MARTIN. O možnosti postaviť v širšom centre mesta viacúčelový športový areál sa diskutuje už dlhší čas.
Konkrétnejšiu podobu začal dostávať tento zámer na sklonku roku 2010, keď predstavitelia Žilinského samosprávneho kraja a martinskej radnice podpísali spoločné memorandum o výstavbe športového centra pri Spojenej škole v Martine. Vzniklo aj občianske združenie Štadión Martin, ktorého cieľom je podpora výstavby športoviska.
Pri „slimáku“ nájdu domov atléti
V čase podpisu memoranda sa cesta k získaniu starého futbalového štadióna v centre mesta javila ako nereálna, a tak sa ujala myšlienka postaviť pri „slimáku“ atleticko-futbalový štadión. Mal spĺňať kritériá Medzinárodnej atletickej federácie aj normy Slovenského futbalového zväzu. Jeho súčasťou mala byť tribúna s kapacitou 2 500 miest na sedenie a tiež nové parkovacie miesta a príjazdové komunikácie. Projektová dokumentácia počítala s nákladmi na výstavbu vo výške 8 miliónov eur.
V súčasnosti sa ale zdá, že starý štadión, na ktorom zažil martinský futbal najkrajšie časy, by mohol prejsť do správy mesta. Radnica však nemá vo svojej pokladnici peniaze na pokrytie obidvoch projektov.
„Chceme v rámci našich možností podporiť aj spoločný projekt mesta a ŽSK. Preto sme partnera požiadali, aby bola dokumentácia upravená tak, že športovisko pri Spojenej škole bude zamerané na ľahkú atletiku,“ vysvetľuje martinský viceprimátor Milan Malík.

Zmluvy sú už pripravené
Po zredukovaní plánov a investičných nákladov bude areál pri „slimáku“ stáť pravdepodobne 2,5 milióna eur. Najbližším krokom, ku ktorému zainteresované strany smerujú, bude úprava projektovej dokumentácie a podanie žiadosti o začatie stavebného konania.
„Ako som už naznačil, pôjde o atletický areál, no všetko sa pripraví tak, že ak si to situácia vyžiada, bude sa môcť následne dostavať aj pre potreby futbalistov,“ doplnil viceprimátor.
Do finále sa dostáva tiež snaha magistrátu získať do správy starý futbalový štadión v centre mesta. Po náročnom procese identifikácie vlastníkov vypracoval úrad materiál, ktorý navrhuje, ako po právnej stránke upraviť vlastnícke vzťahy.
„Použili sme rôzne formy od zámeny cez prenájmy až po odkúpenie pozemkov či budovy. Samotný futbalový štadión ako stavbu (hľadisko, oplotenie, spevnené plochy, ozvučenie štadióna... ) má jeho vlastník ŠKF VTJ Martin – v likvidácii previesť na mesto formou darovacej zmluvy,“ pokračuje.
Rozhodnú poslanci
Napríklad, hodnotu sociálnej budovy odhadol znalec na 266–tisíc eur. Spolu však bude treba usporiadať majetok v hodnote 2,7 milióna eur.
„Plán je urobiť to v dlhodobom horizonte dvoch – troch rokov. Pri finančnom vyrovnaní sa ako najreálnejšia ukazuje možnosť splátok,“ hovorí.
Ide ale o záväzok do budúcnosti, ktorý môže zasiahnuť až do ďalšieho volebného obdobia.
„Nie je veľmi obvyklé, že veci tohto charakteru sa takto prenášajú. Martin však dôstojný futbalový štadión potrebuje, preto treba rozhodnúť, či ho zaradiť medzi priority,“ dodal Milan Malík.
Na ťahu sú teraz poslanci martinského mestského zastupiteľstva. Materiál s návrhom na úpravu právnych vzťahov k nehnuteľnému majetku v športovom areáli futbalového štadióna bude zaradený do programu ich júlovej schôdze. Tam sa pravdepodobne rozhodne o jeho osude.