čný potlesk. Až na výzvu primátora Stanislava Bernáta sa z poslaneckých lavíc ozval a bol na mieste, veď základný „mestský zákon„ na rok 2005 dostal výraznú podporu (24 hlasov za a ani jeden proti).
Otázne je, či bude stačiť pokryť tie hlavné potreby mesta v budúcom roku, lebo požiadavky na rozpočtové výdavky boli viac ako dvojnásobné, než konečná navrhovaná a schválená čiastka. Mesto Martin bude teda v roku 2005 hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom, ktorý má v príjmovej i výdavkovej časti hodnotu 534 090 000 Sk. V bežnom rozpočte počíta radnica s príjmami 500,5 mil. Sk a výdavkami o približne 16 mil. Sk nižšími, v kapitálovom rozpočte výdavky vo výške 32,5 mil. Sk prekračujú príjmy o bezmála 9 mil. Sk a vo finančných operáciách sú plánované výdavky 17 mil. Sk a príjmy o 7 mil. Sk nižšie. Poslanci schválili aj fondy jednotlivých mestských častí, ktorých výška zostáva nezmenená - tj. 100 Sk na jedného občana.
Viacero pripomienok k rozpočtu mala mestská rada i ekonomická komisia, niektoré požiadavky vzišli z rokovania predsedov výborov mestských častí a ďalšie zmeny navrhli priamo v rozprave poslanci. Trendom zmien bolo presúvanie výdavkov do rezervy a odtiaľ na iné účely, predovšetkým na rekonštrukciu ciest a ulíc. Viacero poslancov navrhovalo vyčleniť prostriedky na opravu ohrozeného nadjazdu na Podháj, ale ani tentoraz sa v rozpočte na túto investíciu peniaze nenašli. Poslanci hlasovaním súhlasili so znížením nákladov na vianočnú výzdobu mesta, zrušili príspevok Slovenskému komornému divadlu, príspevky na výstavbu pastoračného centra na farnosti sv. Martina a na výstavbu Biblickej školy, znížili príspevok mestskej polícii, ďalej súhlasili vyčiarknuť z rozpočtu výdavky na projektovú dokumentáciu Národného kultúrneho centra a vstupného areálu Národného cintorína, na výrobu dokumentárneho filmu o Martine či na zhotovenie reprezentačného martinského kalendára. Väčšinu takto získaných prostriedkov presunuli na investičné akcie, ako napr. opravu Kukučínovej a Nahálkovej ulice, rozšírenie mestského cintorína, rekonštrukciu cesty na záturčiansky cintorín, výkup pozemkov v Tomčanoch a podobne. Prešiel aj návrh mestskej rady zrušiť dotáciu na mestskú autobusovú dopravu a čiastku 10 mil. Sk presunúť do rezervy a účelovo ju viazať.
Súčasťou rozpravy i hlasovania bola často sa opakujúca téma zamýšľaného investičného úveru, ktorým chce mesto v budúcom roku riešiť niektoré vážne potreby. V návrhu rozpočtu sa spomínala suma 60 mil. Sk na šesť investičných akcií, mestská rada ale navrhovala iné priority, rovnako tak aj ekonomická komisia. Oba návrhy zmien však pri hlasovaní nedostali podporu. A tak jediné, čo poslanci schválili ako výdavok z budúceho úveru, je výstavba športového areálu v Košútoch (na návrh poslanca Slavomíra Šucha), na ktorú mesto vyčlení 9 mil. Sk. Poslanci sa dohodli, že o úvere budú rokovať osobitne na decembrovom zasadnutí, kde rozhodnú o jeho výške i využití. Primátor S. Bernát v tejto súvislosti povedal, že úver by mal slúžiť aj na výstavbu kruhových križovatiek a začatie opravy nadjazdu na Podháj.