MARTIN. Príjemné počasie na prelome mája a júna vylákalo do hôr okrem turistov tiež hubárov. Tí skúsenejší dokážu už teraz doniesť domov celkom slušné úlovky. V posledných týždňoch sa darilo predovšetkým zrnitohlúbikovým hríbom a na teplejších miestach ste mohli nájsť aj hríb sosnový, ktorý sa aj svojím vzhľadom približuje k populárnym dubákom.
Huby ešte všade nerastú
V lesoch nad Bystričkou ste doteraz najčastejšie mohli nájsť hríb zrnitohlúbikový. Je to jedna z prvých húb, na ktorú po zime narazíte a niektorí jej zvyknú hovoriť aj modrák. Martin sa vybral na skusy do spomínanej lokality a ako sa ukázalo, cestu tam nemeral zbytočne. Naspäť sa vracal s dvoma plnými košíkmi.
„Deň po mne sa do hory vybral aj môj otec a domov sa vrátil s takmer rovnakým množstvom húb ako ja,“ hovorí.
Priznáva však, že má svoje miesta a keby ich nepoznal, asi by až taký úspešný nebol.
„Treba naozaj vedieť, kam ísť a tiež mať trochu šťastie. Nad Bystričkou to dobre poznám, a tak to mám ľahšie. Sezóna, keď hubu nájdete takmer všade, ešte nie je, no dúfam, že počas leta bude,“ pokračuje.
Pozitívne podľa neho je, že našiel tak staršie, ako i mladé plodnice.
„Mohlo by to znamenať, že huby budú rásť i v najbližšom čase. Samozrejme, ak sa nejako rapídne neochladí alebo inak nezhorší počasie,“ dopĺňa.

Praženica zatiaľ ešte nebude
V teplejších lokalitách, ako Lipovec či Turčianske Kľačany už hubári narazili aj na hríb sosnový. Ten má klobúk o niečo viac hrboľatý ako hríb dubový či smrekový a vyznačuje sa tmavočervenohnedou farbou na povrchu. Tiež patrí medzi prvé rastúce huby v roku.
„Rastú, vybehol som nad Turčianske Kľačany a pozrite, čo som za chvíľu našiel,“ pridal Milan na stránku, kde sa ľudia delia o svoje hubárske úlovky, fotku štyroch nádherných hríbov sosnových.
Našli sa však aj takí, ktorí sa domov vracali s dlhým nosom, lepšie povedané s prázdnymi taškami. Do lesa sa vybrali len na základe informácie, že už huby rastú.
„Išli sme na blink a večer žiadna praženica s hubami nebude. Nevadí, aspoň sme sa prešli a spravili niečo pre svoje zdravie,“ smiali sa členovia partie z Martina, ktorí lokalitu, do ktorej vyrazili na huby, nemali zmapovanú.
Ako povedal mykológ zo správy Národného parku Veľká Fatra Ivan Milan, doterajšie počasie zatiaľ hubám praje.
„V pôde je dosť vlahy a pomáhajú aj slnečné dni, ktorých je pomerne dosť. Noci sú síce mierne chladnejšie, ale nie až tak, aby rast húb zastavili,“ ponúkol svoj pohľad.
Ako sa bude hubám dariť v ďalších mesiacoch, sa dnes ešte predpovedať nedá.