Martina Benku za rok 2003. Ceny každoročne, a v tomto roku to bolo už po tridsiaty raz, udeľuje Rada Fondu výtvarných umení v Bratislave na základe odporúčania komisie pre Správu pozostalosti M. Benku pôsobiacej pri Fonde výtvarných umení v Bratislave. Komisia každoročne, v súlade s testamentom Martina Benku, udeľuje z finančných prostriedkov jeho pozostalosti ceny, ktoré majú prispieť k rozvoju a propagácii slovenského výtvarného umenia najmä so zreteľom na životné dielo a pamiatku Martina Benku. Okrem cien udelených na základe návrhu Spolku výtvarníkov Slovenska a návrhu Asociácie teoretikov, kritikov a historikov výtvarného umenia v Bratislave boli tiež za výborný študijný prospech a za vynikajúce diplomové práce odovzdané ceny absolventom FF UK, Katedry dejín výtvarného umenia a Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Tieto ceny by mali prispieť k podnieteniu umeleckej ambície mladých výtvarníkov, ktorí vynikajúcim prospechom a aktívnou účasťou sú zárukou, že svojimi výtvarnými prácami budú prospievať k rozvoju slovenského výtvarného umenia. A to je i podstata Benkovho úmyslu tejto časti jeho závetu.
Za rok 2003 Rada Fondu výtvarných umení udelila Cenu Martina Benku akad. sochárovi Andrejovi Rudavskému z Bratislavy za výnimočný prínos pre rozvoj slovenského sochárstva druhej polovice 20. storočia. V oblasti teórie umenia bola udelená cena Dušanovi Buranovi, editorovi výnimočnej publikácie v odbore dejín slovenského výtvarného umenia - Gotika. Cenu absolventovi FFUK, Katedry dejín výtvarného umenia, Rada FVU udelila Miroslavovi Hrdinovi z Bratislavy za diplomovú prácu na tému Juraj Tvarožek - architekt a staviteľ, v ktorej uceleným spôsobom predstavil architektonické dielo jednej z osobností slovenskej architektúry medzivojnového obdobia. Absolventovi VŠVU, odbor sochárstvo, Martinovi Majzelovi z Urminiec (okres Topolčany) rada udelila cenu za úspešnú diplomovú prácu na tému Elektronický obraz a reálny pohyb (teoretická časť), Obraz, pohyb (praktická časť).
Ceny Martina Benku za Radu FVU odovzdala jej predsedníčka Mária Horváthová a za Správu pozostalosti Martina Benku Milan Rašla. Celá slávnosť sa niesla v duchu spojenia Martina Benku s hudbou, a to jej interpretáciou, hovoreným slovom a inauguráciou publikácie s touto tematikou. Poklonenie sa a položenie venca na hrob umelca na Narodnom cintoríne v Martine bolo úprimným poďakovaním Benkovi za jeho mimoriadny počin a výtvarnú tvorbu, ktorá výrazne prispela k identite Slovenska.
Autor: Anna Oláhová