Ukrivdených je viac

Poslanci martinského parlamentu majú v rukách „h

Sklamanie nad rozhodnutím primátora Martin Stanislava Bernáta o tom, že Základnej škole na Tomášikovej ulici povolil otvoriť prvý ročník, aj napriek rozhodnutiu bývalého zriaďovateľa (okresného úradu) o útlme, vyjadril riaditeľ Základnej cirkevnej školy Antona Bernoláka v Martine Ján Chabada. Škola, ktorej zriaďovateľom je rímskokatolícka cirkev, už jedenásť rokov prechádza po kľukatom chodníku problémov, z ktorých stále nenachádza východisko. Nemá vlastnú budovu, vlastné miesto vo veľkom meste, a teda ani vo svete vzdelania. A počet detí, ktorých rodičia majú záujem o vyučovanie v nej, neustále stúpa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa to začalo

V blížiacom sa školskom roku nastúpilo do prvého ročníka ZCŠ A. Bernoláka 33 detí. Okrem nich sa prihlásilo do vyšších tried 34 ďalších žiakov. Stúpol teda aj počet tried zo štrnástich v predchádzajúcom školskom roku na 16. Začiatok školského roka bol pre školu aj o to smutnejší, že cez prázdniny zomrela dlhoročná riaditeľka školy Magdaléna Jelínková. Neustále hľadala spôsoby, aby mohla ZCŠ pôsobiť za rovnakých podmienok ako hociktorá štátna škola, v jednej budove, s vhodnými priestormi pre učiteľov i žiakov.

Brány ZCŠ A. Bernoláka sa prvýkrát otvorili 2. septembra 1991. Už vtedy bola úplnou základnou školou s 213 žiakmi v ôsmich triedach. Odbor školstva, mládeže a telesnej výchovy Okresného úradu v Martine vtedy prisľúbil, že sa pousiluje uvoľniť pre jej potreby funkčnú budovu školy v tej časti mesta, kde je menší počet detí a kde sa nachádza viac škôl.

SkryťVypnúť reklamu

V prvom školskom roku sa žiaci učili na dvoch miestach v meste. Prvý ročník sa vyučoval v bývalej dvojtriednej Materskej škole na Ul. A. Kmeťa, druhý v budove Osobitnej školy na Bernolákovej ulici. V školskom roku 1992/93 sa do prvého ročníka prihlásilo až 38 žiakov. Keďže škola nemala nové priestory, počas prázdnin svojpomocne postavili pomocou drevených priečok na chodbe osobitnej školy dve triedy. V školskom roku 1998/99 bola priestorová situácia školy už katastrofálna. 12 tried vyučovalo v troch vzdialených školách - v priestoroch ZŠ na Čapajevovej ulici, ZŠ na Ul. A. Kmeťa a ZŠ na Mudroňovej ulici. Tento stav nám vylíčil dekan Róbert Krajčík, zástupca zriaďovateľa cirkevnej školy.

Hľadanie

vhodného objektu

20. februára 2001 sa zástupcovia rodičov, vedenie školy i zástupca zriaďovateľa cirkevnej školy zúčastnili na rokovaní s prednostom OÚ v Martine o riešení priestorových problémov školy v dôsledku dostavby ZŠ na Ulici A. Stodolu v Martine – Záturčí. Dohodli sa na postupnom prirodzenom prechode tried cirkevnej ZŠ A. Bernoláka do budovy jednej školy – na Tomášikovej ulici v Martine. Postupné premiestňovanie sa zdôvodnilo nepriaznivým demografickým vývojom i ekonomickými - finančnými dôvodmi. 15. mája minulého roku sa konalo pracovné stretnutie vedúcej Oddelenia školstva, mládeže a telesnej kultúry Okresného úradu v Martine Ľubice Schafferovej so zástupcami okresného úradu, mestského úradu, ZŠ A. Bernoláka a ZŠ na Tomášikovej ul. Na základe monitoringu kapacitného vyťaženia ZŠ mesta Martin sa na stretnutí rozhodlo postupne prideliť pre výchovno-vyučovacie účely žiakov ZŠ A. Bernoláka triedy ZŠ Tomášikovej ul. O tri dni neskôr sa stretli zástupcovia uvedených škôl, OÚ, MÚ na ZŠ Tomášikovej ul. Upresnili tu pridelenie niektorých priestorov školy ZCŠ od 1. septembra 2001.

SkryťVypnúť reklamu

Začiatkom novembra 2001 sa na rokovaní na OÚ zúčastnil aj zriaďovateľ školy biskup Rudolf Baláž. Tu sa definitívne určilo postupné pridelenie priestorov ZŠ na Tomášikovej ul. pre potreby ZCŠ A. Bernoláka. Vedúca odboru školstva Ľubica Schafferová 21. decembra 2001 podpísala rozhodnutie o nových školských obvodoch s platnosťou od 1. januára tohto roku. Zároveň zrušila obvod ZŠ na Tomášikovej ul.

Nový zriaďovateľ

Po 1. júli tohoto roku, kedy zo zákona o prechode pôsobnosti z orgánov štátnej správy na obce a na vyššie územné celky prešiel výkon štátnej správy z okresného úradu na mesto Martin, sa ale od daných dohovorov prekvapivo upustilo. 17. júla sa stretol primátor Stanislav Bernát s vedením obidvoch škôl. ZŠ na Tomášikovej ul. neprestávala bojovať o svoju existenciu, ZŠ A. Bernoláka o priestory. S. Bernát sa k danému stretnutiu vyjadril: „Okresný úrad na jednej strane vydal zriaďovaciu listinu pre plnoorganizovanú školu, na druhej strane jej zrušil administratívny obvod. A to si predsa protirečí. Pýtal som sa Milana Ftáčnika, ktorý mi povedal, že administratívny obvod zo zákona nemôžeme zrušiť. Okrem toho v rámci mesta si môžu rodičia predsa dať svoje dieťa na akúkoľvek školu. Škola má predsa plnú právnu subjektivitu a ja jej ju nebudem brať. Život ukáže, ako sa tá škola bude vyvíjať, akých bude mať pedagógov. Nevidím preto žiadny dôvod, aby ZŠ na Tomášikovej ul. neotvorila prvý ročník.“

V júli sa teda zainteresovaní dohodli na tom, že ZŠ na Tomášikovej ul. uvoľní ZCŠ najmenej dve triedy, ďalšie sa budú postupne uvoľňovať, ako bude cirkevná škola potrebovať. Primátor sa ďalej vyjadril, že najlepšie riešenie vidí v postavení novej budovy pre cirkevnú školu. Navrhol aj miesto – vedľa katolíckeho kostola na Severe. „Treba to vidieť ako spoločenskú objednávku. Veď tam nechodia deti len z mesta, ale z celého okresu a možno budú aj z troch. Mesto zo svojho rozpočtu školstvo podrží.“

Zamotané ako uzol

Róbert Krajčík má na to iný názor: „ Nová budova školy stojí okolo 150 až 200 miliónov korún. Celých jedenásť rokov sa cirkevná škola mohla cítiť ukrivdená nedostatočnými priestormi a teraz chce­me ukrivdiť ostatným školám? My budeme mať novú budovu a oni budú v starých? Veď, ak sa bude investovať do výstavby, tak neostane na opravu a zveľadenie existujúcich školských budov? Čo sa bude robiť s budovami školy, ktoré určite postupne pre nedostatok žiakov nebudú môcť všetky fungovať? Prečo odťahovať riešenie na ďalšie roky, keď sa už riešenie našlo?“

Podľa rozhodnutia bývalého zriaďovateľa odboru školstva, mládeže a telesnej kultúry Okresného úradu v Martine mala ísť teda ZŠ na Tomášikovej ulici do postupného útlmu. Z toho dôvodu vyšiel začiatkom roku aj zákaz zápisu žiakov do prvých ročníkov a zároveň zrušil obvod tejto základnej školy. Proti tomuto rozhodnutiu bolo nielen vedenie školy, ale aj združenie rodičov a priateľov školy, ktorí zorganizovali petíciu i stretnutia s predstaviteľmi okresného úradu a mesta Martin. Napriek tomu na školu prichádzali žiadosti rodičov o prijatie detí do prvých ročníkov, hoci boli deti na zápise na iných školách.

Presun kompetencií v oblasti školstva pod samosprávu 1. júla, ale situáciu zmenil. Do prvého ročníka predsa len žiaci nastúpili. Sú to hlavne deti, ktorých súrodenci túto školu už navštevujú. V tomto školskom roku teda školu začalo navštevovať 320 žiakov v 16 triedach. Oproti predchádzajúcemu školskému roku je to ale pokles o 68 detí. Riaditeľka školy Viera Húšťová, vedenie, učitelia a rodičia chcú ale využiť svoje právo a bojovať za školu ďalej. Faktom je, že podľa (nedávno zrušeného) administratívneho obvodu má v najbližších piatich školských rokov najväčší počet budúcich prvákov v porovnaní s okolitými školami práve táto škola.

Kto robí rozdiely?

Jedna zo štvrtých tried cirkevnej školy v tomto roku ide už na štvrté miesto. Ako prváci sa učili v priestoroch ZŠ na Ul. A. Kmeťa, ako druháci ZŠ na Čapajevovej ul., ako tretiaci ZŠ na Ul. Mudroňa a teraz sa učia v priestoroch ZŠ na Tomášikovej ul. Napriek takému sťahovaniu po celom meste žiadne dieťa z tejto triedy neodchádza, lebo rodičia si vážia cirkevnú školu a jej kvalitnú výchovu.

V tomto školskom roku sa tvrdý oriešok, podarilo ako - tak rozlúsknuť. Ale na obidvoch stranách zostala krivda. Obidve strany sa však snažia o to, aby na danú situáciu nedoplatili deti. „ZŠ A. Bernoláka už dvanásty rok čaká na to, čo zostane. Kto je zodpovedný, že sú dva rôzne pohľady na deti zo štátnych škôl a deti zo ZŠ A. Bernoláka?“ pýtajú sa zástupcovia vedenia školy, učitelia i rodičia.

O tom, či sa predsa len nebude uvažovať o stavbe novej budovy školy, by mali rozhodnúť mestskí poslanci na jednom z najbližších zasadnutí. Celú problematiku ale pravdepodobne vyrieši až čas.

Monika Vajdová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  2. Čo majú spoločné roboty s legom? Prekvapivo veľa
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 18 811
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 904
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 4 619
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 3 491
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 847
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 793
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 1 843
  8. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 1 808
  1. Ivan Drozdy: Masívny výpadok elektriny v Česku 4. júla 2025: Analýza príčin a dopadov
  2. Eva Záhorská: Vlny horúčav a invázne organizmy
  3. Marcel Rebro: Ako chutí ruský mier? Po obuškoch.
  4. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie!
  5. Ľubica Adamková: Gaslighting: Keď uveríš, že tvoja pravda je lož
  6. Branislav Hláčik: Superpozícia 7
  7. Ľubica Adamková: Spotrebné dane a spotrebované duše
  8. Ľubor Šešera: Najkrajšie bicyklovanie v Rakúsku (pre lenivých) - 1. časť
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 26 777
  2. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 23 460
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 18 551
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 11 083
  5. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 10 425
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 806
  7. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 6 590
  8. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 5 926
  1. Marcel Rebro: Ako chutí ruský mier? Po obuškoch.
  2. Věra Tepličková: Na Devíne sláva bola, ušlo sa vám kúsok z vola?
  3. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  4. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  5. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  6. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  7. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  8. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Cestovanie s deťmi po Slovensku býva samo o sebe výzvou. Keď si s rodinou naplánujete výlet vlakom a akurát sa v tom čase pritrafí výluka na trati, môže to vyzerať ako recept na zmarené plány.


1

Takto si ju môžete spríjemniť a perfektne užiť.


Žabokreky sa v tabuľke posunuli smerom nahor.

Futbalisti Žabokriek prežili sezónu ako na hojdačke, asi najlepšie im vyšiel záver súťaže.


Chodník okolo jazera sa za posledné roky rozpadol.

Domáci vyhlásili na záchranu zbierku.


  1. Ivan Drozdy: Masívny výpadok elektriny v Česku 4. júla 2025: Analýza príčin a dopadov
  2. Eva Záhorská: Vlny horúčav a invázne organizmy
  3. Marcel Rebro: Ako chutí ruský mier? Po obuškoch.
  4. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie!
  5. Ľubica Adamková: Gaslighting: Keď uveríš, že tvoja pravda je lož
  6. Branislav Hláčik: Superpozícia 7
  7. Ľubica Adamková: Spotrebné dane a spotrebované duše
  8. Ľubor Šešera: Najkrajšie bicyklovanie v Rakúsku (pre lenivých) - 1. časť
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 26 777
  2. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 23 460
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 18 551
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 11 083
  5. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 10 425
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 806
  7. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 6 590
  8. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 5 926
  1. Marcel Rebro: Ako chutí ruský mier? Po obuškoch.
  2. Věra Tepličková: Na Devíne sláva bola, ušlo sa vám kúsok z vola?
  3. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  4. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  5. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  6. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  7. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  8. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho

Už ste čítali?