svedčili a dnes si hádam žiaden Turčan bez nich ponuku skanzenu ani nevie predstaviť. Dobrou tradíciou sa, napríklad, stalo otvárať sezónu v múzeu nedeľou venovanou niektorej z turčianskych obcí a pri tejto príležitosti sprístupniť objekt viažuci sa k jej minulosti. Tohto roku to bola Čepčínska nedeľa. Medzitým sa udiala aj nedeľa venovaná remeslám a nositeľom tradičných výrobných techník a technológií, Detská nedeľa a po nej aj dve z takých, ktorých organizovanie sa osvedčilo v minulom roku. Turčianske halali (venované ukážkam, zvykom a zábave v Turci) a Turčianska harmonika (predstavenie turčianskych heligonkárov a harmonikárov). Návštevníkov skanzenu čaká ešte Te prindžarel pes (prezentácia rôznych podôb kultúry Rómov formou prác rómskych neprofesionálnych umelcov a prezentácie tradičných výrobných aktivít). Najmä posledná z menovaných bola v minulom roku prekvapením hádam aj pre samotných organizátorov. Po pozitívnych reakciách sa rómsku nedeľu rozhodli zaradiť do kalendára letných podujatí v skanzene aj v tomto roku.
A potom už nasleduje ponuka takých, na organizovanie ktorých si zvykli nielen Turčania. Svadba v Turci o zvykoslovnom obraze svadobného diania, potom Dožinky venované spracovaniu obilia, využitiu slamy, chlebu, alebo Michalský jarmok v závere septembra patriaci medzi najpopulárnejšie podujatia v ponuke múzea v prírode. Ďalej ide o podujatie: Keď sa zima opýta (o tradičnom spracovaní, konzervovaní a využití poľnohospodárskych plodín) alebo Vianoce na dedine, ktoré sa konajú na osobitné pozvanie a počas osobitne organizovaného dňa v skanzene (5. decembra), teda pár týždňov potom, čo sa jeho brány návštevníkom v tejto sezóne zatvoria. Výnimku v druhej časti ponuky národopisného leta tvorí Septembrové šarivari - program, ktorý si ešte len hľadá svojich priaznivcov. Uskutoční sa 12. septembra a je venovaný letcom, respektíve, nadšencom lietania, ale aj šarkanom či iným lietajúcim objektom.
Pripomeňme, že Múzeum slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch sa rozprestiera na ploche 15,5 hektára. Doteraz je tu sústredených 129 obytných, hospodárskych, technických, spoločenských a cirkevných stavieb z regiónov Orava, Turiec, Kysuce-Podjavorníky a Liptov. Sú obrazom rozmanitosti foriem tradičnej stavebnej kultúry a hospodársko-sociálneho rozvrstvenia obyvateľov severozápadného Slovenska. V Slovenskom národnom múzeu Martin, pod ktoré Múzeum slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch spadá, uvažujú v budúcej – pätnástej jubilejnej – sezóne o celoročnom otvorení skanzenu.