Utorok, 27. september, 2022 | Meniny má Cyprián

Anketa o slovenčine

Dnešní žiaci vedia komunikovať v angličtine, no nevedia porozumieť slovenskému textu. Ukazujú to výsledky mnohých testov, ktoré preskúšavajú vedomosti deviatakov i maturantov. Je naozaj slovenčina taká ťažká? Alebo je problém inde?

(Zdroj: BRUNO HORECKÝ)

KATARÍNA ADAMICOVÁ, patologička, vysokoškolská pedagogička

Problém je inde. Možno predpokladať, že slovenčina  je u väčšiny našich žiakov a študentov materinský jazyk. Je to jazyk matky, ktorá sa najvýraznejšie podieľa na výchove dieťaťa. Je to jazyk, v ktorom dieťa objavuje svet, tvorí prvé vety, ktoré ho vedia očariť a uvedomuje si, že predmety, ktoré reálne vidí, existujú aj v pamäti prostredníctvom pomenovania. Prostredníctvom materinského  jazyka sa včleňuje do spoločnosti. Neskôr by ho mal človek kultivovať a zveľaďovať tak, ako svoje myšlienky. Vzťah k jazyku ako národnej a kultúrnej hodnote by preto nemal byť iba vonkajší či deklaratívny, ale hlboký a hodnotový. Kto z nás si váži slovenský jazyk, váži si aj iné cudzie jazyky, ktorých je dobré vedieť čím viac. Ovládaním viacerých jazykov sa môže človek včleňovať do širšej európskej či svetovej spoločnosti. Dovolím si však pripomenúť múdru vetu, ktorej autorom je Daniel Hevier:  “Ak niekomu záleží na slovách svojho materinského jazyka, záleží mu na myšlienke“.  Či našim mladým skutočne záleží na myšlienkach? Neviem odpovedať. Možno to prichádza až vekom. Vzťah k materinskému jazyku sa formuje celý život. A čím viac o ňom človek vie, tým viac  je na svoju materčinu hrdý. Však páni Štúr, Hviezdoslav, Rúfus, Smrek, Krasko, Dilong, Feldek  a ďalší.

SkryťVypnúť reklamu

MILAN GONDA, knihovník

Slovenčina je pre dnešnú mlaď asi príliš bohatá svojou slovnou zásobou. Preto majú potrebu si ju zjednodušovať. Možno by sme im pri tom mali cielene pomôcť, lebo je to trend. Vlani som si vypočul rozhovor dvoch mladých dám na kúpalisku, keď som sa tváril, že vedľa nich spím. Žasol som, koľko sa toho dá povedať pár slovami, aj to oplzlými, keď sa do toho vložia patričné emócie. Oni si rozumeli vynikajúco, ja som im nerozumel vôbec – veď vyzerali na prvý pohľad tak prijemne  a inteligentne.

RÓBERT MANKOVECKÝ, dramaturg, hudobník

Slovenčina ťažká nie je, pre Slovákov celkom určite, veď je to rodný jazyk. Problémom nie je jazyk, to je len forma komunikácie, problémom je obsah komunikácie. Rovnaký test by študenti nepochopili aj keby bol v angličtine. Treba prehodnotiť celý systém školstva. Memorovanie encyklopedických vedomostí patrí do ďalekej minulosti. U nás je to však stále základ vzdelávania. Samostatné uvažovanie a orientácia v probléme je to, čo nám chýba. S Britmi, Američanmi a západnou Euópou sa nemôžme ani len rovnať. Syn mojej známej je maturant. Z osemnástich študentov nepripustili ôsmich k maturite - kvôli dejepisu, zemepisu a literatúre. Vyprodukovali sme mladých ľudí, ktorí sa už od začiatku cítia byť "bezvýznamnými". Ich názor - môže za to systém, ktorý ich núti memorovať zbytočnosti, ktoré si za 3 sekundy nájdu na nete. Budú chcieť zmeniť systém, a tak budú voliť.  Hádajte koho?

SkryťVypnúť reklamu

JANKA MIKUŠÁKOVÁ, manažérka

Slovenčina je bezpochyby ťažký jazyk. Keď som študovala na vysokej škole, mali sme spolužiakov zo zahraničia a pamätám sa, ako bojovali s našim jazykom. Dnešná mládež žije v dobe, kde vládnu informačné technológie, ovláda ich internet, kde sa s cudzím jazykom (najmä angličtinou) stretávajú bežne, naučia sa veľa cudzích slov, ktoré potom využívajú v bežnom živote a v komunikácií nahrádzajú slovenské slová cudzími. No ani nás, skoršie narodených, tento trend neobchádza. Potom to vyzerá naozaj tak, že vyjadrovať sa v slovenskom jazyku robí problém. A okrem toho, pribúda detí, ktoré bojujú s poruchami  reči, pozornosti i učenia a majú problémy naučiť sa slovenský jazyk a využívať ho správne v komunikácii.

PETR MILAN, personálny riaditeľ Ecco Sovakia

V tomto prípade porovnávame jablka s hruškami. Dajme maturantom rozobrať anglické Shakespearove texty – a porovnajme úroveň porozumenia a najmä ďalšieho spracovania s dielami literatúry v našej ľubozvučnej slovenčine.. Výsledky budú možno rovnako slabé. Faktom však je, že informácie sú oveľa dostupnejšie ako kedysi a zmenil sa aj spôsob ich spracovania. Nemáme čas na čítanie kmih, a tak čítame len krátke články, pripadne ani tie na získanie názor nám stačí preletieť očami titulok článku. Príbehy neprežívame v snoch zaspávajúc pri knihe, ale v bezsenných nociach pri blikajúcich obrazovkách. Je to ako z jedlom. Keď je ho veľa prestaneme vnímať jeho rôznorodosť a výnimočnosť a keď sa ho začneme prejedať, stratíme schopnosť efektívneho strávenia. Verím, že stačí pomôcť mladým v tom aby opäť objavili krásu slov a viet v napísaných príbehoch a aby začali písať svoje vlastné. K tomu potrebujú vzory, ktorými môžu byť učitelia, ale aj my všetci.

SkryťVypnúť reklamu

MILAN MURČEK, riaditeľ MHC Martin

Slovenčina predsa nemôže byť ťažká, veď je to naša rodná reč. Problémom môžu byť zbytočne komplikované texty. Niekedy mám pocit, že sa z nášho jazyka vytratila jednoduchosť. Na určitej úrovni začína byť formálny, úradnícky, administratívny. Naoko sa síce veľa hovorí, ale nepovie sa nič. Na druhej strane dnešnej mladej generácii chýba koncentrácia, málo číta, nevie sa zorientovať.

PETER VANTARA, riaditeľ správy NP Veľká Fatra

Slovenčina je síce ťažká, ale skôr pre cudzincov, ktorí sa ju chcú naučiť. My sme ju dostali do vienka ako materinský jazyk a je na každom z nás, aby sme si ju pestovali a robili všetko pre to, aby sme sa vedeli vyjadrovať spisovne. Dnešná generácia žiaľ o to nemá záujem, je zahltená výdobytkami vedy a techniky v podobe mobilov a internetu, kedy pri písaní používajú krátke textové správy bez diakritiky a spoliehajú sa na to, že "Word" im to opraví. K tomu pridajú mnoho výrazov v cudzom jazyku, pretože je to momentálne v móde a takto sa naša slovenčina mení na reč, pomaly nepochopiteľnú pre staršiu generáciu.

Jozef Zanovit, stredoškolský pedagóg

Hovorová slovenčina je odlišná od spisovnej. Preto sa nemôžeme čudovať, že mládež a žiaci základných či stredných škôl používajú dialekt zaužívaný v rodinách a rovesníckych skupinách. V niektorých prípadoch je mladým spisovný výraz cudzí, priam neznámy. Často napríklad používame výraz dopoludnia a odpoludnia, správne má byť predpoludním a popoludní. Alebo nesprávne používajú výraz idem pre obed (správne: idem po obed), či idem po kamaráta (správne: idem pre kamaráta), resp., prídem za päť minút (správne: prídem o päť minút). Takto možno okrem slovenčinárov a jazykovedcov rozprávame takmer všetci. Ak sa však žiak učí cudzí jazyk, učiteľ mu ho podáva v správnej forme už od začiatku. O slovenčine sa hovorí, že patrí medzi najťažšie jazyky na svete. Možno s tým súhlasiť, veď máloktorý cudzinec sa naučí obstojne po slovensky. Jazyky zo západnej časti Starého kontinentu sú gramaticky schodnejšie a prispôsobivejšie. Je šťastie, že žijeme v Martine, kde krásnu, ľubozvučnú slovenčinu máme od malička zakódovanú. Často sa mi stáva, že navštívim  Čechy a napr. Moravania veľmi radi počúvajú našu mäkučkú martinskú Slovenčinu. Takýmto živým príkladom je môj švagor Milan, ktorý hrá vo filharmónií v Ostrave a tam s ním túži rozprávať celý orchester po „martinsky“.

JÁN ŽIRKO, dôchodca – exstarosta Mošoviec

K tejto problematike sa mi ťažko vyjadruje, pretože v našich študentských rokoch táto  otázka vôbec nerezonovala vo verejnosti. Mali sme dobrých učiteľov slovenčiny, ale nemali sme možnosti študovať cudzie jazyky, mimo povinnej ruštiny. Terajší spôsob života je úplne iný, hektický a prejavuje sa to aj častými metodickými zmenami vo vyučovacom procese. Čo bolo akože moderné nedávno, je už teraz prekonané a zas treba hľadať niečo nové. Časté zmeny ale k ničomu dobrému nevedia. Verím, že sa systém stabilizuje, čo by mohlo dopomôcť aj k tomu, aby mali naši pedagógovia pokoj na prácu. Keď ho budú mať, tak aj výsledky budú lepšie.

 

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zákazníci OMV môžu vrátiť prírode kúsok lesa
 2. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou
 3. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 4. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 5. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 6. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 7. Sledujte príjem živín u starých rodičov
 8. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma?
 1. Rebríček úsporných ojazdených vozidiel
 2. 4-dňový pracovný režim spoločnosti NN Slovensko získal ocenenie
 3. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 4. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou
 5. J&T BANKA upriamuje pozornosť na ochranu morských ekosystémov
 6. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 7. Spolu tvoríme inkluzívne susedstvá
 8. Zákazníci OMV môžu vrátiť prírode kúsok lesa
 1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 12 594
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 10 613
 3. OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku 3 854
 4. Najradšej by ste pri čítaní správ odleteli preč? 3 480
 5. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike 3 423
 6. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 368
 7. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 057
 8. Sledujte príjem živín u starých rodičov 1 382

Blogy SME

 1. Eva Gallova: Pripravujete sa na zimu bez plynu?
 2. Marek Kytka: Slafkovský s Mešárom zažili neúspešný debut ... Tatar skóroval hneď v úvode prípravy!
 3. Věra Tepličková: V Česku sa zbláznili. Chcú, aby sme plnili medzinárodné dohody
 4. Karol Bujaček: Experiment, Vlna, Leviatan: Tri filmy, ktoré si človek zapamätá
 5. Ján Zelenák: e ako E
 6. Jozef Sitko: Klamali včera, klamú viac dnes a šíria chaos i strach
 7. Veronika Michalčíková: Španielska Andalúzia (2): Hollywood v púšti
 8. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny?
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 307
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 673
 3. Martin Majzlan: Pamír, miesto kde som zanechal kus svojho srdca (+Video) 5 868
 4. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 365
 5. Milan Removčík: Vlakom do Splitu. 3 983
 6. Tereza Krajčová: Grécke Atény 2/4 - Majestátny Acropolis, antická atmosféra v Agore a stopy Rimanov 3 495
 7. Ján Valchár: Denacifikované kormorány a úspešná ruská protidefenzíva 3 459
 8. Miroslav Lukáč: Viete že ruský trpaslík je najväčší na svete, ruské hodinky najrýchlejšie a Červená armáda nie je krvavočervená, ale ružová? 3 361
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Bystrička je zatiaľ z našich tímov šiestej ligy najvyššie.

Šiesta liga začína byť nepríjemným zrkadlom úrovne turčianskeho futbalu. Ani jeden náš tím aktuálne nie je v prvej polovici tabuľky, pričom medzi poslednými štyrmi sú až tri.


44m
V Žabokrekoch mali v nedeľu dôvod na radosť.

Diviakom súboj o vrch tabuľky nevyšiel a pred vlastnými fanúšikmi utŕžili poriadny debakel. Belá premárnila možnosť bodovať v Bobrove, česť Turčanov zachránili Žabokreky.


14 h
Jarmok je vždy miestom priateľských stretnutí.

Obnovená tradícia na martinské námestie prilákala množstvo ľudí.


17 h
Košťany sa po víťazstve nad Príbovcami dostali na čelo tabuľky.

Hráčske akvizície Koštian sa začínajú oplácať. Tím trénera Romana Marguša porazil v šlágri kola Príbovce a zároveň ich vďaka lepšiemu skóre zosadil z čela tabuľky. V druhej triede zakopli Teplice.


20 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Interiér je vybavený z veľkej časti vecami, ktoré majú viac ako 50 rokov.


25. sep

Obyvatelia miestnej komunity nedovolili hliadke odísť. Postavili sa pred služobné auto a niektorí trieskali do kapoty. Tvrdili, že oheň založili kvôli romantike.


25. sep

Na trase nedávno skončilo auto, zranilo cyklistov.


25. sep

Tridsaťdvaročný útočník HKM Zvolen, účastník troch MS v hokeji spomína na svoju kariéru.


23. sep

Blogy SME

 1. Eva Gallova: Pripravujete sa na zimu bez plynu?
 2. Marek Kytka: Slafkovský s Mešárom zažili neúspešný debut ... Tatar skóroval hneď v úvode prípravy!
 3. Věra Tepličková: V Česku sa zbláznili. Chcú, aby sme plnili medzinárodné dohody
 4. Karol Bujaček: Experiment, Vlna, Leviatan: Tri filmy, ktoré si človek zapamätá
 5. Ján Zelenák: e ako E
 6. Jozef Sitko: Klamali včera, klamú viac dnes a šíria chaos i strach
 7. Veronika Michalčíková: Španielska Andalúzia (2): Hollywood v púšti
 8. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny?
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 307
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 673
 3. Martin Majzlan: Pamír, miesto kde som zanechal kus svojho srdca (+Video) 5 868
 4. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 365
 5. Milan Removčík: Vlakom do Splitu. 3 983
 6. Tereza Krajčová: Grécke Atény 2/4 - Majestátny Acropolis, antická atmosféra v Agore a stopy Rimanov 3 495
 7. Ján Valchár: Denacifikované kormorány a úspešná ruská protidefenzíva 3 459
 8. Miroslav Lukáč: Viete že ruský trpaslík je najväčší na svete, ruské hodinky najrýchlejšie a Červená armáda nie je krvavočervená, ale ružová? 3 361
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?