MARTIN. Koncom mája sa skončila v Martine prvá kosba podľa naplánovaného harmonogramu, ktorú spoločnosť Brantner Fatra zahájila 25. apríla.
Pri kosení zamestnancom pomáhalo 12 krovinorezov, 13 kosačiek, mulčovač, dva fukáre a multifunkčný vysávač trávy a lístia. Ako povedal obchodný riaditeľ Brantnera Peter Kašuba, kosbu a zber pokosenej trávy zabezpečilo 13 koscov, 12 dokášačov, desať hrabačov a siedmi vodiči.
Pozitívne i negatívne skúsenosti
Skúsenosti z iných miest však ukazujú, že počas kosenia dôjde občas k poškodeniam áut zaparkovaných v blízkosti koscov. Odfrkujúce skalky i tráva niekedy skončia priamo na vozidlách.
Svoje o tom vedia i niektorí Martinčania.
„Kamienky mi auto síce nepoškodili, ale kapotu som mala kompletne zelenú. Aj po kosení ostáva tráva na chodníkoch i na cestách. Keď sa človek sťažuje, tak mu povedia, že zakrytie by bolo náročné,“ vyjadrila sa Mária z Martina.
Aj mladý Rastislav má podobnú skúsenosť.
„Moje auto skončilo spredu ofŕkané trávou a rozhodne nebolo jediné,“ vyjadril sa.
Čitateľka Veronika však bola svedkom použitia bezpečnostnej zábrany.
„Okolo nášho auta išli s plachtou a kosili takýmto spôsobom, čo ma veľmi potešilo,“ pridala názor Martinčanka.
Jaroslav z Ľadovne má tiež pozitívnu skúsenosť.
„Keď u nás minule kosili, zdola mi zazvonili pracovníci Brantneru, že si mám ísť pre istotu preparkovať auto, lebo idú vykášať v jeho blízkosti,“ spomína Martinčan.
„Nerobí sa - zle je. Robí sa - zle je. To sme už tými autami tak zahádzaní, že už ani kosiť nebudeme, či ako?“ zamyslel sa Maroš.
Podľa slov Petra Kašubu pri kosení sa nedá úplne zabrániť, aby spod mechanizmov občas niečo neodfrklo.
„Naši zamestnanci sú školení a vedia, že majú v rámci zachovania bezpečnosti kosiť smerom od auta a nie k autu. Nie vždy sa ale dá všetko ustriehnuť. Ak nám majiteľ vozidla preukáže, že mu škodu spôsobila naša firma, nemáme problém sumu uhradiť,“ hovorí Peter Kašuba.

Zavedie sa nový systém?
Presný rozpis kosenia mestských častí nájdu Martinčania na webovej stránke mesta. Medzi niektorými sa pošuškáva, že by riešením mohlo byť vešanie oznamov v panelákoch, kedy sa bude v okolí ich domov kosiť, tak aby neparkovali pri trávniku.
Podľa obchodného riaditeľa Brantneru by takýto systém mohol fungovať, no zaviesť by ho muselo mesto.
„Naša firma vykonáva služby dohodnuté na základe zmluvy a podľa nej každý rok zverejňujeme presný harmonogram kosenia. Myslím, že organizácia našej práce je na veľmi dobrej úrovni,“ dodáva Peter Kašuba, podľa ktorého treba byť počas vykonávania spomínaných prác navzájom aj trochu tolerantní.
Napríklad Martinčania, ktorí bývajú v rodinných domoch, si trávu kosia a vynášajú sami, ba dokonca si pozametajú aj zvyšky odstránenej zelene.
Ako ďalej hovorí, systém s bezpečnostnou plachtou už na jednom martinskom sídlisku stihli otestovať.
„Ak mesto povie, že to takto máme vykonávať, sme pripravení zmenu kosby nastaviť inak. Len treba mať na mysli, že to bude mať dopad na vyššiu cenu za kosenie, predĺžila by sa robota a potrebovali by sme do prác zapojiť aj viac ľudí. Zatiaľ je pre nás kľúčové dodržiavať rozpísaný harmonogram,“ uzatvoril P. Kašuba.
Ako nás informovala Michaela Černeková, referentka pre elektronické a printové médiá Mestského úradu v Martine, nad využívaním bezpečnostných plachiet pri kosení zelených plôch v okolí parkovacích miest uvažuje aj martinská radnica.
„O tomto kroku však budú musieť rozhodnúť poslanci mestského zastupiteľstva,“ zareagovala M. Černeková. K otázke ohľadom nového systému zverejňovaniu harmonogramu kosby v Martine dodala, že presný rozpis nájdu obyvatelia na webových stránkach mesta Martin a spoločnosti Brantner Fatra.
„Takýto informačný systém ohľadom kosby považujeme za dostačujúci. Treba si však uvedomiť, že kosenie zelených plôch v meste nezávisí len od ľudského faktora, ale aj od poveternostných podmienok, ktoré môžu ovplyvniť i pevne stanovený harmonogram,“ doplnila referentka pre elektronické a printové médiá.