Štvrtok, 9. december, 2021 | Meniny má IzabelaKrížovkyKrížovky

Srdce bilo ako zvon

V rozhovore pred šampionátom ste nám povedali, že by ste boli veľmi radi, keby ste dostali dôveru viesť aspoň dve stretnutia. Nakoniec slovenská trojica rozhodcov viedla na šampionáte až tri stretnutia, takže asi ste sa vracali domov všetci spokojní. Ale

V rozhovore pred šampionátom ste nám povedali, že by ste boli veľmi radi, keby ste dostali dôveru viesť aspoň dve stretnutia. Nakoniec slovenská trojica rozhodcov viedla na šampionáte až tri stretnutia, takže asi ste sa vracali domov všetci spokojní. Alebo sa mýlime?
Budem neskromný, ale povedal som to už pri viacerých rozhovoroch, že náš výkon hodnotím na veľkú jedničku. Išli sme na šampionát s tým, že chceme dobre zvládnuť prvý zápas a ním naštartovať naše účinkovanie na šampionáte, aby sme dostali dôveru aj v ďalšom zápase. To sa nám aj podarilo. No a tretí zápas, ten, dá sa povedať, už bol takou odmenou od komisie rozhodcov UEFA za naše, ako nám povedali, perfektné výkony. To, že na šampionáte potom ešte ostal Ľuboš Micheľ, ktorý bol nasadený na semifinálový zápas ako štvrtý rozhodca, to už bola čerešnička na torte.
Premiéru ste mali v zápase Grécko – Španielsko. Viedli ste zápas, v ktorom hralo mužstvo, ktoré bolo nakoniec najväčším prekvapením šampionátu. V tom čase ale obom súperom išlo o to, aby uspeli a vybojovali si postup. Bol to náročný zápas?
Boli sme na otváracom zápase Grécka s Portugalcami, keď Gréci začali sériu prekvapení. Už vtedy sme hovorili, že je to niečo iné, že nemecký tréner Otto Rehhagel dal ich hre novú pečať. Vniesol do mužstva disciplínu, dobre organizoval ich hru. Tento zápas bol náročný preto, lebo to bola repríza finále ME do 21 rokov, z roku 1999, ktoré viedol práve Ľuboš Micheľ. No a vtedy Gréci prehrali a oni sú už také nátury, že keď prehrajú, hľadajú vinníka a rozhodca je vtedy najhorší. Aj z tohto pohľadu to bolo pre nás náročné. Pripravili sme sa na všetky možnosti a zápas sme zvládli tak dobre, to po ňom nás v hoteli vítal sám predseda komisie rozhodcov. Dovtedy sa to ešte nestalo. Navyše delegát zápasu, keď prišiel do kabíny, nás vybozkával. Na každý zápas boli až dvaja delegáti – jeden priamo na štadióne a jeden pozeral zápas na hoteli v televízii a všetky sporné momenty dával zaznamenávať. Po každom zápase sa robila analýza takýchto situácii a všetky situácie, ktoré nám napísal delegát, sa preverovali, no a čo nás potešilo, potvrdilo sa, že sme mali vo všetkých prípadoch pravdu. Bol to, ako nám povedali, výkon prakticky bez chyby. Tomu zodpovedala aj naša vysoká známka - deviatka, neviem, či ešte vôbec niekto také hodnotenie dostal.

Trojica rozhodcov, ktorá úspešne reprezentovala slovenský futbal na ME v Portugalsku. Sprava : Ľuboš Micheľ, Igor Šramka a Martin Balko.


Potom ste viedli zápas Francúzsko so Švajčiarmi, aj to bolo stretnutie, v ktorom išlo obom o postup…
Ja som to pred šampionátom nechcel hovoriť, ale mojím tajným snom bolo, aby sme rozhodovali Španielom a Francúzom. No a hneď v oboch prvých zápasoch sa tento môj sen aj splnil. Francúzi to je moje mužstvo, veľmi sa mi páči ich hra. V mužstve majú veľa hviezd. Bol to tretí zápas v skupine a v boji o postup boli ešte aj Švajčiari. Preto to bol opäť náročný zápas. Vyskytlo sa veľa situácii, o ktorých sa mohlo diskutovať, ale opäť sa potvrdilo, že všetky naše rozhodnutia boli správne. Po tomto zápase sme už iba čakali na to, či sa ešte dostaneme k slovu, alebo pôjdeme domov.
Zostali ste a dostali aj dôveru viesť štvrťfinále Holandsko – Švédsko, no a to už bol ozaj zápas, ako sa hovorí, kto z koho, ktorý mal dramatické penaltové rozuzlenie…
Viesť tento zápas, to už bola vlastne pre nás odmena. Boli už kadejaké reči, aj to, že ideme domov. Na šampionáte, po stretnutiach v skupinách, zostalo z dvanástich iba šesť trojíc. My sme sa do tohto poltucta nominovaných dostali. Tipovali sme, že akurát môžeme dostať ešte jeden zápas. Aj tak bolo. Navyše tento zápas bol náročný aj klimatickými podmienkami. Hralo sa na juhu Portugalska vo Faro, kde bola teplota možno aj o osem stupňov vyššia ako v Porte. Zápas sa hral večer a aj tak bolo 34 stupňov. Cez deň tam boli teploty blízko štyridsiatky. Upozorňovali nás aj Portugalci, že tam je úplne iná klíma, že v tomto dovolenkovom raji nesmieme zanedbať pitný režim. Nariadil nám to aj náš tréner. Zápas bol náročný, lebo po ňom jeden zo súperov už musel ísť domov. Jeho náročnosť sa ešte vystupňovala, lebo sa predlžovalo, ba nakoniec sa rozhodovalo až v penaltovom rozstrele. Na hracej ploche sme boli, dá sa povedať, 125 minút.
Čo bolo vašou úlohou pri streľbe penált?
Úlohy sú dopredu rozdelené a jasné. Prvý asistent Igor Šramka stál na bránkovej čiare a mal za úlohu kont­rolovať, okrem iného aj to, či lopta prešla za bránkovú čiaru a ja som zo stredového kruhu púšťal hráčov, ktorí išli strieľať penalty.
Pred štvrťfinále išli domov mnohé rozhodcovské esá, vy ste zostali. Nenapadlo vám v kútiku duše, že by ste mohli dostať dôveru aj v semifinále, či nebodaj vo finále?
Nebolo to v našich rukách. Bolo to na rozhodnutí komisie rozhodcov UEFA. My sme už nemohli viac spraviť, ako sme spravili. Napokon, bol Ľuboš Micheľ štvrtým rozhodcom v semifinále – aj to bol veľký úspech a ocenenie jeho a nášho výkonu.
Vieme, že ťažko pár slovami opísať atmosféru takého veľkého podujatia. Ale predsa, aké to bolo v krajine, kde futbal je viac ako obyčajný šport?
Máte pravdu, ťažko hovoriť o celej atmosfére, preto spomeniem len taký príklad. Keď hralo svoj zápas domáce Portugalsko, od rána od ôsmej išiel priamy prenos na oboch kanáloch štátnej televízie. Na námestiach poriadali šou, vystupovali tam kapely. Námestia boli plné fanúšikov v národnom drese. Portugalský prezident vyzval občanov na spolupatričnosť s národným mužstvom. Na domoch viali portugalské zástavy. Celá cesta portugalskej reprezentácia na zápas bola snímaná kamerami z helikoptéry. Ľudia stáli na chodníkoch, ako kedysi u nás na prvého mája. Po zápase, keď vyhrali, boli veľké oslavy až do rána.
Ako sa vám páčili štadióny, ktoré rekonštruovali a vybudovali pre túto príležitosť?
Boli nádherné. Hracie plochy boli úžasné. Mali tam aj špecialistov z Anglicka. Bolo to doslova super, mali sme čo obdivovať.
Stretli ste sa počas pôsobenia na šampionáte s niekým z generality slovenského futbalu – bol tam reprezentačný tréner aj prezident SFZ, ale aj ďalší?
S trénerom D. Galisom sme sa nestretli, ani s klubovými trénermi, ale na viacerých zápasoch sme sa stretli s pánom Venglošom, ktorý bol predsedom technickej komisie. Keď sme nerozhodovali, mali sme každý deň možnosť ísť na nejaký zápas. Videl som jedenásť zápasov ako divák, navyše mali sme možnosť pohybovať sa vo VIP priestoroch. Na štvrťfinálovom zápase sme sa stretli s prezidentom zväzu pánom Laurincom, ktorý bol aj delegátom stretnutia so zameraním na bezpečnosť. Aj on si vypočul chválu na náš výkon. Po zápase sme sa stretli a chvíľu sme spolu posedeli.
Ako ste využívali voľný čas?
Asi mi ani nik neuverí, neuverili mi ani doma, že sme vlastne ani nemali voľný čas. Dni išli veľmi rýchlo. Program sme mali každý deň ten istý. Od deviatej bol odchod na tréning – ten trval aj dve hodiny. Cesta tiež čosi trvala, keď sme sa vrátili, snažili sme sa vždy aspoň na chvíľu ísť do bazéna vyplávať únavu. Popoludní boli analýzy zápasov z predošlého dňa. Tie trvali do 15. h, potom sme sa prezliekli do obleku a išli sme na stretnutia ako diváci.
Mali ste nejaký zvláštny rituál pred zápasom?
Povinnosťou je byť 90 minút pred výkopom na štadióne. Bolo to perfektne zvládnuté. Pri odchode nás sprevádzala policajná eskorta na dvoch motorkách. Akurát do Fara sme išli deň dopredu. Hotel sme mali zabezpečený aj po zápase. My sme nemali nejaký zvláštny rituál. Len sme si, ako vždy, povedali, čo nás asi môže čakať v zápase a, ako vždy, sme si povedali, že začneme naplno a postupne budeme pridávať. Podáme si ruky a ideme na to.
Spomínate si na svoj asi najťažší moment na šampionáte, pri ktorom ste sa viac zapotili?
Najťažší moment bol asi vtedy, keď sme si mali vyžehliť košele (smiech). Čo sa týka futbalu, bol to určite moment v štvrťfinálovom zápase Holandsko – Švédsko v druhom predlžení už len päť minút pred koncom, keď holandský kanonier Van Nistelrooy dosiahol gól a ja som signalizoval, že bol mimo hry. Preto nebol gól uznaný. Na druhý deň po tomto zápase bola veľká tlačová konferencia v hoteli, kde sme boli ubytovaní, za prítomnosti asi 50 novinárov. Celú situáciu im premietli, no a predseda komisie rozhodcov UEFA nielenže pochválil naše rozhodnutie, ale aj na tomto príklade ilustroval, aké je to ťažké v zlomku sekundy rozhodnúť.
Boli ste aktérom už na viacerých podujatiach európskeho rangu. Aký je rozdiel napríklad medzi Ligou majstrov a európskym šampionátom?
Myslím si, že takýto turnaj je náročnejší. Sledovanosť ME bola úžasná. Človek je pod obrovskou kontrolou kamier. Uvediem príklad. Rozhodca Mayer zo Švajčiarska, ktorý rozhodoval duel Portugalska s Anglickom ani nespravil chybu a to, čo okolo neho urobili anglické média, bolo, dá sa jemne povedať, neférové. Vyslali svoje štáby do jeho rodiska, otravovali jeho bývalú ženu, jeho deti, chceli od nich získať nejaké pikošky z jeho života. On priamo na šampionát dostal asi 16 tisíc výhražných mejlov od anglických fans.
Keď sme robili rozhovor pred vaším odchodom na šampionát, želali ste si, aby sa víťazom stal sedemnásty tím – mysleli ste na rozhodcov. Môžete povedať, že sa skutočne tiež stal víťazom nedávno skončeného šampionátu?
Boli sme veľmi dobrá partia, čo ma dosť prekvapilo. Pohybovať sa medzi takými rozhodcovskými esami ako Colina, Frisk, Merck, Micheľ, bol pre mňa ohromný zážitok. Myslel som si, že niektorí budú aj horenosy, ale bola tam výborná partia. Vždy nás po zápase vyobjímali. Myslím si, že tento šampionát bol aj z rozhodcovskej stránky veľmi dobre zvládnutý, bez veľkých vypuklých chýb, o ktorých by sa ešte doteraz hovorilo. Na každom zápase v základných skupinách bolo nasadených 28 oficiálnych televíznych kamier a akreditované televízie mohli mať tiež kamery. Keď bolo treba, boli použité aj tie, napríklad tie usvedčili Tottiho, že opľul súpera. No a na štvrťfinálové, semifinálové zápasy a finále bolo nasadených až 40 kamier.
Ktorí hráči vás najviac upútali?
Asi ako všetkých – bol to Baroš. Mal úžasnú formu. Priznám sa, my sme držali Čechom, aby sa dostali čo najďalej, aby vyhrali Euro, lebo si myslím, že asi hrali aj najkrajší futbal.
Šampionát vyhrala defenzíva a jej najokatejší predstaviteľ Grécko. Je to dobré pre budúcnosť futbalu?
Aj my sme sa zhodli v názore, že jediné mužstvo, ktoré hralo takýmto štýlom, bolo Grécko, ale zasa dá sa súhlasiť aj s tým, čo som niekde čítal – že úspešný je ten, kto vyhrá. Gréci dokázali dvakrát poraziť Portugalsko, vyradili Španielov, Francúzov, Čechov, preto si myslím, že to vyhrali zaslúžene.
Pobyt v Portugalsku rozhodne nebol výletom, či dokonca dovolenkou…
Máte pravdu. Už boli informácie o tom, že v niektorých zápasoch sme spálili 1600 kilokalórií, čo je ohromné číslo. Tepová frekvencia sa na takej horúčave pohybovala celý zápas doslova na úrovni 95 percent – čiže tepy nám išli od 175 vyššie. Srdce bilo ako zvon. Nebola to veru dovolenka. Trénovali sme denne aj dve hodiny. Bolo to ozaj náročné. Teraz si chcem aspoň dva týždne oddýchnuť a doliečiť si nejaké drobné zranenia.


Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu
 2. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 3. Hyundai očakáva Generáciu Jeden
 4. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 5. Najdôveryhodnejší na Slovensku! Päťnásobný úspech pre Tesco
 6. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 7. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 8. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 9. Zapojte sa do vianočnej súťaže o luxusné ceny
 10. Panta Rhei má najväčšie zásoby, Vianoce bez knihy nehrozia
 1. Dôchodkovým fondom UNIQA sa výborne darí aj napriek pandémii
 2. Hyundai očakáva Generáciu Jeden
 3. Developer predstavuje víziu zelenej Petržalky bez áut
 4. Panta Rhei má najväčšie zásoby, Vianoce bez knihy nehrozia
 5. Zapojte sa do vianočnej súťaže o luxusné ceny
 6. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 7. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 8. Zabúdať na transferovú dokumentáciu sa firmám nevypláca
 9. Slávnostné vianočné outfity pre celú rodinu
 10. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 1. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 12 787
 2. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 11 566
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 7 405
 4. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 6 433
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 359
 6. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu 5 153
 7. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 4 897
 8. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME 3 626
 9. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu? 2 826
 10. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie 2 030

Blogy SME

 1. Martin Greguš: Vzdelávanie, výskum, vývoj a inovácie...aká priorita je to pre našu vládu? Prečo učitelia vyhlásili štrajkovú pohotovosť...
 2. Radovan Kazda: Demagógovia typu Blaha zanechávajú horšiu smršť než nepravdivé informácie
 3. Tereza Krajčová: Anglický denník: 19. Postoj, chvíľa, si taká krásna…
 4. Vlasta Žampová: Ladislav Bašternák a Boris Kollár
 5. Marian Nanias: Jadrová energia – Najväčší omyl Angely Merkel.
 6. Nicholas Wintzler: EP - Kde je koniec radu
 7. Ján Šeďo: Dnes, po 184 dňoch, som si bol po tretiu včeličku a stretol sa s antivaxerom.
 8. Rasťo Valent: Koľko trval vývoj vakcíny proti Covid-19?
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 7 429
 2. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 270
 3. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 4 041
 4. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť. 3 959
 5. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 888
 6. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 711
 7. Zuzanna Zittová: Zomrel nezničiteľný 3 434
 8. Martin Majzlan: Altyn Arashan - Horúce pramene v nebesiach 2 737
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Tipy na vianočné darčeky na poslednú chvíľu pre celú rodinu


5 h

Práve v dobe, keď trávime doma viac času než obvykle, sú spoločenské hry jednou zo skvelých možností, ako sa zabaviť.


12 h
Na väčšine prednášok lektora sprevádzali aj živé zvieratá

Mentálne a telesne znevýhodnené detičky sa vďaka Turčianskej knižnici dozvedeli mnoho zaujímavých informácií o zvieratách a živote v lese.


14 h
Futbalisti Kláštora boli už v minulej sezóne blízko k postupu do prvej triedy, preskočili ich Turčianske Kľačany.

Po jeseni má najbližšie k víťazstvu v druhej triede Kláštor.


16 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V nemocnici končia pre covid aj deti.


17 h

Mladého muža pritlačil pracovný stroj, zraneniam podľahol.


7. dec

Po Vianociach zatvoria všetky neesenciálne obchody vrátane predajní obuvi a domácich potrieb.


7. dec

Lekár hovorí o najťažších prípadoch, aké majú v nemocnici.


7. dec

Blogy SME

 1. Martin Greguš: Vzdelávanie, výskum, vývoj a inovácie...aká priorita je to pre našu vládu? Prečo učitelia vyhlásili štrajkovú pohotovosť...
 2. Radovan Kazda: Demagógovia typu Blaha zanechávajú horšiu smršť než nepravdivé informácie
 3. Tereza Krajčová: Anglický denník: 19. Postoj, chvíľa, si taká krásna…
 4. Vlasta Žampová: Ladislav Bašternák a Boris Kollár
 5. Marian Nanias: Jadrová energia – Najväčší omyl Angely Merkel.
 6. Nicholas Wintzler: EP - Kde je koniec radu
 7. Ján Šeďo: Dnes, po 184 dňoch, som si bol po tretiu včeličku a stretol sa s antivaxerom.
 8. Rasťo Valent: Koľko trval vývoj vakcíny proti Covid-19?
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 7 429
 2. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 270
 3. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 4 041
 4. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť. 3 959
 5. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 888
 6. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 711
 7. Zuzanna Zittová: Zomrel nezničiteľný 3 434
 8. Martin Majzlan: Altyn Arashan - Horúce pramene v nebesiach 2 737
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?