Stavili na zdravý životný štýl

Borisovi Balážovi, farmárovi zo Skleného, odovzdali v sobotu 2. októbra ocenenie Slobody zvierat, združenia ekologických farmárov Slovenska Naturalis a časopisu Slovenský chov – Velesov roh hojnosti. Toto ocenenie v hodnote 10-tisíc korún odovzdávajú ekol

Borisovi Balážovi, farmárovi zo Skleného, odovzdali v sobotu 2. októbra ocenenie Slobody zvierat, združenia ekologických farmárov Slovenska Naturalis a časopisu Slovenský chov – Velesov roh hojnosti. Toto ocenenie v hodnote 10-tisíc korún odovzdávajú ekologickým farmám s najlepšou starostlivosťou o zvieratá. To bol dôvod na návštevu Borisa Baláža. Rozprávali sme sa s ním nielen o tomto úspechu, ale aj o každodennom živote jeho rodiny a problémoch ekologického poľnohospodárstva na Slovensku.
„Ekologickým chovom hovädzieho dobytka sa zaoberám od roku 2000. Z konvenčného na ekologický chov som sa preorientoval počas dvoch rokov. Aký je rozdiel medzi spomínanými spôsobmi hospodárenia? Pri konvenčnom chove dobytka sú zvieratá ustajnené a pri ekologickom chove žijú v oplotenom výbehu, celoročne sa pohybujú vonku v prírode. Samozrejme, v zime zožerú viac krmiva, lebo musia vyprodukovať viac živočíšneho tepla. Hereford, druh hovädzieho dobytka, ktorý chovám, je zvyknutý na studenšie klimatické podmienky a celoročný pobyt v prírode mu nijako neprekáža. Veľké, 200-kilogramové, kotúče sena a slamy mu slúžia ako krmivo i ako podstielka. To, čo mu chutí, zožerie, ostatok slúži ako podstielka. Zima tomuto dobytku neprekáža, stačí ak si môže ľahnúť na suché miesto pod stromom. Kravy bez problémov privádzali na svet teliatka aj pri dvadsiatich stupňoch Celzia pod nulou. Tvrdenie, že kravy potrebujú teplo, a preto musia byť v stajni, je neopodstatnené. Plemená hovädzieho dobytka aberdeen angus a hereford sú najodolnešie voči chladu. Chovajú sa výhradne na mäso a ich mlieko je len pre teľa. Chováme 69 kráv, 15 jalovíc a plemenného býka, čo je pre rodinnú farmu primeraný počet,„ povedal nám o ekologickom chove dobytka Boris Baláž.
V ekologickom chove hovädzieho dobytka je priekopníkom Kanada, okrem toho USA, Švédsko a niektoré európske krajiny. Na každý hektár pasienkov sa pri takto chove pripadá od 0,5 do 1 kusa hovädzieho dobytka. V rodinných ekologických farmách v Rakúsku alebo Nemecku chovajú od 15 do osemdesiat zvierat, takže Balážovci sa im minimálne vyrovnajú. Pri ekologickom chove dobytka sú vyššie náklady na krmivo, ale peniaze sa ušetria vďaka tomu, že zvieratá nepotrebujú stajne.
Prečo sa Boris Baláž preorientoval na chov, ktorý pre Slovensko zatiaľ nie je veľmi typický.
„Momentálne je potravín konvenčného charakteru prebytok. Preto majú ekologické potraviny budúcnosť. Verím, že mladá generácia ľudí bude rozmýšľať, čo bude jesť a aký to má pôvod. Napríklad na Slovensko dovážame mäso z ekologického chovu v Nikararaguy, pritom si dovolím povedať, že v slovenských podmienkach ho vyprodukujeme vo vyššej kvalite,„ pokračoval Boris Baláž.
Z jeho farmy putuje takmer celá produkcia do zahraničia. Vyváža živý dobytok, ktorý v niektorých prípadoch dochovajú z hmotnosti 200 až 300 kilogramov na 800 kilogramov.
„Talianski obchodníci nám robia trochu problémy s odbytom nášho dobytka, preferujú prevažne mäso z francúzskeho chovu, ale aj ekologicky chované zvieratá kúpia. Avšak za nižšie ceny. Škoda, že kvalitné mäso zo Slovenska „odchádza„. Mäsiari musia zvážiť, či je to správne, alebo nie,„ dodal k tomu Boris Baláž.
O ekologickom chove sme sa od neho dozvedeli viac. Aby poľnohospodár s ním mohol začať, musí mať za sebou agrochemické rozbory pôdy na parcelách, kde chovajú zvieratá. Lokalitu ekologického chovu zhodnotí komisia a je zapísaná aj na ministerstve pôdohospodárstva. Každé dva roky sa kontroly pôdy musia opakovať. Vo vzorkách sa sleduje najmä obsah ťažkých kovov a kadmia. V Sklenom dosiahli všetky hodnoty obsahu spomínaných prvkov pod maximálnou povolenou radnicou. Organizácia Naturalis raz ročne kontroluje rastlinnú i živočíšnu produkciu ekologicky hospodáriacich fariem.
„Obával som sa, že hlinikáreň v Žiari nad Hronom a elektráreň Nováky negatívne ovplyvnia kvalitu pôdy, na ktorej chovám zvieratá a pestujem krmoviny, ale nedopadlo to zle, pretože vetry smerujú z týchto lokalít pravdepodobne inde.
Hovädzí dobytok chovám od roku 1995. Nepochádzam z Turca, som rodákom od Bánoviec nad Beberavou, dokonca som neštudoval ani poľnohospodárstvo, ale strojárinu. Môj starý otec sa venoval poľnohospodárstvu, ale potom, po roku 1948, sa to zmenilo a prišiel o svoju pôdu. Ja mám to šťastie, že som sa mohol vrátiť k poľnohospodárstvu a pokračovať v stopách svojho starého otca. Snažím sa dopĺňať si poľnohospodárske vzdelanie štúdiom. Zväz ekologického poľnohospodárstva v Myjave mi v tom účinne pomáha. Absolvoval som odborné prednášky, navštívil som ekologické farmy v Rakúsku, Nemecku, Švédsku... V Turci spolupracujem s farmou Velitšovcov. Pomohli mi. Zdravá konkurencia nikdy nie je na škodu, ale s Velitšovcami si nekonkurujem, lebo oni sa zaoberajú chovom dobytka na mlieko a ja ho chovám na mäso,„ dodáva Boris Baláž.
Od roku 2002 môže tento Skleňan používať len osivá ekologického pôvodu. Zvieratá, osivá a sadivá musia pri takomto chove dobytka pochádzať z ekologickej produkcie. U kupovaných zvierat je možné povoliť výnimky a dobytok môže kŕmiť aj konvenčne dopestovanými krmivami, ktorých ale nemôže byť viac ako 5 percent. „Ja dobytok kŕmim strukovinami, obilnými miešankami, ďatelinou a trávou výhradne vlastnej produkcie. Sklené leží v nadmorskej výške približne 600 m a padne tu ročne približne 1000 milimetrov zrážok. To sú dobré podmienky pre ekologický chov dobytka,„ hovorí Boris Baláž.
Rodina Balážovcov, žije na okraji obce pod lesom. Manželia majú štyri deti. Všetci priložia na farme ruku k dielu, ale pomôže im aj ich rodina. Ako vyzerá život na rodinnej farme?
V zime je to trochu inak ako na jar alebo v lete. Sezóna sa začína približne 15. apríla, kedy sa začína pripúšťanie býka k samiciam. Od konca júla a začiatku augusta pokračuje príprava krmovín na zimu. Koncom januára sa začína telenie kráv. Balážovci si zabezpečujú seno sami vlastnou produkciou. Ročne ho musia pripraviť 800 až 1000 balíkov. Okrem toho treba každý týždeň prekladať oplotenie. Boris Baláž pracuje niekedy 12 hodín denne, občas aj 14 hodín, ale stáva sa, že postačí aj osemhodinová práca. S akými problémami sa stretáva? Peňazí na techniku je málo, ale to je problémom všetkých poľnohospodárov. Medvede im zatiaľ škody nespôsobili, posťažovali sa skôr na diviaky. Balážovci si zvykli aj na život na okraji obce. Deti treba v zime niekedy odviezť do školy v centre Skleného traktorom, pretože pre sneh a nezjazdnú cestu sa to inak nedá. Staršie deti Balážovcov chodia do školy do Turčianskych Teplíc. Tie sa tešia, že majú vlastného koňa, sú zvyknuté na zvieratá a rodičom pomáhajú radi. Je pravdepodobné, že budú pokračovať v práci na farme aj v dospelosti a prevezmú ju po svojich rodičoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  8. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  1. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  2. Zlatý sen vo vzduchu
  3. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  4. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  5. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  6. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  8. Zvieratá presne vedia, aké bude počasie
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 181
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 227
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 045
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 746
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 622
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 824
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 177
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 628
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (9. - 15.5.1925)
  2. Elena Antalová: Koho som ešte nedokázal nasrdiť? "Majiteľ"sveta z mesta T.
  3. Ján Valchár: Plánuje Maďarsko vojnu?
  4. Daniel Jankech: Čo spája voličov Róberta Fica?
  5. Jozef Pivarník: Ficov kultúrny kiks: Keď premiér "rusofóbne" kritizuje ruskú klasiku!
  6. Ján Šeďo: Zomrel Jiří Bartoška...
  7. Daniel Balko: Dnešná Moskva oslavuje vojnu, nie jej obete. Napokon, bola pri jej vzniku.
  8. Ján Šeďo: Stalin s "Číňanom a Brazílčanom", Slovák sa nezmestil do záberu.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 36 581
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 620
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 19 752
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 332
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 961
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 718
  7. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 965
  8. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 964
  1. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  2. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  3. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  4. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  5. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  6. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  7. Tupou Ceruzou: Zámočky
  8. Věra Tepličková: K. J. Erben: Vodník (úryvok z českej balady so šťastným slovenským koncom)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Svadba je jedným z najkrajších dní v živote – ale jej plánovanie môže byť poriadne vyčerpávajúce. Pripravili sme pre vás overené tipy, vďaka ktorým si celý proces užijete rovnako ako samotný obrad.


Pečivo od MINIT ulahodí aj skutočným fajnšmekrom.


Diviaky siahali na ihrisku lídra tabuľky po bode.

Vo štvrtok hrali Vrútky dôležitú dohrávku v Trstenej. V prvej triede spravil výrazný krok k záchrane Kláštor, Ďanová dala Trebostovu gól už v tretej minúte.


Fomat nemusel z Podkoníc odchádzať naprázdno.

Martinčania prehrali najtesnejším rozdielom v Podkoniciach, o bod ich pripravila konštrukcia brány.


Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (9. - 15.5.1925)
  2. Elena Antalová: Koho som ešte nedokázal nasrdiť? "Majiteľ"sveta z mesta T.
  3. Ján Valchár: Plánuje Maďarsko vojnu?
  4. Daniel Jankech: Čo spája voličov Róberta Fica?
  5. Jozef Pivarník: Ficov kultúrny kiks: Keď premiér "rusofóbne" kritizuje ruskú klasiku!
  6. Ján Šeďo: Zomrel Jiří Bartoška...
  7. Daniel Balko: Dnešná Moskva oslavuje vojnu, nie jej obete. Napokon, bola pri jej vzniku.
  8. Ján Šeďo: Stalin s "Číňanom a Brazílčanom", Slovák sa nezmestil do záberu.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 36 581
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 620
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 19 752
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 332
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 961
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 718
  7. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 965
  8. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 964
  1. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  2. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  3. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  4. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  5. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  6. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  7. Tupou Ceruzou: Zámočky
  8. Věra Tepličková: K. J. Erben: Vodník (úryvok z českej balady so šťastným slovenským koncom)

Už ste čítali?