Nedeľa, 28. máj, 2023 | Meniny má Viliam

Umenie harmónie

Na Slovensku zatiaľ zrkadlové vojny nevedieme

Chaos, zmena, rýchlosť, to sú ekvivalenty typické pre súčasnosť. Napriek tomu azda každý túži po harmónii, zdraví a šťastí. Možno aj preto sa čoraz viac v našich zemepisných šírkach stretávame s nadšencami starého čínskeho umenia feng šuej. Je o tom, že ak zharmonizujeme a dáme do poriadku svoje okolie, zmení sa k lepšiemu aj náš život a naše zdravie. Stretli sme sa s Ivetou Hlaváčikovou, ktorej sa aj vďaka feng šuej začal nový život. V jej byte sa človek cíti akosi inak, pokojnejšie, nedolieha naňho vonkajší zhon. To, čo vytvorila, je veľmi útulné. Všetko pôsobí, akoby tu malo svoje prirodzené miesto a prirodzene navádza k pokoju.

SkryťVypnúť reklamu

Takže, ako nájsť harmóniu?

Tú treba najskôr hľadať v sebe a potom v prostredí, v ktorom žijeme. Keď niekto zariaďuje kanceláriu a zakryje si výhľad na prichádzajúcich, automaticky nevie, čo sa okolo neho deje. Niekto môže niečo robiť za jeho chrbtom, nie je úprimný a podobne. Vlastne už to nie je harmonické, niečo tam nie je v poriadku. Človek z toho prostredia uteká, je chorý, nedarí sa mu. Hľadá možnosť, ako odtiaľ uniknúť. Feng šuej upriamuje pozornosť človeka na to, aby vedel sám nájsť príčinu svojich problémov. Keď sa cíti dobre doma alebo v práci, tak má aj dobré výsledky. Keď ich nemá, tak hľadá možnosti ako uniknúť.

Poraďme teda ľuďom

Prvé, čo nepôsobí harmonicky, je, keď máme doma neporiadok. Preto sa odporúča zbaviť sa starých a pokazených vecí, lebo človek, ktorý ich zhromažďuje, má starosti, ťažko sa mu získavajú peniaze, viazne komunikácia a pod. Feng šuej delí priestor do deviatich zón. Sú orientované podľa svetových strán a podľa vstupu do miestnosti. (Pozri plánik.) Jednotka znamená obchod, kariéru, vzťahy. Dvojka lásku a manželstvo, vzťah k iným ľuďom a partnerom. Trojka zdravie, spokojnosť, rodinu a vzťah k ľuďom, ktorí nás niečo naučili. Štvorka peniaze, bohatstvo a úspech, ale aj sebavedomie a obohacujúce skúsenosti. Päťka je centrom šťastia, centrom životnej sily a centrom tela. Šestka je zónou cestovania, priateľov, ale aj náhodných stretnutí. Sedmička - tvorivosti a detí. Ľudia tu môžu nachádzať impulzy ku kreativite. Osmička je zónou vzdelávania, vedomostí, hlbokého vnútorného poznania a daru intuície. Deviatka - to je sláva, proces vnútornej zrelosti a svetoznámosť.

SkryťVypnúť reklamu

Čo máme teda urobiť,

ak máme v jednotlivých

fenoménoch života problémy?

Jednotka je veľmi významná pre rodinu, ak je tam vstup do miestnosti. Znamená tiež životné poslanie. Takže, ako si človek vyzdobí vchod do miestnosti, tak vyzerá jeho život. Ak vám chýbajú peniaze, tak treba do zóny peňazí, podľa feng šuej, položiť hnedý kvetináč s červenou mašľou. Kvet v ňom by mal byť živý s okrúhlymi listami, ktoré sa často menia (napr. filodendrón). Tí, čo majú radi čínske tradície, si tam môžu položiť čínske mince, trojnohú žabu, korytnačku (aj živú), draka s korytnačkou. Bohatstvo ale nie je len bohatstvom hmotného majetku či peňazí.. Môže posilňovať hojnosť a blahodarnosť všetkého – aj ducha. Všetky symboly ponúkajú vonkajšie a vnútorné naplnenie. Človek môže byť bohatým aj inak. Ak je v zóne peňazí neporiadok, prichádzajú zdravotné problémy v podobe bolestí chrbtice, nôh, problémy s trávením a prechladnutie. Ak chýba človeku láska, alebo sa mu nedarí vo vzťahoch s ľuďmi, tak by si mal do zóny lásky položiť dva delfíny alebo dve svadobné fotky alebo dva iné romantické predmety. Dobré je tiež položiť tam niečo červené alebo ružové, prípadne fotky kolegov. Ak chcete mať k nim dobrý vzťah, sem – tam sa na nich usmejte, možno sa situácia zmení. Farba zdravia a rodiny je modrá a zelená. Pokiaľ je v tejto zóne neporiadok alebo zlé osvetlenie, znamená to konflikty. Do tejto zóny patria kvety, bylinky, obrázky s bylinkami a ovocím, rodinné fotky, obraz človeka, na ktorého sa hneváme. Ale aj symboly dlhovekosti, napríklad vidlochvost. Aké sú korene minulosti, podľa toho je aj úroda. To znamená, že ak nás neučili zdravému spôsobu života, podľa toho sa aj cítime.

SkryťVypnúť reklamu

Do zóny vzdelania je dobré umiestniť knižnicu, detskú izbu alebo kúpeľňu. „Keď som sa do môjho bytu nasťahovala,„ hovorí I. Hlaváčiková, „a keď som prerobila značne zdevastovanú kúpeľňu, ktorá sa v tejto zóne nachádza, tak som našla letáčik na kurz feng šuej. V zóne peňazí som si každý večer pálila sviečku a pomerne ľahko som zohnala peniaze na to, aby som školenie absolvovala. Všetko so všetkým súvisí.„ Zharmonizovaním jednotlivých zón, vraj, môžeme pomôcť aj svojmu zdraviu. Každá zóna, kde je sústavne neporiadok, môže vyvolávať aj choroby. Napríklad problémy so zlatou žilou sú typická pre problémy v oblasti obchodu a vzťahov. Problémy so žalúdkom a kožné choroby súvisia s problémami v lásky a manželstve, prechladnutie a problémy s chrbticou znamenajú spravidla aj „neporiadok„ vo fenoméne peňazí a úspechu. Choroby pečene sú spojené s oblasťou zdravia a rodiny. Kĺby bolia, keď nie je zharmonizovaná oblasť vzdelávania. Na sennú nádchu a očné problémy vplýva sláva a pôsobenie na verejnosti, na bedrové kĺby a panvu úspechy a neúspechy v tvorivosti a u detí. Ak máte migrénu, určite máte zapratanú oblasť cestovania.

V našich obchodoch už dostať kúpiť čínske zrkadielka

Čínske zrkadielka sú veľmi dôležité na otrávené šípy. Každý roh, každá hrana nábytku a stien - všetko špicaté tvorí šípy. Aby nezranili človeka, tak sa odrážajú zrkadielkami, aby energia mohla prúdiť v priestore. Zrkadielka sa dajú použiť aj v exteriéri. V Číne, keď sa jeden zo susedov bráni odrazom zrkadiel, tak sa bráni aj ten, ktorého dom „otrávené“ šípy vysiela. A vznikajú, tzv., zrkadlové vojny.

Ako je na tom podľa feng šuej nové martinské námestie?

I. Hlaváčiková: „Myslím si, že námestím bude prechádzať veľa ľudí, ale málokto sa pristaví, ak tam nebude viac stromov a terás, farieb, ktoré ich budú k tomu „nútiť„. To je jeden z mála spôsobov, ako ľudí na pešej zóne zastaviť. Naše námestie je ako dlhá chodba, ktorá je prázdna a deprimujúca. Pozitívna energia, ktorá sem prúdi, sa nemôže zastaviť a ani sa spomaliť, ujde preč. Preto sa tu ľudia nezastavia. Tým, že sa do chodby dajú koberce, kvety a obrázky na stenu cítime sa príjemnejšie, keď ňou prechádzame. Upúta. A tak je to aj s naším námestím. Obávam sa, že aj sklenený objekt Milénium bude asi prázdny. Z hľadiska feng šuej je problémom jeho situovanie priamo do centra, teda do miesta šťastia a životnej sily. Centrum by malo byť prázdne. Ak chce privábiť návštevníkov, musí niečím upútať, napríklad jasnými farbami a živými kvetmi. Fontánky – gejzíry pri budove Matice slovenskej sú tiež, z hľadiska starého čínskeho umenia, na nesprávnom mieste. Feng šuej totiž používa filozofiu piatich prvkov, ktoré sú v prírode. Sú to: kov, oheň, zem, voda, drevo. Jeden s druhým súvisí a všetky na seba nadväzujú. Číňania veria, že všetko vo vesmíre náleží k jednému z týchto elementov. Predstavujú päť rôznych spôsobov, ktorými sa prejavuje energia. Prvky za sebou nasledujú v pevnej postupnosti. Drevo horí, vytvára oheň. Keď oheň dohorí vzniká popol, teda zem. Zo zeme získavame kov, zlato, striebro a pod. Z každého kovu, ktorý sa roztaví, vzniká tekutina, ktorá symbolizuje vodu. Tá vyživuje drevo rastliny a dáva im rásť. Výsledkom je nekonečný kolobeh energie. Podľa svetových strán má byť prvok ohňa na severnej strane. Voda (fontány) zahasí oheň. Dynamika tejto strany nebude taká povzbudená, energia nebude využitá. Fontány sa budú často kaziť. Skôr by sa mali, podľa feng šuej, vymeniť s „Jánošíkom„ na opačnej strane centra Martina. Bolo by to harmonickejšie a ľudia by sa tam možno lepšie cítili. Je to oblasť vody a zároveň je to zóna obchodu, kariéry a vzťahov medzi ľuďmi...„

Feng šuej a sídliská v Martine?

Podľa tohto umenia zle pôsobia tie, ktoré sú spustošené a neobývané, ktoré majú chátrajúce domy, kde veľa ľudí nechodí. Sú postrachom. Výstavba miest a sídlisk v Číne je spätá priamo s prírodou. Čínski architekti sa najprv pozerajú na okolie a sídliská mu prispôsobujú, aby všetko spolu harmonizovalo. Zharmonizovať sídliská je jedna vec, ale zharmonizovať sídlisko, aby len jedna časť mesta prekvitala, je vec druhá. Radšej treba vytvoriť mesto, ktoré má „hlavu aj pätu„, je v súlade s prírodou aj ľuďmi, ako napr. v Singapure, Malajzii.

Recepty na úspech

Aj tu platia pravidlá starého čínskeho umenia. Podnikatelia si určite uvedomia, že štýlom svojho sídla či obchodu buď zlákajú alebo odlákajú zákazníka. Klientov vábi otvorený, čistý a priestranný obchod. Napríklad, hypermarkety sú veľké, priestranné, je tam veľa svetla, je tam pohyb. Zákazníci tam preto radi chodia, donesú energiu a točia sa tu peniaze. Do malých schovaných obchodíkov nikdy veľa ľudí chodiť nebude, ak ich neupútajú viac a niečím osobitým ako hypermarkety. Aj na to feng šuej upozorňuje.

Monika Vajdová

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
 3. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 4. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 5. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
 6. Plánujete si dokonalú rodinnú dovolenku?
 7. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 8. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami
 1. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
 2. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
 4. Päť rád, ako si po vysokej škole nájsť vysnívanú prácu
 5. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 6. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
 7. 7 dôvodov, že investícia do bezpečnostných dverí sa vypláca
 8. Dualisti o praxi: Sme súčasťou všetkých procesov
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 640
 2. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 8 108
 3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 7 293
 4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 075
 5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 766
 6. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 4 546
 7. Čeľustní ortopédi bijú na poplach: Pacienti potrebujú ochranu 3 713
 8. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 459

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: Azda mi chce admin zakázať v SME publikovať? (1.)
 2. Peter Kubica: Kniha o tom, ako odbehnúť maratóny
 3. Ján Škerko: Smero-hlasácko-fašistická Hydra. Herkules, kde si?
 4. Anna Miľanová: V zálive...
 5. Ján Šeďo: "Putin dostal dve facky a povedal, že sa Ukrajine pomstí".
 6. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 28. /
 7. Silvia Smolková: Ako hasia problémy v republike naše „stopäťdesiatky“?
 8. Dušan Király: Kuala Lumpur: tajomstvá Petronas Towers a záhadné zmiznutie Belgičanky
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 106 865
 2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 582
 3. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 35 531
 4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 30 520
 5. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 243
 6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 14 298
 7. Miroslav Kocúr: Kočner a zahmlievanie okolo skutku, ktorý sa stal 7 334
 8. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 009
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Pavol Šuhaj sa k svojmu odchodu vyjadril veľmi krátko.

Tréner Pavol Šuhaj sedel na lavičke Fomatu takmer päť rokov. Ak zarátame aj pohárové stretnutia mužstvo Martina viedol v 118 súťažných zápasoch.


15 h
Dopoludnia vysadili dvesto malých smrekov.

Deň strávili s dlhoročným lesníkom.


redakcia 19 h
Most na ostrov Vir.

Slovenskú klasiku aj tento rok využijú tisíce dovolenkárov.


26. máj

Až 35,8% dospelých fajčiarov zahadzuje cigaretové ohorky na zem. Užívatelia nahrievaného tabaku pristupujú k životnému prostrediu a ekológii oveľa zodpovednejšie než fajčiari.


26. máj

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: Azda mi chce admin zakázať v SME publikovať? (1.)
 2. Peter Kubica: Kniha o tom, ako odbehnúť maratóny
 3. Ján Škerko: Smero-hlasácko-fašistická Hydra. Herkules, kde si?
 4. Anna Miľanová: V zálive...
 5. Ján Šeďo: "Putin dostal dve facky a povedal, že sa Ukrajine pomstí".
 6. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 28. /
 7. Silvia Smolková: Ako hasia problémy v republike naše „stopäťdesiatky“?
 8. Dušan Király: Kuala Lumpur: tajomstvá Petronas Towers a záhadné zmiznutie Belgičanky
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 106 865
 2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 582
 3. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 35 531
 4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 30 520
 5. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 243
 6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 14 298
 7. Miroslav Kocúr: Kočner a zahmlievanie okolo skutku, ktorý sa stal 7 334
 8. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 009
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?