) administratívneho obvodu má v najbližších piatich školských rokov najväčší počet budúcich prvákov v porovnaní s okolitými školami práve táto škola.

Kto robí rozdiely?

Jedna zo štvrtých tried cirkevnej školy v tomto roku ide už na štvrté miesto. Ako prváci sa učili v priestoroch ZŠ na Ul. A. Kmeťa, ako druháci ZŠ na Čapajevovej ul., ako tretiaci ZŠ na Ul. Mudroňa a teraz sa učia v priestoroch ZŠ na Tomášikovej ul. Napriek takému sťahovaniu po celom meste žiadne dieťa z tejto triedy neodchádza, lebo rodičia si vážia cirkevnú školu a jej kvalitnú výchovu.

V tomto školskom roku sa tvrdý oriešok, podarilo ako - tak rozlúsknuť. Ale na obidvoch stranách zostala krivda. Obidve strany sa však snažia o to, aby na danú situáciu nedoplatili deti. „ZŠ A. Bernoláka už dvanásty rok čaká na to, čo zostane. Kto je zodpovedný, že sú dva rôzne pohľady na deti zo štátnych škôl a deti zo ZŠ A. Bernoláka?“ pýtajú sa zástupcovia vedenia školy, učitelia i rodičia.

O tom, či sa predsa len nebude uvažovať o stavbe novej budovy školy, by mali rozhodnúť mestskí poslanci na jednom z najbližších zasadnutí. Celú problematiku ale pravdepodobne vyrieši až čas.

Monika Vajdová

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 2. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 3. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 4. Čítajte SME.sk na viacerých zariadeniach
 5. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 6. Slovensko v tieni tureckého polmesiaca
 7. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 8. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 9. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 10. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 1. Dekarbonizácia má byť súčasťou moderných dodávateľských vzťahov
 2. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 3. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 4. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 5. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 6. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 7. Čítajte SME.sk na viacerých zariadeniach
 8. Slovensko v tieni tureckého polmesiaca
 9. Môže pivo spojiť Prešov s Veľkým Šarišom?
 10. Vodného slalomára privítal doma aj jeho hlavný partner BILLA
 1. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 5 408
 2. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 5 028
 3. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 963
 4. Jeden deň na Bratislavu nestačí 3 864
 5. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 3 611
 6. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova 3 594
 7. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy 3 153
 8. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 2 846
 9. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 2 615
 10. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách? 2 040
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Sú motoristi, ktorí spomalia, ale sú aj takí, čo radar nerešpektujú.


5 h
Popri železničnej stanici v Martine sa vybuduje aj chodník.

Súčasťou tohto projektu budú okrem dvoch zastávok MHD a takmer 100 m dlhého a 2 metre širokého chodníka zo zámkovej dlažby aj dva nové bezbariérové priechody pre chodcov s bezpečnostným nasvietením.


5 h
Relácia MY Športujeme denne prináša dynamický prehľad športových aktualít, exkluzívne rozhovory a aj rady a tipy nielen pre športovcov.

Dozviete sa aj to, aký úspech dosiahla v Turecku mladá triatlonistka, bývalý hádzanársky reprezentant prezradil viac o stave našej hádzanej a pozrieme sa aj na ďalšie zaujímavé novinky zo sveta športu


6 h
Matica slovenská v Martine.

Matica slovenská odhalí v stredu v Martine bustu slovenského politika Alexandra Dubčeka pri príležitosti 100. výročia jeho narodenia.


TASR 19 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Už ste čítali?