Chaos, zmena, rýchlosť, to sú ekvivalenty typické pre súčasnosť. Napriek tomu azda každý túži po harmónii, zdraví a šťastí. Možno aj preto sa čoraz viac v našich zemepisných šírkach stretávame s nadšencami starého čínskeho umenia feng šuej. Je o tom, že ak zharmonizujeme a dáme do poriadku svoje okolie, zmení sa k lepšiemu aj náš život a naše zdravie. Stretli sme sa s Ivetou Hlaváčikovou, ktorej sa aj vďaka feng šuej začal nový život. V jej byte sa človek cíti akosi inak, pokojnejšie, nedolieha naňho vonkajší zhon. To, čo vytvorila, je veľmi útulné. Všetko pôsobí, akoby tu malo svoje prirodzené miesto a prirodzene navádza k pokoju.
Takže, ako nájsť harmóniu?
Tú treba najskôr hľadať v sebe a potom v prostredí, v ktorom žijeme. Keď niekto zariaďuje kanceláriu a zakryje si výhľad na prichádzajúcich, automaticky nevie, čo sa okolo neho deje. Niekto môže niečo robiť za jeho chrbtom, nie je úprimný a podobne. Vlastne už to nie je harmonické, niečo tam nie je v poriadku. Človek z toho prostredia uteká, je chorý, nedarí sa mu. Hľadá možnosť, ako odtiaľ uniknúť. Feng šuej upriamuje pozornosť človeka na to, aby vedel sám nájsť príčinu svojich problémov. Keď sa cíti dobre doma alebo v práci, tak má aj dobré výsledky. Keď ich nemá, tak hľadá možnosti ako uniknúť.
Poraďme teda ľuďom
Prvé, čo nepôsobí harmonicky, je, keď máme doma neporiadok. Preto sa odporúča zbaviť sa starých a pokazených vecí, lebo človek, ktorý ich zhromažďuje, má starosti, ťažko sa mu získavajú peniaze, viazne komunikácia a pod. Feng šuej delí priestor do deviatich zón. Sú orientované podľa svetových strán a podľa vstupu do miestnosti. (Pozri plánik.) Jednotka znamená obchod, kariéru, vzťahy. Dvojka lásku a manželstvo, vzťah k iným ľuďom a partnerom. Trojka zdravie, spokojnosť, rodinu a vzťah k ľuďom, ktorí nás niečo naučili. Štvorka peniaze, bohatstvo a úspech, ale aj sebavedomie a obohacujúce skúsenosti. Päťka je centrom šťastia, centrom životnej sily a centrom tela. Šestka je zónou cestovania, priateľov, ale aj náhodných stretnutí. Sedmička - tvorivosti a detí. Ľudia tu môžu nachádzať impulzy ku kreativite. Osmička je zónou vzdelávania, vedomostí, hlbokého vnútorného poznania a daru intuície. Deviatka - to je sláva, proces vnútornej zrelosti a svetoznámosť.
Čo máme teda urobiť,
ak máme v jednotlivých
fenoménoch života problémy?
Jednotka je veľmi významná pre rodinu, ak je tam vstup do miestnosti. Znamená tiež životné poslanie. Takže, ako si človek vyzdobí vchod do miestnosti, tak vyzerá jeho život. Ak vám chýbajú peniaze, tak treba do zóny peňazí, podľa feng šuej, položiť hnedý kvetináč s červenou mašľou. Kvet v ňom by mal byť živý s okrúhlymi listami, ktoré sa často menia (napr. filodendrón). Tí, čo majú radi čínske tradície, si tam môžu položiť čínske mince, trojnohú žabu, korytnačku (aj živú), draka s korytnačkou. Bohatstvo ale nie je len bohatstvom hmotného majetku či peňazí.. Môže posilňovať hojnosť a blahodarnosť všetkého – aj ducha. Všetky symboly ponúkajú vonkajšie a vnútorné naplnenie. Človek môže byť bohatým aj inak. Ak je v zóne peňazí neporiadok, prichádzajú zdravotné problémy v podobe bolestí chrbtice, nôh, problémy s trávením a prechladnutie. Ak chýba človeku láska, alebo sa mu nedarí vo vzťahoch s ľuďmi, tak by si mal do zóny lásky položiť dva delfíny alebo dve svadobné fotky alebo dva iné romantické predmety. Dobré je tiež položiť tam niečo červené alebo ružové, prípadne fotky kolegov. Ak chcete mať k nim dobrý vzťah, sem – tam sa na nich usmejte, možno sa situácia zmení. Farba zdravia a rodiny je modrá a zelená. Pokiaľ je v tejto zóne neporiadok alebo zlé osvetlenie, znamená to konflikty. Do tejto zóny patria kvety, bylinky, obrázky s bylinkami a ovocím, rodinné fotky, obraz človeka, na ktorého sa hneváme. Ale aj symboly dlhovekosti, napríklad vidlochvost. Aké sú korene minulosti, podľa toho je aj úroda. To znamená, že ak nás neučili zdravému spôsobu života, podľa toho sa aj cítime.
Do zóny vzdelania je dobré umiestniť knižnicu, detskú izbu alebo kúpeľňu. „Keď som sa do môjho bytu nasťahovala,„ hovorí I. Hlaváčiková, „a keď som prerobila značne zdevastovanú kúpeľňu, ktorá sa v tejto zóne nachádza, tak som našla letáčik na kurz feng šuej. V zóne peňazí som si každý večer pálila sviečku a pomerne ľahko som zohnala peniaze na to, aby som školenie absolvovala. Všetko so všetkým súvisí.„ Zharmonizovaním jednotlivých zón, vraj, môžeme pomôcť aj svojmu zdraviu. Každá zóna, kde je sústavne neporiadok, môže vyvolávať aj choroby. Napríklad problémy so zlatou žilou sú typická pre problémy v oblasti obchodu a vzťahov. Problémy so žalúdkom a kožné choroby súvisia s problémami v lásky a manželstve, prechladnutie a problémy s chrbticou znamenajú spravidla aj „neporiadok„ vo fenoméne peňazí a úspechu. Choroby pečene sú spojené s oblasťou zdravia a rodiny. Kĺby bolia, keď nie je zharmonizovaná oblasť vzdelávania. Na sennú nádchu a očné problémy vplýva sláva a pôsobenie na verejnosti, na bedrové kĺby a panvu úspechy a neúspechy v tvorivosti a u detí. Ak máte migrénu, určite máte zapratanú oblasť cestovania.
V našich obchodoch už dostať kúpiť čínske zrkadielka
Čínske zrkadielka sú veľmi dôležité na otrávené šípy. Každý roh, každá hrana nábytku a stien - všetko špicaté tvorí šípy. Aby nezranili človeka, tak sa odrážajú zrkadielkami, aby energia mohla prúdiť v priestore. Zrkadielka sa dajú použiť aj v exteriéri. V Číne, keď sa jeden zo susedov bráni odrazom zrkadiel, tak sa bráni aj ten, ktorého dom „otrávené“ šípy vysiela. A vznikajú, tzv., zrkadlové vojny.
Ako je na tom podľa feng šuej nové martinské námestie?
I. Hlaváčiková: „Myslím si, že námestím bude prechádzať veľa ľudí, ale málokto sa pristaví, ak tam nebude viac stromov a terás, farieb, ktoré ich budú k tomu „nútiť„. To je jeden z mála spôsobov, ako ľudí na pešej zóne zastaviť. Naše námestie je ako dlhá chodba, ktorá je prázdna a deprimujúca. Pozitívna energia, ktorá sem prúdi, sa nemôže zastaviť a ani sa spomaliť, ujde preč. Preto sa tu ľudia nezastavia. Tým, že sa do chodby dajú koberce, kvety a obrázky na stenu cítime sa príjemnejšie, keď ňou prechádzame. Upúta. A tak je to aj s naším námestím. Obávam sa, že aj sklenený objekt Milénium bude asi prázdny. Z hľadiska feng šuej je problémom jeho situovanie priamo do centra, teda do miesta šťastia a životnej sily. Centrum by malo byť prázdne. Ak chce privábiť návštevníkov, musí niečím upútať, napríklad jasnými farbami a živými kvetmi. Fontánky – gejzíry pri budove Matice slovenskej sú tiež, z hľadiska starého čínskeho umenia, na nesprávnom mieste. Feng šuej totiž používa filozofiu piatich prvkov, ktoré sú v prírode. Sú to: kov, oheň, zem, voda, drevo. Jeden s druhým súvisí a všetky na seba nadväzujú. Číňania veria, že všetko vo vesmíre náleží k jednému z týchto elementov. Predstavujú päť rôznych spôsobov, ktorými sa prejavuje energia. Prvky za sebou nasledujú v pevnej postupnosti. Drevo horí, vytvára oheň. Keď oheň dohorí vzniká popol, teda zem. Zo zeme získavame kov, zlato, striebro a pod. Z každého kovu, ktorý sa roztaví, vzniká tekutina, ktorá symbolizuje vodu. Tá vyživuje drevo rastliny a dáva im rásť. Výsledkom je nekonečný kolobeh energie. Podľa svetových strán má byť prvok ohňa na severnej strane. Voda (fontány) zahasí oheň. Dynamika tejto strany nebude taká povzbudená, energia nebude využitá. Fontány sa budú často kaziť. Skôr by sa mali, podľa feng šuej, vymeniť s „Jánošíkom„ na opačnej strane centra Martina. Bolo by to harmonickejšie a ľudia by sa tam možno lepšie cítili. Je to oblasť vody a zároveň je to zóna obchodu, kariéry a vzťahov medzi ľuďmi...„
Feng šuej a sídliská v Martine?
Podľa tohto umenia zle pôsobia tie, ktoré sú spustošené a neobývané, ktoré majú chátrajúce domy, kde veľa ľudí nechodí. Sú postrachom. Výstavba miest a sídlisk v Číne je spätá priamo s prírodou. Čínski architekti sa najprv pozerajú na okolie a sídliská mu prispôsobujú, aby všetko spolu harmonizovalo. Zharmonizovať sídliská je jedna vec, ale zharmonizovať sídlisko, aby len jedna časť mesta prekvitala, je vec druhá. Radšej treba vytvoriť mesto, ktoré má „hlavu aj pätu„, je v súlade s prírodou aj ľuďmi, ako napr. v Singapure, Malajzii.
Recepty na úspech
Aj tu platia pravidlá starého čínskeho umenia. Podnikatelia si určite uvedomia, že štýlom svojho sídla či obchodu buď zlákajú alebo odlákajú zákazníka. Klientov vábi otvorený, čistý a priestranný obchod. Napríklad, hypermarkety sú veľké, priestranné, je tam veľa svetla, je tam pohyb. Zákazníci tam preto radi chodia, donesú energiu a točia sa tu peniaze. Do malých schovaných obchodíkov nikdy veľa ľudí chodiť nebude, ak ich neupútajú viac a niečím osobitým ako hypermarkety. Aj na to feng šuej upozorňuje.
Monika Vajdová