Divadelný festival Dotyky a spojenia síce oficiálne otvoria až zajtra (21. júna) podvečer, no už dnes - v pondelok - v Martine odohrali tri inscenácie vysokých umeleckých škôl v sekcii Dotyky a spojenia Junior. Festival vo svojom programe uvedie celkom 26 divadelných inscenácií z 24 divadiel. Okrem sekcie Junior sa na oboch scénach Slovenského komorného divadla predstaví 12 inscenácií profesionálnych divadiel v Hlavnom programe, 2 inscenácie v sprievodnom programe Dotyky a spojenia Plus, 5 inscenácií pre deti a mládež v sekcii Program pre deti, 4 pouličné inscenácie na Divadelnom námestí, 5 koncertov, novinkou bude jeden diskusný večer a štyri diskusie teatrológov a tvorcov festivalových inscenácií v rámci Kritickej platformy.

Martin je kolískou hereckej kariéry Márie Kráľovičovej
Patrónkou festivalu je Mária Kráľovičová, ktorá Martin považuje za svoje herecké rodisko, lebo na scéne martinského profesionálneho divadla kedysi začínala svoju kariéru. Organizátori jej pripravili okrem oficiálneho programu aj niekoľko stretnutí s ľuďmi spojenými s jej hereckým pôsobením.
„Festival je zrkadlom aktuálnej divadelnej tvorby za uplynulý rok na Slovensku a odráža jej stav,“ povedala jeho programová riaditeľka Monika Michnová. „Dvanásty ročník mapuje tvorbu divadiel s dátumom premiéry od apríla 2015 do apríla 2016, pričom jeho ambíciou je vyhľadávať a prezentovať najzaujímavejšie a najinšpiratívnejšie divadelné produkcie, vrátane trendov či problémov slovenského divadla v jeho obsahovej, formálnej aj žánrovej pestrosti,“ zdôraznila.
Na festivale sú najzaujímavejšie inscenácie
Do Hlavného programu festivalu, o ktorý je v Martine najväčší divácky záujem, vybrala dramaturgická rada v zložení Monika Michnová, Róbert Mankovecký a Karol Mišovic dvanásť inscenácií. „Zaujali nás objavnou dramaturgiou, zaujímavou interpretáciou, poetikou a originalitou,“ komentuje R. Mankovecký.
V SKD tohto roku uvidíme Slovenské národné divadlo a jeho Rivers of Babylon – odohrá ho v dvoch termínoch, ale aj Mestské divadlo Žilina (Jasne, v pohode), Astorku s Višňovým sadom, Divadlo Andreja Bagara Nitra a jeho Veľký zošit, Prešovské národné divadlo príde s inscenáciou Good place to die, Štátne divadlo Košice s Rozáliou, Divadlo Aréna Bratislava uvedie pred martinským publikom Obeť, Slovenské komorné divadlo Martin Vtedy v Bratislave. Inscenáciu na pomedzí pohybového a dokumentárneho divadla Solo lamentoso Slávky Daubnerovej uvidia diváci dnes večer po slávnostnom otvorení festivalu, Zoskupenie Med a prach v Martine zahrá inscenáciu s názvom Krása a hnus a Tomáš Procházka, Peter Tilajčík v Národnom dome ukážu v inscenácii Kafka.Dreaming svoj pohľad na interpretáciu dvoch diel Franza Kafku.
Na Divadelnom námestí nebudú veľké produkcie
„Sprievodný program na Divadelnom námestí nebude mať také parametre, ako sme si zvykli v minulých rokoch,“ objasňuje riaditeľ Slovenského komorného divadla František Výrostko. „Fond na podporu umenia nám tohto roku pridelil o 5 percent nižšiu dotáciu na festival, preto sme museli redukovať program i dĺžku festivalu. Na pódiu na námestí tentoraz nebudú veľké produkcie tanečného či hudobného umenia, ale štyri večerné koncerty a v sobotu dopoludnia koncert pre deti Pánko s kapelou,“ pripomína.
Koncerty sa začnú dnes – v utorok 21. júna, budú vždy o 22. h. Postupne do piatku vystúpi rodinné trio Geišbergovcov, diváci uvidia ViacMenejTri a ich Vtákov prelietavých, vo štvrtok bude koncertoval Bashavel a Karin Sarkisjan a v piatok HomoSapiens.
Festivalovú atmosféru na námestí dotvoria aj divácky pútavé inscenácie v rámci sekcie Pouličné divadlo, v rámci ktorej vystúpia Divadlo ZkuFraVon Bratislava, Teáter Komika Levice, Divadlo pod balkónom Banská Bystrica, Bratislavské bábkové divadlo a Harry Teater Banská Bystrica
Z detí vychováme verného divadelného diváka
„Detskí diváci sú naši budúci diváci, preto im cielene venujeme v dramaturgii festivalu veľkú pozornosť,“ objasňuje Michnová. „V sekcii Program pre deti sme pripravili 5 inscenácií rozprávok. Príde Bábkové divadlo na Rázcestí z Banskej Bystrice s Tieňovým divadlo pani Ofélie, Teátro Neline Budmerice zahrá Oskara, Odivo z Banskej Bystrice svoju Divočinu a Divadlo Piki z Pezinka príde to Martina s Babičkou z vajíčka. V ponuke máme aj jednu výnimočnú inscenáciu určenú pre deti vo veku od 6 mesiacov do 2 rokov s názvom LiLi (batolárium) v podaní Féder Teater Bratislava,“ vymenúva a pripomína, že orientácia aj na detského diváka sa divadlu vyplatila. „Dnes v hľadiskách oboch našich scén v Martine vidíme pri akomkoľvek predstavení veľa mladých ľudí,“ pripomenula a podčiarkla, že po niektorých predstaveniach budú aj tvorivé dielne vo foyer Štúdia.
Jednou z noviniek festivalu je aj výberový workshop pre stredoškolákov s názvom Potykaj si s divadlom! „Vybraní účastníci sa budú mať možnosť bližšie zoznámiť s divadlom, so vznikom inscenácie, naučia sa interpretovať divadelné dielo, navštívia festivalové predstavenia a budú o nich diskutovať s dramaturgičkou Slovenského národného divadla Mirkou Kičiňovou,“ uzatvára M. Michnová.
Čo hrajú Martinčania
FRANTIŠEK VÝROSTKO, riaditeľ SKD:
Slovenské komorné divadlo bude na festivale hrať dvakrát – uvedieme divadelnú adaptáciu jedného z najsilnejších svedectiev o bývalom režime podľa románu Žo Langerovej Vtedy v Bratislave a v závere festivalu – v sobotu 25. júna – inscenáciu podľa predlohy Mary Shellyovej a v úprave Doda Gombára Frankenstein (moje svedomie). Predtým ešte v Štúdiu uvedú svojich Kováčov ochotníci z Divadelného súboru Jána Chalupku z Brezna, ktorí sa uviedli do dejín slovenského divadla aj tým, že poslúchli príkaz banskobystrického župana a nedohrali svoje predstavenie.
Budú hovoriť o trendoch v divadle
MONIKA MICHNOVÁ, programová riaditeľka festivalu:
Našou ambíciou je hovoriť aj o trendoch v divadle či kultúre všeobecne. Preto sme do programu festivalu zaradili novinku – diskusiu Michala Havrana a jeho hostí (Zuzana Ďuricová Hájková – choreografka, riaditeľka Divadla Štúdio tanca; Zora Jaurová – producentka a kultúrna expertka; Zbigniew Machej – básnik, prekladateľ a esejista; Marián Pecko – režisér, umelecký šéf Bábkového divadla na Rázcestí; Roman Polák – režisér, riaditeľ Činohry SND) s hlavnou témou Potrebujú Slováci kultúru (divadlo)? – 21. júna o 22.30 h v Národnom dome.
Diskusia tvorcov s divákmi i odborníkmi
RÓBERT MANKOVECKÝ, člen dramaturgickej rady festivalu:
Kvalitu festivalu určujú ľudia z divadiel. My ho organizujeme, ale aký bude, o tom rozhoduje úroveň jednotlivých inscenácií. Aj preto je súčasťou festivalu Kritická platforma, teda stretnutie kritikov jednotlivých inscenácií s ich tvorcami, je reflexiou vybraných inscenácií z predchádzajúceho festivalového dňa. Na každú diskusiu pozývame zástupcov divadiel, ako aj jednotlivých tvorcov. Diskusia je otvorená pre verejnosť a aj tento rok jej záznam bude možné sledovať v live streame na webovej stránke festivalu. Prepis Kritickej platformy bude uverejnený ako príloha odborného divadelného časopisu KOD. Moderovať ju bude dramaturg Miro Dacho, hodnotiteľmi budú divadelní odborníci nielen zo Slovenska, ale aj v Česka, Poľska a Maďarska.