Nedeľa, 2. október, 2022 | Meniny má Levoslav

...čože je to päťdesiatka?

S hercom na plný plyn (aj úväzok)

Abrahámoviny sú dozaista jubileom, pri ktorom sa oddá poobhliadnuť za oslávencovou tvorivou cestou aspoň letmo. V tomto prípade postačí naozaj obzretie len tak jedným očkom. Veď máme na mysli jubilanta mimoriadne mladistvého, na zásadné bilancovanie je určite privčas. Neuveriteľnú päťdesiatku má vitálny, známy a populárny herec martinského Slovenského komorného divadla František Výrostko. Na povestné divadelné dosky znamena­júce čarovný, pestrý svet vstúpil po prvý raz v inscenácii Čechovovho Ivanova v réžii Ľubomíra Vajdičku. Bolo to v sezóne 1976/77, len pár mesiacov potom, ako nastúpil do svojho prvého angažmán po absolvovaní štúdia herectva na VŠMU v Bratislave. Odvtedy až podnes je svojmu martinskému javisku verný.
Za takmer tri desiatky rokov išiel z jednej roly do ďalšej postavy, vymenovať všetky by bolo dozaista náročné. Práve tak zbytočné pripomínať divákom - fanúšikom, že Ferko je hercom s výsostne komediálnym nervom v tele. O tom sa môže aj v súčasnom repertoári martinského divadla presvedčiť na vlastnej bránici každý, kto si kúpi vstupenku napríklad na niektorú z trojice Moliéroviek (Don(a) Juan(a), Striptíz Tartuffe, Úbohý Lakomec), či Solovičovu - Satinského - Lasicovu komédiu Plné vrecká peňazí. A pri troche šťastia (permanentne vypredané!) najmä na populárnej a obľúbenej hre, držiacej sa na scéne v Martine už dobrých pár sezón - bláznivej komédii 1 + 1 = 3 - sa výborne baví doslova celé hľadisko.

SkryťVypnúť reklamu

Bilancovať kariéru herca - oslávenca teda zatiaľ nebudeme, ale rozhovor s ním určite dobre padne aj čitateľom NŽT.
Domovské divadlo vám usporiadalo benefíciu uprostred najkrajšieho mesiaca roka - mája, tradične zasväteného láske, divácky najobľúbenejším predstavením. Prezradíte, čo sa deje?
No áno, je to tak. Narodil som sa na jedného z tradičných zamrznutých májových mužov, Bonifáca roku 1954 vo Valalikoch pri Košiciach. Škoda, že nie až roku 1964, ako uviedla vo svojej správe TASR, bol by som o desať rokov mladší. A divadelná benefícia s populárnou inscenáciou 1 + 1 = 3 bola prvou časťou z mojich osláv pre rodinu z rodiska a najbližšiu rodinu. Budem určite sláviť na viackrát, mám veľa priateľov a známych. Posledný májový deň, skôr to pre povinnosti nejde, bude venovaný stretnutiu v našom divadle, pre súčasných i minulých kolegov hercov a všetkých zamestnancov martinského divadla. Inak, sobotňajšie predstavenie bolo v riadnom mesačnom programe martinského divadla. Ospravedlňujem sa preto bežným divákom, ktorí sa naň opäť nedostali, pretože v hľadisku sedeli moji príbuzní a gratulanti. 1 + 1 však hráme ďalej...
Keď sme už v tom máji - kto a čo sú vaše životné lásky? Vrátane divadla, ale aj popri ňom a okrem neho...

SkryťVypnúť reklamu

Lásky - to by bolo na dlhšiu, možno aj samostatnú debatu. Číslo jeden má určite divadlo a všetko, čo súvisí s hereckou profesiou, teda aj moderovanie, konferovanie, aktivity s deťmi, v posledných rokoch aj škola... Ak by sme medzi lásky rátali tiež koníčky, tak k tým už dlho patrí voda a ryby a hora a moje obľúbené huby. Som narodený v znamení Býka, určite mám aj čosi z povahy, ktorá sa im pripisuje. No hoci je býk silné zviera, je aj rovnako zraniteľný. Aj ja som citlivý, dokáže ma rozslziť dojímavý film či divadlo, slovenská hymna, keď ju hrajú našim skvelým hokejistom. No na ľudí pôsobím väčšinou ako suverén, často mi moju citlivosť ani neveria. Jeden z prvých, kto túto povahovú črtu u mňa vypozoroval, bol môj profesor na VŠMU Mikuláš Huba. Ten hovoril: Výrostko a suverén? Kdeže, veď ten sa bál aj električky, keď prišiel do Bratislavy... Pravda, v rámci mojej profesie mi neostávalo nič iné, len sa otrkať.
Povráva sa, že František Výrostko je v Banskej Bystrici už aj docentom na Akadémii umení. Čo je na tom pravdy?
Pravda je taká, že učím na katedre herectva bystrickej Akadémie umení už päť rokov ako hosťujúci docent. Tohto roku mi bola zverená aj funkcia vedúceho katedry. Akadémia umení je mladá škola, má rôzne problémy, ako koniec koncov celé naše školstvo, všetky školy trpia na nedostatok financií. Zvládať všetky problémy je náročné a nemáme to jednoduché ani so zabezpečením vzdelávania na banskobystrickej akadémii...

SkryťVypnúť reklamu

Ako vysokoškolský učiteľ ste členom rozličných prijímacích komisií. Myslíte, že sa dobrý budúci herec pozná už na pohovore? Aká je - trebárs v porovnaní s vašou - dnešná generácia mladých, ktorí sa hlásia na herectvo?
Práve som sa vrátil z Košíc, kde som bol predsedom maturitnej komisie na pohovoroch na hudobno-dramatickom konzervatóriu. Bol som milo prekvapený výkonmi možno budúcich poslucháčov Akadémie umení v Banskej Bystrici. Podľa mojich skúseností je dnešná generácia adeptov herectva rozhodne suverénnejšia ako naša. Majú aj oveľa väčší výber škôl umeleckého zamerania, ďaleko viac možností študovať čo a kde chcú, ako sme mali voľakedy my. No prekvapuje ma, že keď sú už v škole, oveľa viac ju „flákajú“, majú malú zodpovednosť, u niektorých až zarážajúcu. Pravda, keď im prihára, potom naháňajú skúšky za každú cenu. Sú medzi nimi však tiež obrovské talenty, ktoré sa určite uplatnia. Nielen v divadlách, ale aj v rôznych iných médiách, súvisiacich s hereckým vzdelaním - ako konferenciéri, moderátori, doma, ba niektorí aj v zahraničí. Už v škole majú ako študenti s umeleckým zameraním dnes možnosti výmenných zájazdov s podobnými školami vo svete. Naši študenti sa bežne zúčastňujú sa spoločných divadelných projektoch v krajinách Európskej únie. Ako učiteľa here­ctva na vysokej škole ma v praxi o to viac poteší, keď sa s absolventom stretnem na javisku ako kolegom. Už mám aj takých hotových hercov, Akadémia umenia má svojich prvých absolventov v divadlách. Je to pre mňa istým sebauspokojením, že som mal možnosť odovzdať svoje herecké skúsenosti iným. Ak sa uplatnia v divadlách a inde, to ma naozaj poteší.
Vráťme sa domov. Martinské divadlo je scénou, odkiaľ sa spravidla po získaní hereckých skúseností odchádza, najčastejšie rovno do Bratislavy. Vás odchod do centra nikdy nelákal?

Pravdepodobne o tom každý herec občas uvažuje. Môj život - herecký i osobný - ma v Martine tak ukotvil, že hoci som mal rôzne ponuky, dokonca aj veľmi nedávno, predsa som ostal tu. A vôbec to neľutujem! Na rozdiel od viacerých kolegov, ktorí odišli do Bratislavy, aj do Národného divadla, určite nemali toľko a takých krásnych hereckých príležitostí ako ja na mojom martinskom javisku. Hral som naozaj nádherné postavy, v ktorých som sa našiel naplno, do ktorých som sa zamiloval na celý život. Okrem toho či popri tom, v Martine mám svoju rodinu, najbližších, veľa priateľov a známych, skvelých kolegov v divadle, čo viac si môžem priať. Som presvedčený, že toľko a takých báječných hereckých možností by som nedostal nikde inde...

Vlani ste hosťovali ako režisér aj herec v jednej osobe až za veľkou mlákou, vo vzdialenej Kanade. Nečaká vás podobná umelecká spolupráca opäť?
To je viac, v novembri to už budú dva roky. Pravda, medzičasom sa boli za mnou do nášho divadla pozrieť až z Montrealu. Na stretnutí mládeže zahraničných Slovákov som si s nimi zahral v jednej autorskej hre o tom, ako sa usádzali za morom v Kanade. Ochorel im dokonca hlavný predstaviteľ, tak som zaskočil a pochodil som s nimi po Slovensku. Ich pozvanie pre mňa stále trvá, len sa musí nájsť vhodný čas. No sám som si vedomý, aké ťažké je uvoľniť sa z programu nášho zájazdového divadla. Máme tak postavený repertoár, že hrám v takmer každej inscenácii, uvoľniť sa hoci len na týždeň by bolo naozaj veľmi zložité. Dodatočne som vďačný martinskému divadlu, že mi umožnilo vycestovať do Kanady aspoň raz.

Ste známy svojím pekným - ľudským i tvorivým - vzťahom k ochotníkom v Turci. Uvidíme opäť réžiu z dielne František Výrostko verzus Pišinger na Bystričke?
To je pravda, ochotníkov mám rád, osobitne tých z Bystričky, je to vynikajúci súbor. Kedysi som s nimi urobil tri inscenácie za sebou, teraz máme kamarátsku dohodu, ktorá platí. Ak nájdem hru, ktorá ma osloví a hodila by sa pre tento súbor, určite nájdeme spoločnú reč aj čas.

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 2. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 5. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 6. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 7. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 8. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 1. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 2. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 6. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 7. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 8. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 1. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 392
 2. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 5 260
 3. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 010
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 4 636
 5. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 4 509
 6. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 919
 7. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 777
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 528

Blogy SME

 1. Jozef Javurek: Dolná Streda a okolie
 2. Ľubomír Maretta: Die Einsamkeit
 3. Petra Kohútová: Vartovka v Krupine
 4. Veronika Michalčíková: Španielska Andalúzia (3): Pred pirátmi sa schovávali v pevnosti
 5. Seniori v pohybe: Komunita prináša aj chuť do života
 6. Zuzana Valachovičová: Nové nákupné centrum s 320 obchodmi
 7. Ján Roháč: Fotoblog IX.: Moje ulice Göteborgu
 8. Věra Tepličková: Premiér dupol a zem sa otriasla
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 8 952
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 894
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 4 147
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 034
 5. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 3 346
 6. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 3 301
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 992
 8. Ján Valchár: Norma na 5.300% alebo sedem mesiacov štvojdňovej operácie 2 907
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 5. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Richardovi Dingovi sa nedarí zlomiť smolu v koncovke.

Kto prišiel na zápas Martina proti Seredi o čosi neskôr, prvý gól v našej sieti nevidel a druhý stihol len tesne. Následná stíhacia jazda Fomatu už na body nestačila.


8 h
Po omši boli vystavené aj trofejné jelene.

V Turanoch vyznačili cyklotrasu a v Hornej Štubni sa deti priučili niečo o separovaní.


13 h
Na niektorých budovách sa podpísal čas a opadáva vonkajšia omietka.

Pomôcť by mala nová nemocnica.


19 h
Ani dva góly Michala Juščáka nepomohli odvrátiť našu prehru.

Nedávno na ľade Humenného neuspel Martin v pohárovom zápase a náladu si jeho hráči nevylepšili ani v treťom ligovom kole.


30. sep

Blogy SME

 1. Jozef Javurek: Dolná Streda a okolie
 2. Ľubomír Maretta: Die Einsamkeit
 3. Petra Kohútová: Vartovka v Krupine
 4. Veronika Michalčíková: Španielska Andalúzia (3): Pred pirátmi sa schovávali v pevnosti
 5. Seniori v pohybe: Komunita prináša aj chuť do života
 6. Zuzana Valachovičová: Nové nákupné centrum s 320 obchodmi
 7. Ján Roháč: Fotoblog IX.: Moje ulice Göteborgu
 8. Věra Tepličková: Premiér dupol a zem sa otriasla
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 8 952
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 894
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 4 147
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 034
 5. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 3 346
 6. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 3 301
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 992
 8. Ján Valchár: Norma na 5.300% alebo sedem mesiacov štvojdňovej operácie 2 907
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 5. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?