V Turčeku a okolí je nielen nádherná príroda, ale v tejto podhorskej obci žijú, alebo sa rodia, alebo žijú vynikajúci speváci. Turčania, ktorí majú radi Turčianske a Turčianskoteplické repete, vedia, že Turček na tomto podujatí pravidelne reprezentuje spievajúca starostka Oľga Wagnerová, aj ďalší „repeťák„ Peter Haluška, ktorý vystupuje so svojou dcérou Petrou, aj keď žije na samote neďaleko Hornej Štubne, je rodeným Turčečanom. Keď sme sa rozprávali s Oľgou Wagnerovou, vymenovala nám všetkých talentovaných muzikantov a spevákov z Turčeka. V prvom rade treba spomenúť vyštudovanú konzervatoristku, speváčku Janku Krajčovičovú. V Turčeku žije aj celá hudobne zameraná rodina. Margita a Ľubomír Stračinovci s deťmi Andreou, Alžbetou a Jakubom tvoria miestnu folklórnu skupinu. Deti ale hrajú aj s cimbalovou muzikou manželov Tumovcov. Aj učiteľka hry na klavír Anna Hajabáčová je z Turčeka, rovnako ako Radko a Marek Pittnerovci sú zase talentovanými hráčmi na harmoniku a gitaru. Konzervatorista Marcel Krajčovič je talentovaným hobojistom a okrem Haluškovcov má korene v Turčeku aj imitátor Dušan Teltsch.
Vďaka Talentáriu, ktoré nedávno usporiadalo Turčianske osvetové stredisko v Martine, sa prejavil aj talent ďalšieho dievčatka z Turčeka – Martiny Šiškovej. Tá zaujala publikum svojím vystúpením spoločne s Oľgou Wagnerovou a prebojovala sa do prvého kola Talentária, čo sa podarilo aj ďalšej Turčečanke Alžbete Stračinovej. Martinka Šišková spieva od materskej školy, teraz navštevuje ZŠ v Horných Rakovciach, ktorá je podľa novej koncepcie školstva zameraná na umelecké vzdelávanie detí. Martinka Šišková je nielen talentovanou speváčkou, ale aj hudobníčkou (učí sa hrať na flautu a klavír) a darí sa jej aj básnická tvorba. Jej záujem o tanec je rovnako veľký, a tak si vybrala aj účinkovanie v detskom folklórnom súbore Lúčik pri ZUŠ v Turčianskych Tepliciach. Pri návšteve ZŠ v Horných Rakovciach sme sa stretli nielen s Martinkou, ale aj s jej mamou Vierou. Tá nám povedala, že rozvíjať talent dieťaťa nie je jednoduché. Vyžaduje si to veľa úsilia a voľného času rodiča, aby dieťa malo také podmienky, aké potrebuje. Martinka sa napríklad musela naučiť spievať do mikrofónu a popritom tancovať. Jej talent podporili rodičia aj tým, že ju prihlásili do Základnej školy v Turčianskych Tepliciach. Tu sa môže rozvíjať medzi ďalšími talentovanými deťmi z folklórneho súboru. Gabriela Očkajová, učiteľka v ZŠ v Horných Rakovciach a jedna z vedúcich Lúčika, nám povedala, že Martinka je veľmi dobrou žiačkou, všestranným umeleckým talentom. Dozvedeli sme sa od nej, že umelecky zameraná škola a pravidelné účinkovanie v detskom folklórnom súbore deťom pomáha najmä pri prezentácii talentu. Existuje ale problém, že v základnej umeleckej škole sa deti učia klasický spev, ktorý je iný ako spev ľudových piesní. Preto deti, ktoré sa venovali najskôr spevu ľudových piesní, musia sa akoby učiť spievať odznova. Akému spevu sa bude venovať Martinka Šišková, to sa ukáže v budúcnosti.
Oľga Wagnerová nám povedala, že Martinka Šišková nie je najmladším talentom z Turčeka, pretože v materskej škole vyrastá ďalšia talentovaná speváčka, o ktorej by sme mali v budúcnosti počuť – Vaneska Skalická.
Autor: br