Srdce bilo ako zvon

V rozhovore pred šampionátom ste nám povedali, že by ste boli veľmi radi, keby ste dostali dôveru viesť aspoň dve stretnutia. Nakoniec slovenská trojica rozhodcov viedla na šampionáte až tri stretnutia, takže asi ste sa vracali domov všetci spokojní. Ale

V rozhovore pred šampionátom ste nám povedali, že by ste boli veľmi radi, keby ste dostali dôveru viesť aspoň dve stretnutia. Nakoniec slovenská trojica rozhodcov viedla na šampionáte až tri stretnutia, takže asi ste sa vracali domov všetci spokojní. Alebo sa mýlime?
Budem neskromný, ale povedal som to už pri viacerých rozhovoroch, že náš výkon hodnotím na veľkú jedničku. Išli sme na šampionát s tým, že chceme dobre zvládnuť prvý zápas a ním naštartovať naše účinkovanie na šampionáte, aby sme dostali dôveru aj v ďalšom zápase. To sa nám aj podarilo. No a tretí zápas, ten, dá sa povedať, už bol takou odmenou od komisie rozhodcov UEFA za naše, ako nám povedali, perfektné výkony. To, že na šampionáte potom ešte ostal Ľuboš Micheľ, ktorý bol nasadený na semifinálový zápas ako štvrtý rozhodca, to už bola čerešnička na torte.
Premiéru ste mali v zápase Grécko – Španielsko. Viedli ste zápas, v ktorom hralo mužstvo, ktoré bolo nakoniec najväčším prekvapením šampionátu. V tom čase ale obom súperom išlo o to, aby uspeli a vybojovali si postup. Bol to náročný zápas?
Boli sme na otváracom zápase Grécka s Portugalcami, keď Gréci začali sériu prekvapení. Už vtedy sme hovorili, že je to niečo iné, že nemecký tréner Otto Rehhagel dal ich hre novú pečať. Vniesol do mužstva disciplínu, dobre organizoval ich hru. Tento zápas bol náročný preto, lebo to bola repríza finále ME do 21 rokov, z roku 1999, ktoré viedol práve Ľuboš Micheľ. No a vtedy Gréci prehrali a oni sú už také nátury, že keď prehrajú, hľadajú vinníka a rozhodca je vtedy najhorší. Aj z tohto pohľadu to bolo pre nás náročné. Pripravili sme sa na všetky možnosti a zápas sme zvládli tak dobre, to po ňom nás v hoteli vítal sám predseda komisie rozhodcov. Dovtedy sa to ešte nestalo. Navyše delegát zápasu, keď prišiel do kabíny, nás vybozkával. Na každý zápas boli až dvaja delegáti – jeden priamo na štadióne a jeden pozeral zápas na hoteli v televízii a všetky sporné momenty dával zaznamenávať. Po každom zápase sa robila analýza takýchto situácii a všetky situácie, ktoré nám napísal delegát, sa preverovali, no a čo nás potešilo, potvrdilo sa, že sme mali vo všetkých prípadoch pravdu. Bol to, ako nám povedali, výkon prakticky bez chyby. Tomu zodpovedala aj naša vysoká známka - deviatka, neviem, či ešte vôbec niekto také hodnotenie dostal.

Trojica rozhodcov, ktorá úspešne reprezentovala slovenský futbal na ME v Portugalsku. Sprava : Ľuboš Micheľ, Igor Šramka a Martin Balko.


Potom ste viedli zápas Francúzsko so Švajčiarmi, aj to bolo stretnutie, v ktorom išlo obom o postup…
Ja som to pred šampionátom nechcel hovoriť, ale mojím tajným snom bolo, aby sme rozhodovali Španielom a Francúzom. No a hneď v oboch prvých zápasoch sa tento môj sen aj splnil. Francúzi to je moje mužstvo, veľmi sa mi páči ich hra. V mužstve majú veľa hviezd. Bol to tretí zápas v skupine a v boji o postup boli ešte aj Švajčiari. Preto to bol opäť náročný zápas. Vyskytlo sa veľa situácii, o ktorých sa mohlo diskutovať, ale opäť sa potvrdilo, že všetky naše rozhodnutia boli správne. Po tomto zápase sme už iba čakali na to, či sa ešte dostaneme k slovu, alebo pôjdeme domov.
Zostali ste a dostali aj dôveru viesť štvrťfinále Holandsko – Švédsko, no a to už bol ozaj zápas, ako sa hovorí, kto z koho, ktorý mal dramatické penaltové rozuzlenie…
Viesť tento zápas, to už bola vlastne pre nás odmena. Boli už kadejaké reči, aj to, že ideme domov. Na šampionáte, po stretnutiach v skupinách, zostalo z dvanástich iba šesť trojíc. My sme sa do tohto poltucta nominovaných dostali. Tipovali sme, že akurát môžeme dostať ešte jeden zápas. Aj tak bolo. Navyše tento zápas bol náročný aj klimatickými podmienkami. Hralo sa na juhu Portugalska vo Faro, kde bola teplota možno aj o osem stupňov vyššia ako v Porte. Zápas sa hral večer a aj tak bolo 34 stupňov. Cez deň tam boli teploty blízko štyridsiatky. Upozorňovali nás aj Portugalci, že tam je úplne iná klíma, že v tomto dovolenkovom raji nesmieme zanedbať pitný režim. Nariadil nám to aj náš tréner. Zápas bol náročný, lebo po ňom jeden zo súperov už musel ísť domov. Jeho náročnosť sa ešte vystupňovala, lebo sa predlžovalo, ba nakoniec sa rozhodovalo až v penaltovom rozstrele. Na hracej ploche sme boli, dá sa povedať, 125 minút.
Čo bolo vašou úlohou pri streľbe penált?
Úlohy sú dopredu rozdelené a jasné. Prvý asistent Igor Šramka stál na bránkovej čiare a mal za úlohu kont­rolovať, okrem iného aj to, či lopta prešla za bránkovú čiaru a ja som zo stredového kruhu púšťal hráčov, ktorí išli strieľať penalty.
Pred štvrťfinále išli domov mnohé rozhodcovské esá, vy ste zostali. Nenapadlo vám v kútiku duše, že by ste mohli dostať dôveru aj v semifinále, či nebodaj vo finále?
Nebolo to v našich rukách. Bolo to na rozhodnutí komisie rozhodcov UEFA. My sme už nemohli viac spraviť, ako sme spravili. Napokon, bol Ľuboš Micheľ štvrtým rozhodcom v semifinále – aj to bol veľký úspech a ocenenie jeho a nášho výkonu.
Vieme, že ťažko pár slovami opísať atmosféru takého veľkého podujatia. Ale predsa, aké to bolo v krajine, kde futbal je viac ako obyčajný šport?
Máte pravdu, ťažko hovoriť o celej atmosfére, preto spomeniem len taký príklad. Keď hralo svoj zápas domáce Portugalsko, od rána od ôsmej išiel priamy prenos na oboch kanáloch štátnej televízie. Na námestiach poriadali šou, vystupovali tam kapely. Námestia boli plné fanúšikov v národnom drese. Portugalský prezident vyzval občanov na spolupatričnosť s národným mužstvom. Na domoch viali portugalské zástavy. Celá cesta portugalskej reprezentácia na zápas bola snímaná kamerami z helikoptéry. Ľudia stáli na chodníkoch, ako kedysi u nás na prvého mája. Po zápase, keď vyhrali, boli veľké oslavy až do rána.
Ako sa vám páčili štadióny, ktoré rekonštruovali a vybudovali pre túto príležitosť?
Boli nádherné. Hracie plochy boli úžasné. Mali tam aj špecialistov z Anglicka. Bolo to doslova super, mali sme čo obdivovať.
Stretli ste sa počas pôsobenia na šampionáte s niekým z generality slovenského futbalu – bol tam reprezentačný tréner aj prezident SFZ, ale aj ďalší?
S trénerom D. Galisom sme sa nestretli, ani s klubovými trénermi, ale na viacerých zápasoch sme sa stretli s pánom Venglošom, ktorý bol predsedom technickej komisie. Keď sme nerozhodovali, mali sme každý deň možnosť ísť na nejaký zápas. Videl som jedenásť zápasov ako divák, navyše mali sme možnosť pohybovať sa vo VIP priestoroch. Na štvrťfinálovom zápase sme sa stretli s prezidentom zväzu pánom Laurincom, ktorý bol aj delegátom stretnutia so zameraním na bezpečnosť. Aj on si vypočul chválu na náš výkon. Po zápase sme sa stretli a chvíľu sme spolu posedeli.
Ako ste využívali voľný čas?
Asi mi ani nik neuverí, neuverili mi ani doma, že sme vlastne ani nemali voľný čas. Dni išli veľmi rýchlo. Program sme mali každý deň ten istý. Od deviatej bol odchod na tréning – ten trval aj dve hodiny. Cesta tiež čosi trvala, keď sme sa vrátili, snažili sme sa vždy aspoň na chvíľu ísť do bazéna vyplávať únavu. Popoludní boli analýzy zápasov z predošlého dňa. Tie trvali do 15. h, potom sme sa prezliekli do obleku a išli sme na stretnutia ako diváci.
Mali ste nejaký zvláštny rituál pred zápasom?
Povinnosťou je byť 90 minút pred výkopom na štadióne. Bolo to perfektne zvládnuté. Pri odchode nás sprevádzala policajná eskorta na dvoch motorkách. Akurát do Fara sme išli deň dopredu. Hotel sme mali zabezpečený aj po zápase. My sme nemali nejaký zvláštny rituál. Len sme si, ako vždy, povedali, čo nás asi môže čakať v zápase a, ako vždy, sme si povedali, že začneme naplno a postupne budeme pridávať. Podáme si ruky a ideme na to.
Spomínate si na svoj asi najťažší moment na šampionáte, pri ktorom ste sa viac zapotili?
Najťažší moment bol asi vtedy, keď sme si mali vyžehliť košele (smiech). Čo sa týka futbalu, bol to určite moment v štvrťfinálovom zápase Holandsko – Švédsko v druhom predlžení už len päť minút pred koncom, keď holandský kanonier Van Nistelrooy dosiahol gól a ja som signalizoval, že bol mimo hry. Preto nebol gól uznaný. Na druhý deň po tomto zápase bola veľká tlačová konferencia v hoteli, kde sme boli ubytovaní, za prítomnosti asi 50 novinárov. Celú situáciu im premietli, no a predseda komisie rozhodcov UEFA nielenže pochválil naše rozhodnutie, ale aj na tomto príklade ilustroval, aké je to ťažké v zlomku sekundy rozhodnúť.
Boli ste aktérom už na viacerých podujatiach európskeho rangu. Aký je rozdiel napríklad medzi Ligou majstrov a európskym šampionátom?
Myslím si, že takýto turnaj je náročnejší. Sledovanosť ME bola úžasná. Človek je pod obrovskou kontrolou kamier. Uvediem príklad. Rozhodca Mayer zo Švajčiarska, ktorý rozhodoval duel Portugalska s Anglickom ani nespravil chybu a to, čo okolo neho urobili anglické média, bolo, dá sa jemne povedať, neférové. Vyslali svoje štáby do jeho rodiska, otravovali jeho bývalú ženu, jeho deti, chceli od nich získať nejaké pikošky z jeho života. On priamo na šampionát dostal asi 16 tisíc výhražných mejlov od anglických fans.
Keď sme robili rozhovor pred vaším odchodom na šampionát, želali ste si, aby sa víťazom stal sedemnásty tím – mysleli ste na rozhodcov. Môžete povedať, že sa skutočne tiež stal víťazom nedávno skončeného šampionátu?
Boli sme veľmi dobrá partia, čo ma dosť prekvapilo. Pohybovať sa medzi takými rozhodcovskými esami ako Colina, Frisk, Merck, Micheľ, bol pre mňa ohromný zážitok. Myslel som si, že niektorí budú aj horenosy, ale bola tam výborná partia. Vždy nás po zápase vyobjímali. Myslím si, že tento šampionát bol aj z rozhodcovskej stránky veľmi dobre zvládnutý, bez veľkých vypuklých chýb, o ktorých by sa ešte doteraz hovorilo. Na každom zápase v základných skupinách bolo nasadených 28 oficiálnych televíznych kamier a akreditované televízie mohli mať tiež kamery. Keď bolo treba, boli použité aj tie, napríklad tie usvedčili Tottiho, že opľul súpera. No a na štvrťfinálové, semifinálové zápasy a finále bolo nasadených až 40 kamier.
Ktorí hráči vás najviac upútali?
Asi ako všetkých – bol to Baroš. Mal úžasnú formu. Priznám sa, my sme držali Čechom, aby sa dostali čo najďalej, aby vyhrali Euro, lebo si myslím, že asi hrali aj najkrajší futbal.
Šampionát vyhrala defenzíva a jej najokatejší predstaviteľ Grécko. Je to dobré pre budúcnosť futbalu?
Aj my sme sa zhodli v názore, že jediné mužstvo, ktoré hralo takýmto štýlom, bolo Grécko, ale zasa dá sa súhlasiť aj s tým, čo som niekde čítal – že úspešný je ten, kto vyhrá. Gréci dokázali dvakrát poraziť Portugalsko, vyradili Španielov, Francúzov, Čechov, preto si myslím, že to vyhrali zaslúžene.
Pobyt v Portugalsku rozhodne nebol výletom, či dokonca dovolenkou…
Máte pravdu. Už boli informácie o tom, že v niektorých zápasoch sme spálili 1600 kilokalórií, čo je ohromné číslo. Tepová frekvencia sa na takej horúčave pohybovala celý zápas doslova na úrovni 95 percent – čiže tepy nám išli od 175 vyššie. Srdce bilo ako zvon. Nebola to veru dovolenka. Trénovali sme denne aj dve hodiny. Bolo to ozaj náročné. Teraz si chcem aspoň dva týždne oddýchnuť a doliečiť si nejaké drobné zranenia.


Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 995
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 405
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 905
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 248
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 063
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 830
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 792
  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 073
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 646
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 434
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 899
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 449
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 364
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 259
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Tomáš Pšenka.

Ani druhá hokejová liga nie je lacná záležitosť. Na pokrytie sezóny kluby míňajú šesťmiestne sumy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Prebudenie jari Vrícko

Aj do malej podhorskej dedinky zavítala jar.


(vm)
Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 073
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 646
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 434
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 899
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 449
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 364
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 259
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?