Šútovský vodopád
K turistickým lákadlám Turca patrí Šútovský vodopád, ktorý je najväčší na celom území Národného parku Malá Fatra. Je vysoký 38 metrov a nachádza sa pri obci Šútovo, ktoré je východiskom do príťažlivej Šútovskej doliny. Vodopád napájajú Mojžišove pramene vyvierajúce pod Hromovým. Zaujímavá je aj tiesňava Tesnô s niekoľkými menšími vodopádmi. Turisti sa v Šútovskej doline môžu občerstviť v chate Fatranka a ubytovať v chate Vodopád. Zdatnejší v lete ľahko zvládnu peknú trasu Šútovská dolina – Šútovský vodopád – Tesnô – Mojžišove pramene – Chata pod Chlebom – Chleb. Trasa Šútovo – Šútovský vodopád nie je náročná a patrí k obľúbeným nedeľným vychádzkovým smerom domácich i návštevníkov. V blízkosti sa nachádzajú jazierka Rieka, kde sa dá v lete kúpať, člnkovať i surfovať. V Šútovskej doline v potoku Šútovka môžu rybári loviť pstruhy.
Šútovská dolina, ktorá vedie až k vodopádu, patrí k náučným chodníkom. Rezervácia sa nachádza v katastrálnom území obcí Šútovo, Párnica a Kraľovany v okresoch Martin a Dolný Kubín. Rozpätie výšok je 580 až 1450 m n. m. Rozprestiera sa na výmere 526,65 ha.
Monika Vajdová
Podzemný potok
Jedna z najmenších obcí Turca - Čremošné je zároveň jednou z najväčších chatárskych oblastí Turca. V jeho okolí sú dva salaše, lyžiarske stredisko, najdlhší tunel na Slovensku, chránený prírodný výtvor Skalná v Žarnovickej doline, kde si môžu na svoje prísť aj priaznivci skalolezectva, ale menej známe sú prepadliská pod Flochovou, pričom ide o veľmi zaujímavý prírodný výtvor. Flochová je najvyšší vrchol okresu Turčianske Teplice a meria 1318 metrov. Prepadliská pod Flochovou sa nachádzajú neďaleko rekreačného zariadenia Bartoška, ku ktorému sa dá pohodlne dostať z Turčianskych Teplíc po ceste do Banskej Bystrice cez horský prechod Šturec. Necelé dva kilometre od rekreačného zariadenia Bartoška sa nachádza prvé - väčšie prepadlisko. Tesne k nemu možno prísť aj na horskom bicykli, žiaľ, nie je tu žiadna informačná tabuľa, ktorá by slúžila turistom. Prepadlisko je zaujímavé tým, že voda, ktorá do neho vteká, vytvorila v minulosti úzku jaskyňu. Kvôli tesnému priestoru sa možno dostať v smere prúdu potôčika iba do vzdialenosti päťdesiatich metrov, kde je úplná tma a ďalej už putuje iba voda.
Podzemný potok odvodňuje zvyšok doliny a vyteká na povrch až pri čremošnianskej železničnej stanici. V podzemí si voda vytvorila určite niekoľko kilometrov chodieb. Zatiaľ sa žiadny speleológ nepokúšal dostať ďalej, lebo prierez, ktorým prúdi voda, je na to príliš úzky. Táto turistická atrakcia je vhodná len pre tých, ktorí netrpia klaustrofóbiou.
Braňo Gregor
Kráľom kotliny je hrad, perlou úvraťová železnička
K historickým pamiatkam, ktoré by nemal obísť žiaden návštevník Oravy, patrí i Bobrova roľa v Podbieli, dopĺňajúca a oživujúca kolorit centra obce. Komplex pôvodných drevených zrubových domov, postavených v 19. a na začiatku 20. storočia, bol pred 25 rokmi vyhlásený za národnú pamiatkovú rezerváciu. Ani nie o dva kilometre ďalej, smerom do Roháčov, pripomínajú železiarsku minulosť tejto často Oravy ruiny železných hámrov. V strede stavby sa čiastočne zachovala aj pôvodná vysoká pec z roku 1836.
Pýchou neďalekého Tvrdošína a najstaršou zachovanou stavebnou pamiatkou je gotický drevený kostol Všetkých svätých. Pochádza z druhej polovice 15. storočia a jeho dominantou je barokový oltár z konca 17. storočia, interiér je bohatý aj na ďalšie pozoruhodnosti. Kostol bol ako národná kultúrna pamiatka zapísaný do zoznamu európskeho kultúrneho dedičstva.
LIPTOV
Pre návštevníkov Liptova, ktorí svoju dovolenku nechcú stráviť iba pasívnym oddychom na kúpalisku, poskytuje región niekoľko atraktívnych historických lokalít a pamiatok. My sme pre vás, milí čitatelia, z veľkého množstva vybrali tri.
Keltská lokalita Havránok
Prvou z nich je archeologická lokalita Havránok nad vodnou priehradou Liptovská Mara, kde boli nájdené sídliská z mladšej doby železnej. V keltskej osade archeológovia našli i zvyšky spaľovaných obiet, šperky či pozostatky náboženských rituálov. Pred stáročiami tu stál slovanský drevený hrádok opevnený palisádami. Dnes na Havránku možno vidieť čiastočne zrekonštruované stavby, obetiská, pec a rôzne predmety, ktoré akoby tvorili archeologické múzeum v prírode. Turistov zo zahraničia i domácich návštevníkov určite zaujme rekonštruovaná latenská hradba a brána, stredoveká obranná priekopa, most, dlaždené nádvorie a suterén drevenej obytnej veže. Národná kultúrna pamiatka je pre návštevníkov sprístupnená počas celého júla a augusta, a to denne od 9. do 16. h.
Najväčší hrad Liptova
Zrúcanina najväčšieho hradu v regióne Liptova sa nachádza v obci Likavka. Objekt pochádza z roku 1315, kedy slúžil ako „strážca„ priechodu cez Váh pri Ružomberku a významnej cesty z Považia na Oravu a do Poľska. Historické pramene uvádzajú, že hrad dal pravdepodobne vybudovať zvolenský župan Donč.
Počas bohatej histórie prešli hradby viacerými rekonštrukciami. Posledným stavebným zásahom bolo vybudovanie opevnenia na južnej a západnej strane okolo roku 1700. Začiatkom 18. storočia bol Likavský hrad dejiskom bojov stavovských povstaní medzi rákocziovskými a cisárskymi vojskami, ktoré ho v jeseni 1707 dobyli a na rozkaz Františka Rakócziho II. zničili. Odvtedy je v ruinách.
Posledných 20 rokov sa v okolí hradu uskutočňuje archeologický výskum a konzervačné práce. Priamo k tejto historickej pamiatke vedie turistický chodník z Ružomberka.
Artikulárny drevený kostol
Tým, ktorí sa zaujímajú o pamätníky drevenej architektúry, by nemala ujsť návšteva artikulárneho kostola v Svätom Kríži. Jedna z najväčších drevených stavieb v strednej Európe bola pôvodne postavená v Paludzi. V súvislosti s výstavbou vodného diela Liptovská Mara ale musel byť kostolík rozobratý a zreštaurovaný, pričom v pôvodnej podobe bol znova postavený v Svätom Kríži. Dnes je známy i ako dejisko rôznych kultúrnych podujatí a vďaka vynikajúcej akustike sa v ňom často odohrávajú veľkolepé koncerty.Zuzana Zimaniová
Národnou kultúrnou pamiatkou, navrhnutou na zaradenie do Zoznamu pamiatok svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, je i lesná úvraťová železnica, spájajúca Oravskú Lesnú s kysuckou Vychylovkou. Úvraťový systém železnice, využitý pri jej stavbe, je ojedinelý nielen v Európe, ale aj vo svete. Dnes podobné zachované systémy existujú už len na niekoľkých miestach Južnej Ameriky. V súčasnosti premávajú na 4 km dlhej trati aj historické vozne pre turistov ťahané parnou lokomotívou, sú spestrením programu návštevníkov Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke.
Zaujímavosťou dolnej Oravy je prekrásny drevený evanjelický kostolík v Leštinách zo 17. storočia, s ktorým sa spája hneď niekoľko zaujímavých udalostí a povestí. Jednou z nich je aj jeho stavba mimo obce „na čierno„, 25 rokov predtým, než ju vrchnosť povolila. Po vydaní povolenia ho Leštinčania jednoducho rozobrali a preniesli do dediny.
Najstaršou historickou a kultúrnou pamiatkou Dolného Kubína je kostol sv. Kataríny s gotickým múrom a vežou zo 14. storočia. Základnou urbanistickou stredovekou pamiatkou dolnooravskej metropoly je Hviezdoslavovo námestie, výsledok takmer 200-ročného stavebného úsilia. Dominantou námestia je s kostolom sv. Kataríny susediaci bývalý Župný dom zo 17. storočia, v ktorom dnes sídli Oravská galéria.
O historických a kultúrnych pozoruhodnostiach Oravy môže nájsť informácie každý návštevník internetových stránok, či už zalistuje medzi múzeami alebo galériami. Na mnohé však narazí len vďaka odporúčaniam domácich obyvateľov, križujúc oravské dedinky a mestečká.
Melánia Pastvová