Budeme chcieť riešiť témy, ktoré majú praktický význam pre Európanov

V prvý júlový deň začína slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie. Je to naša povinnosť i právo, zdôrazňuje Dušan Krištofík, veľvyslanec Slovenska v Poľskej republike.

Dušan Krištofík na besede v ZŠ v Kláštore pod Znievom, na snímke s riaditeľkou Ingrid Stupákovou.Dušan Krištofík na besede v ZŠ v Kláštore pod Znievom, na snímke s riaditeľkou Ingrid Stupákovou. (Zdroj: Archív školy)

Dušan Krištofík vyrastal v Kláštore pod Znievom, maturoval v Turčianskych Tepliciach, jeho blízka rodina žije v Turci a rád sa domov, ako dedine svojho detstva hovorí, vracia. Napríklad na Zniev, do Gaderskej doliny, kúpeľov či do okolia Vrícka. Dosť dôvodov na to, aby sme sa spolu s ním pristavili pri téme, ktorá v týchto dňoch hýbe Slovenskom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ otvára mnoho otázok. Jednou z najčastejších je, čo prinesie Slovensku?

- Naše predsedníctvo nie je vec dobrovoľnosti, ale jedna zo základných povinností ako členského štátu Európskej únie. V Únii sme dvanásť rokov, túto čestnú úlohu máme historicky po prvý raz. Najbližších šesť mesiacov budeme tou krajinou, ktorá bude riadiť rôzne pracovné formácie a predsedať im. Treba to vnímať ako veľkú výzvu a príležitosť pre Slovensko.  Na rokovaniach sa budú zúčastňovať zástupcovia všetkých 28 krajín EÚ a našou základnou úlohou bude nachádzať čo najviac kompromisov pri riešení rôznych tém, ktorými sa teraz Únia zaoberá. Lebo úspech predsedníctva sa meria práve množstvom kompromisov, ktoré sa počas jeho trvania pri rokovaniach dosiahnu.  Vôbec to nie je jednoduchá vec, pretože Európska únia je rôznofarebná v názoroch a mnohoraká v postojoch členských štátov.

SkryťVypnúť reklamu

Radu Európskej únie ale riadi predsednícke trio. Akých partnerov má Slovensko?

- Áno, Radu EÚ vedú členské krajiny v trojiciach so spoločným, ale aj individuálnym programom. Slovenskými partnermi bude Holandsko (predsedá rade od januára tohto roku) s Maltou, ktorá prevezme žezlo po nás (január až jún 2017). Je to preto, aby sa nestratila kontinuita v riešení nastolených tém a tiež aj preto, aby sa odovzdávali skúsenosti. Holandsko predsedá rade už po dvanásty raz, pre Slovensko a Maltu je to historická premiéra.

Vie sa už, aké témy bude počas predsedníctva riešiť naša krajina?

- Pôjde o kontinuálne pokračovanie práce Rady EÚ. Prvého júla si nájdeme na pracovnom stole množstvo rozrobených vecí, rokovania o nich budú pokračovať. Ale aj Slovensko ako predsedajúca krajina bude môcť nastoliť témy, ktorým sa chceme prioritne venovať.

SkryťVypnúť reklamu

Skúsme o nich hovoriť podrobnejšie...

- Sú štyri. Považujeme ich pre Úniu za najdôležitejšie, lebo majú dopad na Európanov a ich praktický život. Prvou z priorít je hospodárstvo a podpora investícií u nás. Druhou témou, ktorej sa chce Slovensko prioritne venovať,  je jednotný trh. Hoci sa za dvanásť rokov v slobode pohybu tovarov, osôb, služieb a kapitálu veľa vyriešilo, do ideálu je ďaleko a nie všetko funguje bez bariér – napríklad internet a elektronické služby. Sú veľmi dôležité a treba podporovať ich modernizáciu a spoločnú reguláciu tak, aby sa národné trhy postupne vyrovnávali, vymazávali sa medzi nimi rozdiely  a aby vznikol stav,  že každý Európan bude mať v hociktorom členskom štáte Únie rovnaký prístup k elektronickým službám. Dnes ešte tomuto prístupu bránia rôzne právne či administratívne bariéry.

SkryťVypnúť reklamu

Skúsme byť konkrétnejší. Ako sa to dotkne ľudí?

- Poviem príklad. Doma možno pozeráte filmy cez netflix, lebo ho máte ho predplatený. No ak idete na dovolenku za hranice, už to nie je možné, lebo ste v inej krajine. Aj toto sa bude snažiť slovenské predsedníctvo zmeniť.

Poďme na ďalšie slovenské priority...

- Migrácia. Táto otázka už je na stole Európskej únie, ale my sa počas nášho predsedníctva mienime zamerať na vonkajší aspekt tohto problému. Teda ochranu vonkajšej schengenskej hranice, aby sa zastavil nekontrolovateľný prílev ľudí. Jeho dôsledkom môže byť napríklad aj to, že počas cesty na dovolenku sa na niektorých hraniciach stretneme s kontrolami, od čoho sme si už odvykli. A Slovensko sa tiež chce orientovať na pomoc pri riešení vnútorných ekonomických problémov v krajinách, odkiaľ pochádza  väčšina migrantov. Napríklad na Sýriu či Lýbiu.  A štvrtou zo slovenských priorít bude téma Európy vo svete. Keďže my sme pred dvanástimi rokmi dostali možnosť študovať, cestovať či pracovať v Únii, chceme to umožniť aj iným krajinám. Konkrétne tým, ktoré majú záujem o bližšie vzťahy s Úniou  – na východe napríklad Ukrajina, Moldavsko, Gruzínsko, Bielorusko, Azerbajdžan či Arménsko, a tiež tým, ktoré sú v rôznych štádiách rokovaní o členstve v EÚ a nachádzajú sa na západnom Balkáne: Srbsko, Macedónsko, Čierna Hora či Bosna a Hercegovina. Poznáme tento región a budeme sa snažiť spoločne urýchľovať proces spolupráce.

Podujatia súvisiace so slovenským predsedníctvom sa budú odohrávať v Bratislave. Výlučne v hlavnom meste?

- Áno. Príprava naň zahŕňa okrem iného aj budovanie náročného technického zázemia pre prácu asi 20-tisíc delegátov z 28 členských krajín EÚ, ktorí počas šiestich mesiacov do Bratislavy prídu. Bude tu asi 200 podujatí, vrátane približne dvadsiatich neformálnych ministerských stretnutí. Organizácia takého veľkého podujatia   paralelne na viacerých miestach Slovenska by bola organizačne, technicky a najmä finančne veľmi náročná. My chceme mať ale najlacnejšie predsedníctvo spomedzi všetkých krajín V4. Dejiskom ministerských zasadnutí a konferencií bude preto len budova Slovenskej filharmónie Reduta a na Bratislavskom hrade sa budú konať galavečery. Podujatia na pracovnej a expertnej úrovni sa uskutočnia v historickej budove Národnej rady na Župnom námestí, v hoteli Bôrik a v kongresovej sále Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Majú vôbec šancu ostatné regióny Slovenska ovplyvniť slovenské predsedníctvo?

- Už ovplyvnili. Témy, ktorým sa chce Slovensko prioritne venovať, nie sú témami Bratislavy, ale celého Slovenska. Kým sa zadefinovali, boli starostlivo diskutované so všetkými partnermi vlády SR.

V súvislosti s predsedníctvom sa na Slovensku veľa hovorí o tom, že pomôže nášmu zviditeľneniu sa v Európe. Súhlasíte si tým?

- Určite. Za posledné roky Slovensko aj vďaka podpore z Únie dosiahlo veľa prospešného a dalo o sebe vedieť, no stále je na čom pracovať. Počas nášho predsedníctva budeme mať priestor aj na vizuálnu prezentáciu v hlavnej budove Rady EÚ Justus Lipsius v Bruseli. Chceme sa prezentovať ako krajina šikovných ľudí, ktorá sa dokáže posúvať aj vďaka inováciám. Aj preto v súťaži zvíťazil projekt s názvom Štyri elementy inovácie od Slovenskej asociácie interiérových dizajnérov. Stojí na štyroch elementoch inovácie. Zem bude prezentovať ekokapsula s nízkoenergetickým príbytkom, vodu zastupujú kajaky a kajakári, ktorí získali pre Slovensko napríklad sedemnásť olympijských medailí, oheň zosobní plazmový systém vŕtania využívaný v ropnom priemysle či plynárenskej ťažbe a vzduch zastupuje AeroMobil. Vo všetkých prípadoch ide o unikátne technológie či vynálezy slovenských výrobcov.

Rotujúce predsedníctvo je povinnosťou členského štátu, v práci Únie možno nič výnimočné. Je aj bez neho Slovensko akceptovaným štátom spoločenstva?

- Určite sa to mení v prospech Slovenska. V turbulentnom a problematickom rozvoji našej krajiny v deväťdesiatych rokoch sa mnohé veci nerobili najsprávnejšie a stratili sme isté príležitosti, no následne sme sa vedeli naštartovať a naša krajina dosiahla mnoho pozitívneho – napríklad v parametroch hospodárskeho rastu. Našli si nás investori, nie sme veľkou neznámou. No mali by sme byť viac sebavedomejší, mali by sme prejavovať viac hrdosti na to, čo sme dosiahli. Európa nás určite berie vážne. Dokladom toho sú aj naše veľvyslanectvá v Kuvajte či Teheráne, ktoré sú v miestach svojho pôsobenia uchom i hlasom Únie, hovoria za ňu a vybavujú v nich agendu pre všetky štáty Únie. 

Aký benefit môže Slovensko očakávať od toho, že bude na pol roka predsedať Rade EÚ?

- Predovšetkým množstvo skúseností. Hoci sme členským štátom spoločenstva  už dvanásť rokov, niektoré mechanizmy práce Únie sme doposiaľ mohli sledovať len zvonku. Hovorí sa, že ozajstným členom Únie sa štát stane až potom, ako absolvuje predsedníctvo a jeho úradníci detailne spoznajú, ako funguje. Keď to budeme vedieť, budeme môcť v budúcnosti oveľa účinnejšie presadzovať to, čo potrebujeme a veľa procesov budeme vedieť ovplyvniť v náš prospech.  Benefity majú ale aj druhú stránku...

... a síce?

- Slovensko doposiaľ od Európskej únie viac dostalo ako jej dalo. Predsedníctvo je službou, ktorú Únii musíme poskytnúť, hoci nás to aj niečo stojí. Európski partneri to od nás prirodzene očakávajú. Vďaka členstvu sme sa posunuli, je čas pomoc aj vracať. Únia nie je jednosmerka, ale obojsmerná ulica. Našťastie, už sa po nej vieme pohybovať istejšie a nadchádzajúce predsedníctvo by to malo podporiť. 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 412
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 088
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 041
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 768
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 086
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 923
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 602
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 527
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 740
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 008
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 636
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 626
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 863
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 736
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 815
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Väčšina účastníkov prvej triedy predpovedá, že súťaž bude napínavá až do konca.

Vyhrá Tomáš Nosák do tretice poradie kanonierov, koľko bodov bude stačiť na záchranu, zmeny v kádroch, kompletný zoznam prípravných zápasov účastníkov prvej triedy. To všetko na jednom mieste.


Ilustračné foto.

V regióne platí mimoriadna situácia.


Od 4. do 9. apríla 2025 sa môžete opäť tešiť na obľúbené podujatie Kia GO electric tour. A tento rok dokonca ešte v noblesnejšom šate.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 740
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 008
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 636
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 626
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 863
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 736
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 815
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?