Martin - Na turčianskych cestách môžeme vidieť uhynuté zvieratá, ktoré zrazili automobily, azda každý týždeň. Bežne sú to ježkovia, líšky alebo mačky, občas aj psy. Zisťovali sme, kto tieto zvieratá odstraňuje z ciest. Podľa Františka Záborského, zástupca riaditeľa Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Martine o tom špecificky nehovorí žiaden zákon. Kompetencie má na to, podľa neho, obec či mesto.
„Problémom je, že slovenskí vodiči všeobecne jazdia rýchlo, keď uvidia zver nepribrzďujú a nedajú jej šancu prebehnúť cez cestu. Pozor treba dávať najmä v noci. Napríklad mačka alebo líška sú typické nočné zvieratá. Podľa mňa je na Slovensku na cestách viac zabitých zvierat ako v iných krajinách. Je to tak najmä kvôli vodičom, ktorí sa zbytočne ponáhľajú,„ povedal nám František Záborský. K opatrnejšej jazde by nás mala motivovať v prvom rade úcta k živým tvorom, ale aj zrážka s mačkou alebo líškou môže na osobnom automobile spôsobiť finančné škody.
Čo má vodič urobiť, keď na ceste zviera zabije, alebo ak leží nevládne na ceste? Môže informovať príslušnú obec, alebo sám zaplatiť odvoz telesných pozostatkov živočícha do kafilérie. Cesty spravuje Slovenská správa ciest, preto sme oslovili aj riaditeľa Správy a údržby SSC v Martine Júliusa Bačkora. Dozvedeli sme sa od neho, že pracovníci SSC zabezpečujú iba odtiahnutie uhynutého zvieraťa mimo cestu, s ktorým si potom musí poradiť obec, prípadne miestne poľovnícke združenie. V katastri Martina zabezpečuje odstraňovanie uhynutých zvierat Vladimír Hatara z útulku pre zvieratá. V priebehu posledného mesiaca zrazili vodiči dvoch medveďov v Turanoch. Zástupca starostu Turian Jozef Liskaj nám povedal, že obec nemá z odstraňovaním tiel zrazených a uhynutých zvierat žiadne starosti, zabezpečuje to na vlastné náklady poľovnícke združenie. Napríklad v Hornej Štubni odstraňuje telá zrazených zvierat obecný úrad na vlastné náklady.
Na Slovensku neexistujú štátne kafilérie, ktoré by likvidovali telá zvierat zadarmo. V súčasnosti sa v súkromnej kafilérii za likvidáciu každého kilogramu hmotnosti mŕtveho zvieraťa platí 5 korún. Ešte vlani sa za likvidáciu uhynutých zvierat kafilériám neplatilo. Po vstupe Slovenska do EÚ sa situácia zmenila, lebo uhynuté zvieratá sa výhradne spaľujú, nesmie sa z nich vyrábať mäso-kostná múčka. Keďže súkromných kafilérii je na Slovensku iba niekoľko (podľa V. Hataru iba dve), najbližšia je v Mojšovej Lúčke pri Žiline, k výdavkom za spracovanie treba prirátať aj investície na odvoz mŕtvoly. Kafiléria potom spracuje živočíšne zvyšky na produkt, ktorým možno kúriť v Cementárňach v Ladcoch. Od Jozefa Orčíka z Kafilérie v Mojšovej Lúčke sme sa dozvedeli, že toto palivo má vyššiu výhrevnosť ako hnedé uhlie a z hmoty živočíšneho pôvodu zostane v cemente iba trocha popola.
Pri odstraňovaní zrazeného zvieraťa z cesty treba používať rukavice, podobne ako pri každej manipulácii s mŕtvolou. Telesné zvyšky treba vložiť do polyetylénového vreca. Podľa F. Záborského sú tieto hygienické opatrenia nutné kvôli ochrane človeka pred baktériami, ktoré sa bežne nevyskytujú a sú nebezpečné najmä vtedy, ak sa dostanú do krvi. To sa môže stať aj vtedy ak máme na ruke drobné poranenie. Predpokladáme ale, že väčšina vodičov mŕtve zvieratá z cesty neodťahuje a sotva sa nájde niekto iniciatívny, kto by zaplatil odvoz do kafilérie. Z viacerých zdrojov vieme, že zvieracie telesné pozostatky sa často ocitnú zakopané niekde na lúke alebo v lese, pretože na ich likvidáciu obce alebo poľovníci jednoducho nemajú peniaze.
Autor: gg