Bytovka na Ľadovni III. sa realizuje v rámci investičného plánu mesta, o ktorom sa rozhodlo už v minulom volebnom období. Z deviatich lokalít spĺňali základné podmienky (prístup k verejným sieťam, komunikácii a pod.) len dve. Na prvej z nich – v Košútoch, bytovka už stojí a na druhom stanovisku – na Ľadovni, projekt „fázuje„ už do hrubej stavby. Osemposchodová bytovka by mala skrátiť rady čakateľov na byty a iných záujemcov o 44 rodín, z čoho sú dva byty stavané špeciálne pre imobilných. Ide o obytné nájomné byty s neskoršou možnosťou odkúpenia, ktoré by mali byť hotové už v máji 2005.
Koľkí smútia, koľkí sa radujú?
Stálym obyvateľom, zvyknutým na zabehnutý život, okolie a prírodné podmienky, stavba po chuti nie je. Nová bytovka bude uzatvárať priestor z troch strán vystavaných ďalšími. Z tejto pozície bude „starousadlíkom„ zacláňať vo výhľade na fatranské vrchy, čo je však len „ponosom„. Predstava nazerania si z okna do okna ich síce desí, no oveľa väčšmi sa obávajú zatienenia svojich bytov a „premnoženia„ obyvateľov v tomto okruhu. „Štyridsať rodín sa teší a takmer štyristo ich smúti,„ vyhlasujú Ľadovčania z terajších ulíc Majakovského, Ševčenkovej a Lermontovej. Podľa nich tu pre sto obyvateľov navyše dostatočné podmienky nie sú. V blízkosti sa nachádza iba jeden obchod, ktorý už teraz nepostačuje potrebám obyvateľstva a žijú tu rodiny s malými deťmi, ktoré prídu o možnosť sa hrať. Navyše sa budú pohybovať v prostredí, ktoré budú znečisťovať výfuky z áut. Voľný priestor pre rodinu je tu minimálny a po nasťahovaní nových nájomcov to bude ešte horšie. Budova nestojí podľa nich v dostatočnej vzdialenosti od ostatných tak, ako to kážu predpisy. Je príliš blízko a svojou polohou zasahuje do životných podmienok okolia. Svoje rozhorčenie vyjadrili primátorovi prostredníctvom petície.
V. Povoda: „Boli to len domnienky...„
„Áno, občania z tejto lokality sa na nás obrátili formou petície už trikrát,„ potvrdil Vladimír Povoda, vedúci odboru komunálnych služieb na Mestskom úrade v Martine. „Ani jeden ich argument sa neopieral o technické a právne normy. Boli to len domnienky.„ Projekt zatienenia domov bol vypracovaný podľa príslušných technických noriem a preukázal minimálne zatienenie v trvaní jednej hodiny v mesiacoch február, apríl na päte domu na Lermontovej ulici. Bytovka má teda presný diagram zatienenia a je úplne v súlade s normou o oslnení bytov. Aj napriek tomu sa primátor rozhodol pristúpiť k dohode a stavbu priestorovo posunul tak, aby nezatienil žiaden z ostatných domov. Mesto vyšlo nespokojným obyvateľom v ústrety aj v mnohom inom: na stavbe došlo k úpravám štítovej fasády, z ktorej sa odstránili okná, a k bytovke sa vybuduje veľké parkovisko, ktoré bude slúžiť aj okolitým domom. Súčasťou úprav bude aj ihrisko pre deti do troch rokov.
Nič už nezmenia Žiadne protesty už nepomôžu. Bytovka už pomaly celá stojí a stáť aj napriek takmer stopercentnej nespokojnosti aj bude. Nespokojní obyvatelia sa budú musieť vyrovnať so situáciou. A zvykať si namiesto výhľadu na fatranské vrchy na susedov a život, bez stáleho slniečka. Koľko ľudí, bývajúcich na sídliskách, žije s tým, že každý deň sa mu nenaskytne pri pohľade z okna iné než ďalšie okno do susedov, o zeleni nemajú ani potuchy, majú priveľa alebo primálo slnka, ale žijú, nesťažujú si. Život na sídlisku prináša aj toto, no zvyknúť sa dá na všetko. Pravdou je, že z lepšieho sa do horšieho inak prechádza, inak navyká. Trvá to dlhšie, ako bude aj Ľadovčanom, no situáciu nezmenia. Nič iné im neostáva, ako odstúpiť novým spoluobyvateľom trošku z vlastného pohodlia, prijať ich. Veď aj oni chcú mať kúsok vlastného domova a susedov, ktorí im každý deň nebudú pripomínať, že len vďaka nim (teda ich bytovke) je, možno, v ich izbe chladnejšie...