ú na Slovensku zatiaľ neznáme - cviky tzv. Mojžíšovej metódy, ktoré odstránia mnohé ťažkosti a choroby, a baby masáž, ktorú bude od septembra ako jediná lektorka vyučovať vo vlastnej masérskej škole.
Odkiaľ cviky Mojžíšovej metódy pochádzajú
Eva Kačková prišla k práci masérky nie príliš šťastne poňatou náhodou. Jej dcérka mala od narodenia problémy s nožičkami, čo sa snažila sama odstrániť. Cvičila s ňou, masírovala ju. Aby ju vyliečila úplne, začala sa o masérstvo venovať hlbšie a dcérka už odvtedy kladie nohy správne... Začala sa touto prácou živiť a svoje vedomosti neustále rozmnožovať. Dopočula sa o metóde Ludmily Mojžíšovej (1932 – 1992), českej rehabilitačnej sestry, ktorú vyhľadávali najmä ako reprezentačnú masérku. Citlivými prstami dokázala spoznať príčiny trápenia bolestí a chorôb a našla spôsob, ako ich účinnými cvikmi odstraňovať. Obľúbenou bola hlavne u českých žien, ktorým pomohla odstrániť funkčnú ženskú sterilitu. Záujem bol veľký, a tak jej nástupkyňa doktorka Novotná začala poskytovať kurz v pardubickom centre, ktorý absolvovali aj traja Slováci. „Prakticky sa tejto metóde však venujem iba ja v Martine a môj priateľ v Bratislave. Na Slovensku nie je veľmi známa, no v Čechách je, naopak, veľmi rozšírená a využíva sa v každej nemocnici,„ dopĺňa Eva Kačková.
Cviky vyskúšala osobne
Základom Mojžíšovej metódy je niekoľko cvikov, ktoré dokážu pomôcť pri viacerých problémoch ako je skolióza, bolesti kostrče, bolesť vonkajších pohlavných orgánov, bolesť pri pohlavnom styku, problémy pri menštruácii, nepriechodnosť vajcovodov, obrátená poloha maternice, snaha o počatie a pod. Výhodou je, že tieto cviky sa používajú na všetky ťažkosti okrem tehotenstva, kde sa dva cviky vynechávajú. O účinkoch metódy sa presvedčila sama: „Mala som vyskočenú platničku, pri ktorej dokáže bolesť veľmi skomplikovať život. Cvičila som poctivo počas dvoch mesiacov každý deň a bolesť sa ustálila. Určite mi už život tak nekomplikuje, ale je tiež dôležité, aby človek vydržal aj po upravení stavu a ešte nejaký čas cvičil ďalej. Starala som sa aj pacientku, ktorá mala rovnaký problém, avšak oveľa väčší, a mala ísť na operáciu. Začala so mnou cvičiť, a napokon sa odmietla dať operovať. V Čechách by vás, dokonca, bez absolvovania tejto metódy pri vyskočenej platničke na operačnú sálu vo väčšine prípadov ani nepustili.„ Všetko závisí od svalov. Ak je skrátený čo i len jeden jediný sval v tele, nastupuje reťazová reakcia a postupne sa skracujú všetky. Práve vtedy dochádza k bolestiam a komplikáciám. Cviky Mojžíšovej metódy dosahujú prirodzený tonus tela. „Majú moc a táto je v našich rukách – zmenia nemoc na moc sa liečiť, a pritom nie sú časovo ani fyzicky náročné. Žiadajú si od človeka len zodpovednosť a výdrž,„ zhrňuje.
Pre deti a ich rodičov
Dosiahnuté vedomosti a zručnosti sa Eva Kačková rozhodla rozdávať podľa vzoru Ludmily Mojžíšovej. Vo svojej škole, ktorá je v široko-ďalekom okolí Martina jedinou, zabezpečuje okrem základného masérskeho kurzu aj mnohé iné, zamerané na rôzne časti tela. Obľúbené sú kurzy manželov Patakyovcov zamerané na reflexnú terapiu, okrem nej sa záujemcovia môžu naučiť lymfatickú masáž celého tela, kozmetickú masáž, akupresúru, shiatsu a baby masáž. Baby masáž možno mamičky poznajú z materských centier, kde sa však učia len masírovať. Eva Kačková poskytuje komplexný pohľad, anatómiu a mnohé iné súvislosti. Náplňou kurzu je naučiť záujemcov starať sa napríklad o predčasne narodené deti, astmatické, exzémické, disfunkčné, hyperaktívne, ale tiež zdravé deti. „Podstatou masáže je príjemný dotyk rodiča s dieťatkom. Ten by mal byť prítomný v každej rodine, lebo dieťa dotyk rodiča potrebuje pre zdravý duševný i fyzický vývoj, ktorého základ dostáva práve v detstve,„ vysvetľuje Eva Kačková. Oprávnenie získala len nedávno a metódy baby masáže si priniesla z Čiech. Na Slovensku je baby masérov okrem nej len dvanásť, no Eva Kačková je jediná, ktorá sa jej venuje. Samozrejme, tieto plánuje predávať ďalej vo svojej škole, pretože baby masáž, ako sama prízvukuje, je vynikajúcim spôsobom, ako pomôcť svojmu dieťatku, ale tiež sa s ním duševne zblížiť. Dieťa je predsa našou súčasťou už od počatia.