schválila koncom mája vláda SR a podľa ktorého už verejné „zušky„ nebude financovať priamo štát, ale peniaze budú čerpať z podielových daní miest, obcí a samosprávnych krajov. Na protestnej manifestácii, na ktorej sa zúčastnili aj učitelia umeleckých škôl z Turca, sa ozvali hlasy, že vláda SR týmto návrhom zákona rozhodla o likvidácii verejných ZUŠ. Účastníci žiadali od vlády, aby pripravila novely potrebných zákonov tak, aby štát garantoval financovanie verejných ZUŠ zo štátneho rozpočtu.
„Súhlasím s protestom učiteľov pred Úradom vlády. Navrhovaný zákon nepovažujem za dobrý, umelecké školy by mali byť financované štátom. Nerozumiem, prečo by mal štát financovať súkromné a cirkevné školy, a len verejné ZUŠ majú žiť z podielových daní miest a obcí. Nie je to iba môj názor, ale celého pedagogického kolektívu ZUŠ v Turčianskych Tepliciach,„ povedala nám riaditeľka teplickej ZUŠ Ida Rumanová. Riaditeľka ZUŠ v Martine Erika Sizelová nám povedala, že školstvo malo ako celok štrajkovať už dávno, pretože práca učiteľov je hlboko podhodnotená. „Štátny tajomník ministerstva školstva František Tóth uvádza na verejnosti nepravdivé čísla o financovaní základných umeleckých škôl. Martinská ZUŠ dostáva 6000 korún na žiaka a nie dvojnásobok, alebo 8000, ako sľuboval Tóth na porade, na ktorej som sa osobne zúčastnila. Myslím si, že rodičia pri súčasných mzdách nemajú na to, aby mohli hradiť deťom štúdium na umeleckej škole. Obávam sa, že dôjde k jeho rozprášeniu na krúžky v základných školách, ktoré nemôžu nahradiť umelecké vzdelávanie,„ dodala E. Sizelová.
„Speje to k likvidácii verejných ZUŠ,„ povedal nám riaditeľ ZUŠ vo Vrútkach Vladimír Krátky. „To, aby boli umelecké školy financované z príjmov obcí, považujem na holý nezmysel. Vezmime si len našu školu, kde máme okolo tisíc žiakov a ročný rozpočet vyše 9 miliónov korún, nedokážem si predstaviť, ako by také malé mesto s tak obmedzenými príjmami, akými sú Vrútky, našlo toľké prostriedky na financovanie jedinej školy. A takto je to v mnohých iných mestách. Pritom sa ide demontovať systém, ktorý roky úspešne funguje a získal si obdiv aj za hranicami. Veď je smiešne, keď Španiel, prezident jednej medzinárodnej asociácie, píše do Učiteľských novín a apeluje na našu vládu, na našich poslancov, aby nesiahli k takýmto krokom, ktoré by poškodili naše umelecké školstvo...„ povedal pre NŽT V. Krátky.
„Štát základné umelecké školy nelikviduje,„ uviedol minulý týždeň po protestnom zhromaždení minister financií Ivan Mikloš. Informovala o tom SITA. Minister sa mal vyjadriť, že podľa kompetenčného zákona a zákona o štátnej školskej správe a školskej samospráve patria ZUŠ do kompetencie miestnych a regionálnych samospráv. Ako upozornil - to, pod koho tieto zariadenia patria, rozhodli už spomínané zákony a nie zákon o delení výnosu dane z príjmov, proti ktorému zástupcovia ZUŠ protestovali. To znamená, že „obecné zastupiteľstvá rozhodujú, či, v akej miere a ktoré svoje originálne právomoci budú financovať.„ Obavy ZUŠ podľa Mikloša pramenia z toho, či sa niektoré miestne samosprávy nerozhodnú obmedziť alebo úplne prestať financovať umelecké školstvo.
Autor: ig, br