Lukáš Hanus, 18-ročný študent z Turčianskych Teplíc, ktorého trénuje jeho otec Miroslav v takmer rodinnom klube Elit. Com. XC, získal 31. júla na majstrovstvách Európy v horskej cyklistike v poľskom Walbrzychu striebro v kategórii juniorov. V tomto klube je členom iba Lukáš, jeho mladšia sestra a ďalší traja pretekári. Lukáš je ale jediným z nich, ktorý dosahuje lepšie výsledky, čo mu umožňuje absolvovať najkvalitnejšie preteky na Slovensku a v zahraničí. Má za sebou už dva štarty na majstrovstvách Európy i majstrovstvách sveta. Je suverénnym majstrom Slovenska vo svojej vekovej kategórii. V Poľsku získal v juniorskej kategórii ME v horskej cyklistike v disciplíne cross country striebornú medailu, keď na trati, ktorá bola dlhá 6,7 km a mala prevýšenie 390 metrov, absolvoval štyri okruhy za 1:29:48 h so stratou 2:01 min na víťazného Švajčiara Nina Schurtera.
Horská cyklistika je pre Lukáša prioritou, aj keď sa venuje popri nej aj cestnej cyklistike.
V minulosti ste súťažili za Klub priateľov horskej cyklistiky v Turčianskych Tepliciach. Prečo ste sa od neho odčlenili?
Pre mňa i pre môjho otca je to takto lepšie. Nie som viazaný na iných pretekárov a sponzorské peniaze idú na mňa a nie na celý klub.
Splnilo sa vaše očakávanie, alebo ste vysoko prevýšili ciele, ktoré ste si s otcom pred ME dali?
Vo Walbrzychu som sa chcel umiestniť do piateho miesta, veril som, že v lepšom prípade by to mohla byť aj medaila, ale druhé miesto mohlo byť maximom, ktoré som mohol dosiahnuť. Bol to ten najkrajší darček k mojím osemnástym narodeninám, ktoré som oslávil 2. augusta.
Horská cyklistika je olympijským športom, o štyri roky budete mať 22 rokov, čo je pre olympionika ideálny vek. Veríte, že by ste sa o štyri roky mohli kvalifikovať na olympiádu?
Je to jeden z mojich dlhodobých cieľov. O štyri roky by to mohla byť moja prvá olympiáda, na ktorej by som mohol získať dôležité skúsenosti. V súčasnosti sa medzinárodné preteky v horskej cyklistike delia v kategórii dospelých na vekovú podskupinu do 23 rokov a starších. Na olympiáde nie sú vekové skupiny. Aby som sa na ňu dostal, musím absolvovať čo najviac kvalitných pretekov v zahraničí, na ktorých jazdí svetová špička dospelých. Na to treba mať nielen peniaze, ale aj obetavosť. Samozrejme, medzi mužmi sa chcem uchytiť už budúci rok, potom treba v ďalších rokoch získať čo najviac skúseností.
Horská cyklistika je drahým športom. Zdá sa, že vaša kariéra je do značnej miery závislá aj na solventnosti vašich sponzorov...
Solventnosť nezávisí len od výsledkov pretekára. Pre mňa je ale dobré, že druhým miestom v juniorskej kategórii na majstrovstvách Európy som sa dostal do povedomia verejnosti. Samozrejme, bolo by dobre, keby ma „stiahol„ nejaký solventný klub, kde by som mohol rásť v pretekárskej kvalite a niečo by som sa naučil. Špičková horská cyklistika je najmä tvrdým tréningom, súťažením na kvalitných pretekoch v zahraničí, porovnávanie sa s pretekármi zo svetovej špičky, to ale nebude zadarmo. Keď som získal na európskom šampionáte striebro, pretekári i kluby ma začali vnímať inak, ale nestačí dosiahnuť jeden kvalitný výsledok, treba ho ešte potvrdiť ďalšími úspechmi na kvalitnejších pretekoch. Špičkové výsledky môžem dosiahnuť aj v súčasnom klube, ak nájdeme sponzorov, ktorí finančne utiahnu celú sezónu.
Ako si plánujete budúcnosť na najbližšie roky?
Najprv musím zmaturovať na Obchodnej akadémii v Turčianskych Tepliciach. Cyklistika je pre mňa prioritou, škola pôjde asi bokom. Nemám zatiaľ vybratú žiadnu vysokú školu, nejaký čas na to mi ešte zostáva, ale rád by som si vybral takú, ktorá sa dá študovať aj popri cyklistike. Zatiaľ som nenašiel nič, čo by ma zaujímalo viac ako bicykel.
AKO TO VIDÍ TRÉNER?
Úspechy a perspektívu svojho syna hodnotí Miroslav Hanus: - Na ME v Poľsku som počítal s umiestnením do 5. miesta, no a 2. miesto, to bol asi ten najlepší variant. Priznám sa, v kútiku duše som s ním počítal. Na septembrových majstrovstvách sveta vo francúzskom Les Gets by sa Lukáš mohol umiestniť do tretieho miesta, lebo jeho forma by ešte tento rok mohla ísť hore a vlani na svetovom šampionáte horských cyklistov tvrdili muziku najmä európski pretekári. Do olympiády je ešte ďaleko. Takýto cieľ síce so synom máme, ale verejne ho neprezentujeme. Život športovca môže ukončiť náhla udalosť, ktorá zo dňa na deň všetko zmarí. Lukáš má predpoklady, aby sa na olympiádu prebojoval, a to nielen kondičné a fyziologické, ale aj psychické vlastnosti. Treba len vydržať v úsilí. Sponzorov je síce ako šafranu. V juniorských vekových kategóriách v horskej cyklistike nie sú ale peniaze rozhodujúce. Veľa záleží na talente, ale u seniorov už hrajú financie dôležitú úlohu. Sme však pripravení na to, že budeme bojovať s nedostatkom peňazí.