Aké požičaj, také vráť

Pôsobenie turčianskych celkov v predposlednom kole sa týkalo výlučne spodku treťoligovej tabuľky. Pri Váhu hrali dve najslabšie mužstvá súťaže a Martinčania druhým víťazstvom v sezóne potvrdili, že na jar boli „o prsia„ lepším mužstvom, než to najhoršie.

Nesmú však zabúdať, že na jeseň si Hričov niesol zase tri body z Martina, takže – aké požičaj, také vráť, alebo inak: v súboji najslabších to skončilo nerozhodne... Čo je ale stopercentne isté, že obaja nedeľní súperi svorne opúšťajú III. ligu a najbližšie sa stretnú v IV. lige.
Teplickí chlapci vážili dlhú cestu až do Revúcej, aby vybojovali chudobný bod s celkom, ktorý sa ešte pred zápasom triasol o bytie a nebytie v súťaži. Napokon deľba bodov domácim bohato stačila, ale Turčanom zostala po zápase horká chuť v ústach po niektorých rozhodcovských verdiktoch. Škoda, remízou Tepličania definitívne poslali Kremničku do II. ligy, totiž – keby boli vyhrali, zostala by ešte teoretická šanca hrať o prvenstvo. Kremnička tiež len remizovala a iba potvrdila, že záver sezóny ju nenašiel v dobrej forme. Napriek tomu je stredoslovenským majstrom a Turčianskym Tepliciam už druhý raz po sebe zostalo „striebro„.

Ostatné výsledky: Žiar nad Hronom - Podbrezová B 5:0 (3:0), Bytča - Ružomberok B 4:0 (2:0), Lučenec - Kremnička 1:1 (0:1), Rakytovce - Čadca 2:0 (1:0), Tomášovce - Kysucké Nové Mesto 4:1 (0:0), Žilina B – Liptovský Mikuláš 5:2.

Revúca – Turčianske Teplice 1:1 (1:0)

Góly: 18. Medvec (pok. kop), resp. 78. M. Jeťko. Zostava Aquy: Vreštiak – Ždimera, Veterník, Suchomel – Hollý (46. Karas), Letrik, Schmidt, Pittner (79. Koleno), Šavol – Privitzer, M. Jeťko.

Na „ďaleký„ Gemer cestovali Tepličania bez vykartičkovaného Kravárika a s visačkou jasného favorita. Domáci však na rozdiel od Turčanov hrali prakticky „o život„, teda o body potrebné na definitívnu záchranu v III. lige. Tak to aj na ihrisku vyzeralo. Hernú prevahu mali technickejší hostia, Revúčania hrali obetavo a rozhodcovia kopili mierne povedané nepresné verdikty, väčšinou proti Aque. Bez trestu zostala napr. séria tvrdých zákrokov na Hollého, ktorý musel pre zranenie po I. polčase odstúpiť.
Teplice začali útočne, ale bola to skôr len platonická snaha. Tá ich sprevádzala takmer celý I. polčas, ich akciách chýbala šťava a dôraz, napokon z hernej prevahy vyťažili len jedinú strelu na bránku! V 8. min podkúrili hosťom domáci útočníci, ale obrana dokázala odvrátiť. Potom sa pokúšal zakončovať Letrik, najprv z priameho kopu z 25 m mieril tesne vedľa, potom jeho technický oblúčik brankár kryl. Prvý gól padol v 18. min. Domáci podnikli rýchly protiútok, ich hráč sa dostal s loptou až k bránkovej čiare, jeho spätný prudký center trafil Hollého ruku a rozhodca nariadil pokutový kop, ktorý Medvec premenil. Vyrovnať mohol o 5 minút Privitzer, dostal sa do svojej typickej pozície, ale jeho prienik brankár Konček pádom pod nohy zmaril. V 29. min po rohovom kope nebezpečne hlavičkovali domáci, v 31. min potom dlhý pas Ždimeru poslal nabiehajúci M. Jeťko tesne vedľa.
V II. polčase, zrejme aj pod vplyvom výsledku v Dolnom Hričove, domáci dôraz upadal, a tak sa Tepličania, ktorí naopak pridali na obrátkach, stali pánmi na ihrisku. V 50. min mohol vyrovnať opäť Privitzer, nemieril zle, ale jeho strele chýbali centimetre. Najkrušnejšiu chvíľu druhej časti hry prežili hostia v 55. min – po kope z rohu sa domáci Kubus ocitol sám na päťke, ale bránku už bezmocného Vreštiaka prekopol. Bola to posledná šanca domáceho mužstva prehovoriť do výsledku. V 57. min M. Jeťko v dobrej pozícii minul len o vlások bránku, v 60. min mal stopercentnú šancu Privitzer, ktorý v plnom behu trafil Šavolov prudký center hlavou, ale lopta si to namierila rovno do Končeka. O minútu Letrikovu prudkú strelu vyrazil domáci brankár iba nohou. V 68. min sa opakovala situácia z I. polčasu na druhej strane, lenže za ruku v pokutovom území domácich penalta nebola... Napokon Tepličania aspoň vyrovnali. V 78. min po prihrávke Šavola centroval prudko Schmidt a M. Jeťko hlavou nekompromisne poslal loptu do siete. Žiaľ, bola to posledná vážnejšia šanca Aquy, ktorej by oveľa viac pristalo víťazstvo, než iba deľba bodov.

Komentuje tréner IVAN ŠIMČEK:
„Bol to celkom dobrý zápas, domáci hrali o veľa a tak vyrukovali s maximálnou bojovnosťou a dôrazom, svoje technické nedostatky nahrádzali obetavosťou. Mali sme s nimi problémy, ale žiaľ, nemenšie aj s nepriazňou rozhodcov. Poznáte ma, nerád otváram túto tému, ale niekedy sa to nedá obísť... V II. polčase sme boli herne už o dve triedy lepší, ale stačilo nám to iba na remízu.„

Dolný Hričov – Martin 1:3 (0:2)
Góly: 58. Červenec, resp. 29. a 57. Korda, 39. Schérer. Zostava Martina: Machovič – Ďurkovič, Siva, Pauer, Šiplák, Ladňák, Janák, Martinský, Martiniak, Schérer (65. Schérer), Korda.

Pred súbojom dvoch mužstiev z konca tabuľky mal tréner Jozef Šino starosti so zostavou. Lettrich odišiel pracovne do Ameriky a vráti sa až v septembri, Markovič sa pripravoval na štátnice, ktoré mal v pondelok, Šupeja neuvoľnili zo zamestnania, no a chýbal aj Rakyta, ktorý za vylúčenie dostal trest na štyri stretnutia nepodmienečne. Martin mal tak na lavičke pre náhradníkov iba dvoch hráčov. Futbalisti Dolného Hričova si na jeseň v Martine ukoristili tri body a práve tie im pomohli k tomu, že v tabuľke zimovali nad Turčanmi. Na jar sú však Považania vo veľkom hernom útlme, ba dokonca sa istý čas zdalo, že by ich mohli zverenci trénera Šina v tabuľke aj preskočiť. Že na to mali, potvrdil aj prvý polčas. Od prvých minút mali hostia hru pod kontrolu a už Šiplákova strela v 4. min naznačila ich útočné ambície. Martinčania boli aktívni, často strieľali, ale dva pokusy Martinského išli nad. V 29. min kopali hostia už svoj piaty roh, Siva hlavou ohrozil bránku domácich, obranca loptu vyhlavičkoval z bránky, ale Korda stál na správnom mieste a dal vedúci gól. O desať minút neskôr, po Ladňákovom centri Schérer strelou z voleja zvýšil vedenie hostí. Ten istý hráč do konca polčasu ešte dvakrát ohrozil domácu bránku. Hostia hrali dobre aj v obrane a domáci iba raz vážnejšie ohrozili ich bránku, keď po rohovom kope skončila strela ich hráča na brvne. Po zmene strán hostia kontrolovali vývoj stretnutia a v 58. min po prihrávke Janáka sa dostal do úniku Korda a úspešne zakončil. Martinčania akoby zľahkovážneli, lebo o minútu, po centri, domáci hráč hlavou znížil náskok hostí. Našťastie, tento gól hostí opäť vyburcoval k aktivite a v 77. min bol blízko ku gólu Martinský, ale pálil vedľa. Spoľahlivá obrana Martina toho domácim veľa nedovolila a za zmienku stojí iba jediná ich šanca, keď v 81. min strelu útočníka Hričova brankár Machovič chytil.

Komentuje tréner JOZEF ŠINO:
„Tento zápas mal odpovedať na otázku, ktoré mužstvo bolo najslabšie v súťaži. Som rád, že sme víťazstvom dokázali, že sme to neboli my. Domácich sme predčili po všetkých stránkach, strelecky sa blysol Korda. Škoda, že tento zápas sa nehral skôr, určite by bolo mužstvo nabralo viac sebavedomia.„