astne záslužnú prácu pri oživovaní a zachovávaní najmä stavebnej histórie našich sídel, a to aj z neoficiálnych zdrojov. Takéto zdroje – máme na mysli rodinné fotoarchívy – sú aj na začiatku ďalšieho vydavateľského počinu tohto pracoviska. Akého? – to je už otázka na Igora Dobrovolného.
Kým doposiaľ sme fotografickú časť našich kalendárov týkajúcich sa Martina orientovali do starších dejín, tentoraz sme siahli po pomerne „čerstvom„ období – šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Ide o čas, ktorý si mnohí z nás pamätajú, napriek tomu centrum mesta, priľahlé ulice, ale i sídliská prešli významnými stavebnými zmenami. A tak sa už aj na tieto roky vzťahuje stará známa nostalgia, ktorú si, predpokladám, mnohí z nás radi pripomenú kalendárom s fotografiami.
Druhý vydavateľský zámer, ako sme sa dopočuli, sa týka detí...
Áno. Chceme do tvorby kalendárov zapojiť výtvarne talentované deti. Mali by, či už za pomoci rodičov alebo učiteľov, nakresliť, čo sa im v Martine páči, čo nie, čo by tu radi zmenili, aké by malo byť mesto, v ktorom chcú žiť. Kresby za pomoci odborníkov vyhodnotíme a najzaujímavejšie použijeme v kalendárovom projekte. Projekt je v začiatkoch realizácie, o podrobnostiach budeme čitateľov informovať. Kým sa tak ale stane, prosíme pamätníkov - športovcov, skalných fanúšikov rôznych športových odvetví, ak majú doma historické fotografie a chcú sa s nimi podeliť so širšou verejnosťou, nech ich doručia osobne do redakcie NŽT pre archívne účely, prípadne na výrobu pripravovaného historického kalendára.