Martin – Program minuloštvrtkového rokovania martinského mestského zastupiteľstva neveštil žiadnu drámu, čo sa nakoniec aj potvrdilo. A to nielen konštruktívnosťou rokovania, ale aj nezvyklou časovou úspornosťou. Poslanci skončili zasadnutie poldruha hodinu po poludní. V úvode svojho stretnutia sa venovali protokolárnym otázkam a kontrole uznesení. Potom prišla na rad správa o hospodárení Televízie Turiec, ktoré viacerí diskutéri označili za vyrovnané, no apelovalo sa tiež na potrebu navýšiť prostriedky na kúpu techniky pri zmene rozpočtu. Podobne, len s vysvetľujúcimi doplnkami zodpovedných, sa skončilo aj prerokovávanie zimného vykurovacieho obdobia 2003/04. Jeho vyhodnotenie poslanci schválili.
Bez výhrad
Potom prišiel na rad balík správ týkajúcich sa záverečného účtu mesta Martin za minulý rok. Hospodárenie mesta skončilo s prebytkom 6,36 milióna korún, ktoré sa presunuli do rozpočtu na tento rok. Súbor správ bol doplnený aj o stanovisko audítora, ktorý odporučil hospodárenie a výšku záverečného účtu schváliť. Na návrh poslanca Viliama Majdu plénum odhlasovalo, že pri schvaľovaní uznesenia o záverečnom účte nebudú brať do úvahy stanovisko Útvaru hlavného kontrolóra. Potom väčšinou hlasov záverečný účet schválili s výrokom: „súhlas s celoročným hospodárením bez výhrad„, vrátane odvodu do fondu rezerv vo výške 1,48 milióna korún, čo je 10 percent z prebytku hospodárenia bez účelových prostriedkov.
Rokovanie potom pokračovalo dvoma materiálmi týkajúcimi sa dodatkov k všeobecne záväzným nariadeniam. Najskôr sa hovorilo o miestnych poplatkoch, konkrétne o pohyboch poplatkov za parkovanie na verejných priestranstvách a o poplatkoch za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. A hoci čiastkové zmeny týkajúce sa ich zvyšovania poslanci odsúhlasili, na dodatok ako celok sa v pléne nenašlo potrebných 3/5 hlasov prítomných poslancov. Primátor mesta Stanislav Bernát hneď vzápätí vyhlásil, že uznesenie pozastaví a problematika úprav miestnych poplatkov sa dostane na rokovanie zastupiteľstva opätovne.
Až po exekúciu
Na programe rokovania bola aj informatívna správa o vymáhaní pohľadávok. Uvádza sa v nej, že mesto eviduje pohľadávky po lehote splatnosti vo výške 39,57 milióna korún. Značný objem pohľadávok mesto uplatňuje v konkurznom konaní, no často je ich vymožiteľnosť veľmi nízka, keďže u drvivej väčšiny úpadcov výška dlhov mnohonásobne prevyšuje hodnotu reálne vyťažiteľného majetku. Problematickou bude oblasť pohľadávok za zber, odvoz a zneškodňovanie komunálneho odpadu, no radnica prijíma množstvo opatrení, ktoré majú eliminovať výšku dlhov na tomto úseku. Odporúčalo sa tiež vyšpecifikovať zoznam dlžníkov, u ktorých je predpoklad vymoženia pohľadávky formou exekúcie. Poslanci nakoniec správu zobrali na vedomie.
V ďalšej časti rokovania sa zaoberali prevodom nehnuteľného majetku mesta na právnické a fyzické osoby a darovaním nehnuteľného majetku mestu. Schválili v súlade so všeobecne záväzným nariadením mesta dary a dotácie pre športové kluby a projekty na úseku športu, ďalej pre Cirkevný zbor Ev. cirkvi a.v. v Martine a Turčiansku galériu v Martine.
Poslancom tiež predložili správu o vykonaných kontrolách na oddelení kontroly a sťažností za II. polrok 2003, no poslanci ju nezobrali na vedomie. V závere rokovania schválili zrušenie členského príspevku mesta do ZMOS-u a v rámci autoremedúry odhlasovali úlohu pre prednostu MsÚ spracovať koncepciu mesta k príprave územia pre individuálnu bytovú výstavbu.