Verejnoprospešné práce sme nechali zhodnotiť starostov aj kompetentný úrad
Verejnoprospešné práce sú jedným z riešení zníženia miery nezamestnanosti. Niektorí to považujú za drahú pracovnú silu. Iní sú radi, že spravia kus užitočnej roboty pri zveľaďovaní obce. Starostovia sú spokojní, lebo verejnoprospešné práce pomohli, aby boli obce čistejšie a opravili sa verejné budovy, pokosili trávniky a niektoré kolektívy zvládli aj jednoduchšie stavebné práce. Samozrejme, veľa záleží od toho, ako ten-ktorý „vepepečkár“, pristupuje k práci. V súvislosti so spomínanou problematikou sme oslovili niekoľko starostov turčianskych obcí a riaditeľku Okresného úradu práce v Martine Boženu Igliarovú.
„Hodnotenie efektívnosti verejnoprospešných prác treba vziať zo širšieho hľadiska. V obciach sa snažíme do nich zapájať najmä dlhodobo nezamestnaných. Aktivizujeme týchto ľudí, aby boli schopní opäť začať pracovať. Treba za tým vidieť nielen hodnotu vykonanej práce, ale aj hodnotu človeka. Mnohí verejnoprospešní pracovníci sa opäť zamestnajú, čo znamená, že sa u nich vytvoril vzťah k práci. Keby sme s nimi nič nerobili zostali by v sociálnej sieti, čo nechceme. Pracovné výkony týchto pracovníkov, keďže ide často o starších ľudí, nie sú také vysoké, ako u mladého človeka. Podľa mňa treba aj s takýmito ľuďmi pracovať. Možnože, keby obce dostali tieto peniaze na voľné použitie, boli by verejnoprospešné práce iné, ale nám ide najmä o človeka. Spolupráca so starostami sa v posledných rokoch veľmi zlepšila. Ak sa vyskytli probôlémy, prediskutovali sme ich spoločne s nimi a vždy sme sa dohodli.
V Martinskom okrese bolo vytvorených 243 pracovných miest na základe paragrafu 91, čo sú verejnoprospešné práce, na ktoré vyplatil na základe dohody Národný úrad práce 9,5 mil. K 31. júlu sme vyplatili viac ako 3 milióny korún a na základe paragrafu 91a bolo dohodnutých 149 pracovných miest pre dlhodobo evidovaných nezamestnaných pre ktorých sme vyplatili sumu 2,85 milióna korún. K 31. júlu bolo vyplatených 565 tisíc korún.
Starostovia turčianskych obcí hodnotili verejnoprospešné práce pozitívne najmä z hľadiska zveľadenia životného prostredia a obecného majetku. Starosta Hornej Štubne Ján Šarlina nám povedal, že práca verejnoprospešných pracovníkov nie je precennená, skôr podcenená, ale nespokojný bol s tým, že sa VPP rozbiehajú veľmi neskoro. Sučiansky starosta Milan Rybár bol tiež spokojný s s prácou, ktorú vykonali verejnoprospešní pracovníci. Spokojnejší by bol, keby s tými, ktorí sa osvedčili a chcú pracovať, mohli predlžovať zmluvu a s tými, ktorý prevažnú časť pracovného času strávia ako práceneschopní, sa mohli rozlúčiť. Starosta Turčianskej Štiavničky Peter Očka nám povedal, že by privítal, ak by si mohli starostovia vybrať nezamestnaných na verejnoprospešné práce na celé volebné obdobie. Osvedčený pracovný tím je podľa neho na nezaplatenie. Takmer všetci starostovia, ktorých sme oslovili sa zhodli na tom, že ak nie je iné východisko zníženia nezamestnanosti, treba, aby obce využívali aj verejnoprospešné práce. Určite by ale bolo lepšie, keby sa na Slovensku darilo znižovať nezamestnanosť aj vo výrobnej sfére.(gg)