Chutných sladučkých jahôd si tento rok možno neužijeme až tak dosýta, ako po iné roky. Silné nočné mrazy z konca apríla a začiatku mája nenávratne poškodili nielen cukrovú repu, slnečnicu, repku olejnú a ovocné stromy, ale tiež jahody. Vtedajšie rekordné mrazy boli pre kvitnúcu úrodu doslova tragédiou.

Udrú každý rok
Aj Turčania si tak museli odsunúť chuť na chutné červené ovocie na neskôr. Na rozľahlom poli v Socovciach začal vlani pestovateľ Vladislav Brisuda samozber jahôd už koncom mája. Tentoraz musel sezónu odštartovať o niečo neskôr. Prvých zákazníkov začali na asi hektár veľké pole púšťať až v priebehu tohto týždňa.
„Pestujem ovocie už desať rokov, ale tak obrovské straty, ako nás postihli tento rok, som ešte nezažil. Presné čísla budem vedieť až po skončení sezóny, no už teraz viem, že mi zamrzla až polovica úrody,“ približuje Vladislav Brisuda škody napáchané počasím.
Ako ďalej hovorí, jarné mrazy sú už akýmsi každoročným pravidlom, no všetko zakaždým závisí od toho, aká nízka teplota udrie na úrodu.
„Vždy zamrzne časť úrody. Odkedy sa venujem pestovaniu, asi len dva roky boli také mierne, že mrazy nič nepoškodili. No tentoraz boli straty hrozivé,“ hovorí ďalej V. Brisuda, ktorý sa škodám snažil predchádzať a extrémnemu zamrznutiu zamedziť.
V čase, keď meteorológovia hlásili nízke mínusové teploty, celú noc jazdil po poli a rosil jahody vodou.
„Táto metóda však pomôže iba do určitých stupňov Celzia, no určite je to lepšie ako neurobiť nič,“ zamýšľa sa dlhoročný pestovateľ.
Priamo zo záhradky chutia najlepšie
Jarné mrazy sa podľa Brisudu neprejavia na chuti jahôd, no ich veľkosť môže byť o čosi menšia. O primrznutú úrodu sa musel pestovateľ tiež oveľa viac starať.
„Rastlina dostane obrovský šok, keď kvitne a odrazu zamrzne. Sú to pre ňu obrovské výkyvy, a preto potrebuje výraznejšiu starostlivosť. Jahody som musel prihnojiť špeciálnou výživou. Zber síce začíname o niečo neskôr, no na kvalite úrody sa to neprejaví,“ vysvetľuje majiteľ jahodového poľa.
Slabšiu úrodu sladkej červenej pochúťky pocítili aj Turčania vo svojich záhradkách.
„Tento rok sú na nič. Narástlo nám ich málo, sú menšie a niektoré dokonca už hnijú. Aj som ich prihnojovala, no nepomohlo. Príroda je nevyspytateľná. Jahody majú u nás doma radi všetci. Koláče z nich nepečieme, jedávame ich len tak posypané cukrom, občas k nim pridáme smotanu,“ zmienila sa seniorka Marta z Martina.
Problémy s aktuálnou úrodou jahôd však vo svojej záhradke nemajú v rodine Emílie zo Sučian.
„Urodilo sa nám ich ako obyčajne. Sú aj dosť veľké a sladké. Žiadne zmeny sme nepostrehli. Predpokladám, že za túto sezónu ich nazbierame okolo desať kilogramov. Naše jahody radi konzumujeme čerstvé, pretože obsahujú veľa vitamínu C, takže škoda by ich bolo zavárať. Jahody na lekvár alebo kompóty si radšej kúpim na tržnici,“ opísala svoje zvyklosti gazdinká.