ol úspešný reprezentant Slovenska Vladimír Kohút už viackrát vyhodnotený medzi najlepšími športovcami Turca. On a aj ďalší karatisti Slávie Martin mali mimoriadne úspešnú aj uplynulú sezónu. Práve o nej a o cieľoch pred tou, ktorá ich ešte len čaká, sme hovorili s trénerom a predsedom klubu Petrom Suchým.
Máte za sebou ďalšiu sezónu. Podľa výsledkov, o ktorých sme informovali aj v našich novinách, bola celkom úspešná. Mimoriadne úspešne sa po zranení vrátil na žinenku Vladimír Kohút a potiahol aj mladých pretekárov. Predpokladáme, že aj vy máte dôvod na spokojnosť. Alebo sa mýlime?
Máte pravdu. Celkom dobre ste to popísali, lebo jeden z rozhodujúcich momentov bol Vladov návrat. Po zranení, ktoré utrpel, bol pre neho dosť psychicky ťažký, ale vyrovnal sa s tým výborne a bol ťahúňom kolektívu v tejto sezóne. Svoju dominanciu potvrdil na majstrovstvách Slovenska, z ktorých priniesol dve medaily. Tieto výsledky boli motivujúce pre neho, ale aj pre ostatných pretekárov.
Pravda, vo vašom klube sa držia v popredí aj ďalší pretekári – viaceré nádeje slovenského karate…
Najmä mladý Vysolajský je už pretekárom, ktorý začína naberať ostrohy, v priebehu tohto roku sa vrátil z vojenčiny a hneď sa naplno zapojil do súťaži. Bol plnohodnotným členom kádra a pomohol nám aj v súťaži družstiev. Michal Očka, rovnako vo svojej kategórii, je veľmi nadaný, technický pretekár, ktorý potrebuje čo najviac športovej konfrontácie. Po dlhšej prestávke vyvolanej zdravotnými problémami sa nám vrátil do kádra odchovanec Igor Važan, ktorý nám už v žiackych kategóriách nosil medaily z majstrovstiev Slovenska a opäť sa začína uchádzať o popredné priečky v slovenskom rebríčku. Dlhodobou stálicou nášho klubu je Tomáš Trancygier. Je to psychicky vyspelý borec a bol plnohodnotným členom nášho družstva, lebo vie aj motivovať mladších a čo je veľmi dôležité, dokáže podržať družstvo.
To všetko, čo ste povedali nasvedčuje, že máte za sebou veľmi dobrú sezónu…
Z môjho pohľadu to skutočne bola veľmi dobrá sezóna. V nej boli zlatým klincom ME klubových družstiev v Bratislave, na ktorých sme sa zúčastnili, za výber stredoslovenského regiónu, najväčším počtom pretekárov. Medzi sedmičkou karatistov – reprezentantov, bolo až päť z nášho klubu. V konkurencii tímov, ktoré sú na svetovej úrovni, sme sa nestratili, a to aj napriek tomu, že sme sa dostali „iba„ do druhého kola, kde sme s tímom majstrov sveta prehrali o jedno vazari. To vlastne len potvrdilo, že naši pretekári podali svoje maximálne výkony.
Máte po sezóne, súťažne je momentálne „uhorková“ sezóna. Odpočívate, alebo trénujete?
Pre nás „uhorková sezóna„ znamená litre potu po odbehaní množstva kilometrov na atletických štadiónoch a po kopcoch, v horách, posilňovniach. To teda znamená, že neodpočívame, ale trénujeme. Nemôžeme si dovoliť stratiť čas. Teraz je čas na atletickú a kondičnú prípravu, sme menej v telocvični a viac vonku. Nachádzame sa vo fáze prípravného obdobia, a tak máme načasovaný aj tréningový proces. Neskôr začneme ladiť technické záležitosti tak, aby sme boli pripravení na novú sezónu.
Kedy sa dostanete na žinenku?
Máme to naplánované začiatkom nového školského roku – v septembri, kedy očakávame prvé súťaže. My sa musíme týždeň-dva dopredu pripraviť, lebo v polovici septembra už začínajú prvé súťaže.
Čo vás očakáva v novom súťažnom ročníku a aké ciele si pred jeho začiatkom staviate?
Ciele smerujú opäť k najvyšším métam. To znamená, že myslíme na majstrovstvá Európy jednotlivcov. Naším cieľom je, aby sa naši pretekári dostali do reprezentácie. No a k tomu sa treba „prehrýzť„ – cez preteky slovenského pohára, cez kvalifikačné sito. Chlapci si musia výsledkami spraviť u reprezentačných trénerov takú vizitku, aby pri nominácii na nich nezabúdali.
Zostáva vám káder pohromade, alebo sa výraznejšie zmení?
Zdravé jadro nášho kolektívu zostáva pohromade. Teda, tak, ako som ho už v jednej z odpovedí spomenul. Budeme, samozrejme, radi, ak k nám pribudnú aj pretekári na hosťovanie. Máme takéto možnosti, ale každopádne ťažisko chceme vytvoriť z domácej základne.
Nezabúdate na výchovu novej generácie pretekárov tohto čoraz populárnejšieho športu?
Nezabúdame. Vieme, že bez toho by naša práca a úspech mali len krátkodobé trvanie. Náš klub má asi tridsať členov – máme asi desať pretekárov a ostatok je prípravka, z ktorej po rokoch sa objaví možno päť-šesť talentov, ktoré dokážu nadviazať na terajšie výsledky.
Špičkové výkony vo svojom odvetví športu dosahujete v amatérskych podmienkach. Presadzujete sa aj na európskej žinenke. Máte podmienky adekvátne k výsledkom a cieľom?
Sme telocvičňovým športom. Napriek spomínaným výsledkom, ktoré, myslím si, naozaj sú výborné, pôsobíme v skromných podmienkach. Naším domovom sú telocvične základných škôl, čiastočne športová hala v Martine. Našou dlhodobou víziou je mať vlastný stánok, aby sme nemuseli po tréningoch baliť tatami. Chceli by sme mať svoje stále miesto, aby sme sa mohli pripravovať a robiť kroky smerom k významným súťažiam. Momentálne nemôžem inak, ako hodnotiť naše súčasné podmienky ako slabé a nevyhovujúce. Školská telocvičňa nezodpovedá podmienkam vrcholovej prípravy. Hľadáme cestu, ako to zlepšiť.
Ako vidíte budúcnosť karate?
Chceli by sme, aby bolo karate olympijským športom. K tomu smeruje celé európske hnutie. Tým by sa logicky zlepšili aj naše podmienky. Karate bude v Grécku na OH ukážkovým športom, verím, že na ďalšej olympiáde už bude zaradené do programu. Ale záležať bude od šikovnosti športových diplomatov, ako dokážu v MOV túto myšlienku presadiť.
